Strona główna » Nasze wydawnictwa » luty, nr 2 (99) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

luty, nr 2 (99) / 2001

Strona 10
Wystawa przemysłowa i rolnicza w Jarosławiu (1)

Zorganizowana pod hasłem "Człowiek - Przyroda - Technika" światowa wystawa EXPO 2000 w stolicy Dolnej Saksonii Hanowerze, poświęcona osiągnięciom gospodarczo - kulturalnym wystawców ze 177 państw, dobiegła końca. Ogromna rzesza wystawców i miliony zwiedzających, wydają się potwierdzać opinie wyrażane jeszcze przed jej oficjalnym otwarciem, że była to największa tego typu impreza w historii. Niewiele osób zapewne wie, że również Jarosław w swych przebogatych dziejach był miejscem podobnego wydarzenia, chociaż na nieporównanie mniejszą skalę. Była nim zorganizowana w 1908 r. na terenie parku miejskiego, wystawa przemysłowa i rolnicza.

Pomysłodawcą urządzenia wystawy był znany jarosławski przemysłowiec Stanisław Gurgul. Motywem za tym przemawiającym był fakt, że "...ostatnia wystawa odbyła się przed laty trzydziestu, a w tym czasie dokonał się postęp który należałoby dać poznać społeczeństwu w odpowiednim zestawieniu". Ponieważ jednak podobna wystawa zaplanowana już była w Żółkwi, zamysł nie zyskał początkowo aprobaty Ligi Pomocy Przemysłowej. Dopiero po wycofaniu się Żółkwi z tego przedsięwzięcia, w lutym 1908r. zapadła decyzja o organizacji wystawy w miesiącach: wrzesień i sierpień w Jarosławiu. Jak ogromne wyzwanie podjął komitet organizacyjny świadczyć może bardzo krótki czas na prace przygotowawcze i zaplanowany program, obejmujący trzy działy:

- wyrobów przemysłowych i rękodzieł, płodów rolnych, okazów gospodarstwa rolniczego i sadownictwa w Galicji, bydła rogatego, trzody chlewnej, drobiu, mleczarstwa i rolnictwa,
- wyrobów przemysłowych i rolniczych wytwórców polskich ze Śląska, Królestwa i Wielkiego Księstwa Poznańskiego,
- maszyn przemysłowych i rolniczych "bez względu na ich pochodzenie, z wykluczeniem maszyn pochodzących z Rzeszy niemieckiej (z wyjątkiem firm polskich)".

Prezesem Komitetu Wystawy został Witołd ks. Czartoryski, Wiceprezesami: Dr Adolf Dietzius i Jerzy Turnau, Dyrektorem Stanisław Gurgul, a Sekretarzami: Jerzy Dąbrowski i inż. S. Kornman. W skład 32osobowego Komitetu oprócz wielu znanych jarosławskich osobistości weszli także właściciele okolicznych dóbr, między innymi Ida Kopecka z Morawska, dr Marian Lisowiecki z Chłopic, Stefan Myczkowski z Jankowic i Bronisław Karasiński z Szówska. Protektorat nad wystawą objęli: "Jaśnie Oświecona Marya Ks. Czartoryska, Jaśnie Oświecony Jerzy Ks. Czartoryski, członek Izby Panów, Jaśnie Oświecony Andrzej Ks. Lubomirski, członek Izby Panów i Jaśnie Wielmożny Stanisław Hr. Siemieński Lewicki, członek Izby Panów".

Podczas prac przygotowawczych dużo uwagi skupiono na sprawach organizacyjnych i informacyjnych dla wygody zwiedzających. Wydany w tym celu "Przewodnik po wystawie" informował, że "wystawa mieści się u wylotu ulicy Kraszewskiego w parku miejskim, Olszanówce, oraz na przyległej targowicy" (obecnie teren przedszkola i ogródka jordanowskiego), a ponadto udzielał szczegółowych wskazówek w jaki sposób dostać się w ten rejon miasta ze stacji kolejowej, gdzie można się zakwaterować i w jakiej kolejności zwiedzać poszczególne działy tematyczne. Całe przedsięwzięcie, jak na ówczesne czasy było iście gigantyczne. cd. str. 11
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31