Strona główna » Nasze wydawnictwa » styczeń-luty, nr 1-2 (171-172) / 2007 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

styczeń-luty, nr 1-2 (171-172) / 2007

Obchody 25 rocznicy Stany Wojennego

5. rocznica ogłoszenia stanu wojennego była okazją do wspomnień tych trudnych dni. Z inicjatywy Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, NSZZ "Solidarność" Ziemia Przemyska i władz Jarosławia 12 grudnia 2006 r. w kościele św. Mikołaja i św. Stanisława odprawiona została Msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny, której przewodniczył metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik.

Ksiądz arcybiskup wspominając zryw solidarnościowy i następujące po nim wydarzenia z grudnia 1981 r. powiedział "Przyszedł moment, gdy i sojusznicy ze Wschodu i władze popierane przez Rosjan, tu na naszej polskiej ziemi nie dały rady dźwigać dalej tego ciężaru reformy. Najprostszym okazało się według ich przekonania wprowadzenie stanu wojennego i przywrócenie dawnego porządku, co się zresztą okazało niemożliwe". Zachęcał do budowania nowej rzeczywistości opartej na ideałach dobra i do porządkowania naszego życia według zasad Ewangelii. W homilii podkreślał też znaczenie samorządu, który nie tylko reprezentuje wspólnotę lokalną, ale ma możliwość samodzielnego rozstrzygania spraw dotyczących tej społeczności.

Podziękowanie arcybiskupowi złożył przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym, a zarazem wicemarszałek województwa Kazimierz Ziobro oraz przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Przemyska Andrzej Buczek. Kazimierz Ziobro - jeden z internowanych apelował do młodzieży: "przejmijcie w tej sztafecie odpowiedzialność za kraj, za małą Ojczyznę".

Po Mszy św. przy odnowionym pomniku kapelana "Solidarności" ks. Jerzego Popiełuszki odmówiono modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego. Licznie zgromadzeni internowani, członkowie NSZZ "S", władze miasta i powiatu oraz mieszkańcy wysłuchali krótkiego programu artstycznego i apelu pamięci, po czym przedstawiciele internowanych zapalili symboliczny krzyż, zaś delegacje złożyły kwiaty i wieńce.

Na zakończenie tej części Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN z Kalisza wykonał Pop Oratorium "Miłosierdzie Boże" do słów św. Faustyny Kowalskiej.

Po południu natomiast w sali widowiskowej MOK odbył się program słowno - muzyczny pn. "Ten kraj jest inny od wszystkich". Reżyserem widowiska, w którym wystąpiły zespoły artystyczne MOK był Wiktor Marut. Słowa uznania i podziękowanie dyrektor Teresie Piątek oraz pracownikom MOK za przygotowanie programu, a młodzieży za wykonanie i dostarczenie widowni wrażeń złożył przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Przemyska Andrzej Buczek. Program artystyczny skupił wielu, począwszy od osób internowanych w stanie wojennym, przez członków NSZZ "Solidarność" oraz młodzież, kóra mogła zapoznać się z wydarzeniami sprzed 25 lat.

Zofia Krzanowska, Marta Puńko - Maciałek
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31