Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 13 (97) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 13 (97) / 2000

Strona 8
Fakty, wydarzenia, rocznice

Impreza charytatywna Huty Szkła

Najsłynniejsze przeboje światowych musicali zaprezentowane zostały podczas koncertu charytatywnego zorganizowanego przez Hutę Szkła Jarosław S.A. 19 listopada 2000 r. w Miejskim Ośrodku Kultury. Imprezę prowadził miłośnik i znawca muzyki poważnej Bogusław Kaczyński. Znane fragmenty m.in. "Carmen", "Rigoletto", "Cyganerii", "Granady", "Orfeusza w piekle", "Księżniczki czardasza", czy Skrzypka na dachu" wykonali: Małgorzata Długosz (sopran), Jolanta Bibel (mezzosopran), Krzysztof Bednarek (tenor), Andrzej Orechwo (baryton) oraz znany jarosławskiej publiczności Zbigniew Macias (bas - baryton). Artystom towarzyszyła Orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi, którą dyrygował Andrzej Knap. W przerwie koncertu odbyła się aukcja prac wykonanych przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej Ośrodka RehabilitacyjnoWychowawczego. Dochód przeznaczony był dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu. Na zakończenie artyści wraz z publicznością zaśpiewali fragment "Wesołej wdówki" zaczynający sie od słów "Usta milczą". Z.K.

* * *


Punkt Informacji Europejskiej

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 jest pierwszą placówką, przy której został założony Punkt Informacji Europejskiej w ramach Fundacji Edukacji Ekonomicznej. Nadrzędnym zadaniem Punktu Informacji Europejskiej jest rzetelne rozpowszechnianie informacji o tematyce związanej z Unią Europejską na poziomie lokalnym. Pracownicy oddelegowani do organizacji punktu będą dostarczać informacje o tematyce związanej z Unią Europejską i przyszłym członkostwem Polski w tej organizacji. Za pomocą internetu udostępni się uczniom w procesie dydaktycznym jak i zainteresowanym osobom z miasta, powiatu i regionu bieżące informacje dotyczące integracji Polski w Europie. Nadrzędnym celem projektu jest uzupełnienie i aktualizowanie wiedzy o Unii Europejskiej za pomocą internetu oraz udostępnienie jej szerokiemu kręgowi naszego społeczeństwa. Mając na uwadze kontrowersje, jakie budzą problemy związane z przystąpieniem Polski do Unii, utworzenie wyżej wymienionego punktu może przyczynić się w znacznym stopniu do wyrobienia właściwego stosunku naszego społeczeństwa do spraw stowarzyszenia w Unii. Uważam, że pewien dystans i wnikliwa weryfikacja są niezbędne by w przyszłości być równorzędnym, autonomicznym partnerem krajów zrzeszonych w Unii.

Dyrektor ZSO Nr 2 Tomasz Kulesza
* * *Turniej Satyry

Złotą Szpilę w kategorii plastyki Turnieju Satyry im. Ignacego Krasickiego zdobył Przemysław Barnas z Jarosławia. Nagrodzono również Agnieszkę Meder, Mariusza Kosińskiego, Urszulę Adamczyk, Roberta Warechowicza, Dawida Sobczyka i Angelikę Dyl.

"Złota szpila" w kategorii satyrycznej twórczości literackiej przypadła Annie Czarnieckiej z Przemyśla. Główną nagrodę za recytację w kategorii szkół ponadpodstawowych przyznano Magdalenie Humeniuk, w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów - Ewelinie Ferlejko i Marii Ocalewicz. Wręczenie nagród odbyło się 23 listopada br. w Galerii "Pirania" w Jarosławiu.

* * *


Malarstwo i rysunek Marii Ferenc

W sobotę 2 grudnia br. w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury Rynek 6 została otwarta wystawa malarstwa i rysunku Marii Ferenc. Jest to ósma wystawa indywidualna. Maria Ferenc jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie im. Marii Skłodowskiej - Curie w Lublinie. Dyplom z wynikiem bardzo dobrym uzyskała w Zakładzie Malarstwa w pracowni profesora Mariana Stelmasika. Rok 2000 był bardzo bogaty, gdyż prace plastyczki prezentowane były na dwóch wystawach indywidualnych i dwóch zbiorowych. Jako nauczycielka Zespołu Szkół Odzieżowych, Włókienniczych i Ogólnokształcących ma doskonały kontakt z młodzieżą i pozwala "rodzić się" oryginalnym pomysłom. Inauguracja wystawy połączona została z pokazem mody. Zawsze podziwiam środowisko artystów, którzy potrafią autentycznie cieszyć się sukcesami swoich koleżanek i kolegów. Z.K.

Święto "Szóstki"

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ks. Piotra Skargi w Jarosławiu, w dniu 23 listopada obchodziła swoje coroczne Święto. Rozpoczęło się ono tradycyjnie uroczystą Mszą św. w Kolegiacie Jarosławskiej, celebrowaną przez Ks. Prałata Aleksandra Kustrę.

Zwracając się do licznie zgromadzonych dzieci, rodziców, pedagogów oraz przybyłych na tę uroczystość przedstawicieli władz, kapłan w swojej homilii przypomniał sylwetkę Patrona Szkoły, wyrażającą się w żarliwości religijnej i patriotycznej.

W dalszej części uroczystości zaproszeni goście, pedagodzy i dzieci spotkali się na uroczystej akademii. Dyrektor Pani Anna Lizut zapoznała zebranych z bogatą historią szkoły, a uczniowie "szóstki" wykonali specjalnie przygotowany program, nawiązujący do sylwetki swego Patrona.

Janusz Bochenek
Radny Rady Miasta Jarosławia
Numery archiwalne
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31