Strona główna » Nasze wydawnictwa » wrzesień, nr 10 (94) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

wrzesień, nr 10 (94) / 2000

Strona 6
STANISłAW SOBOCKI
Wiceprzewodniczący Rady Miasta
Opinia własna w sprawie odpowiedzi na wniosek Dyrekcji Centrum Opieki Medycznej w sprawie przeniesienia Oddziału Neurologii ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej do Szpitala COM w Jarosławiu

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Goście!
Sprawa lokalizacji Oddziału Nowoczesnej Neurologii to problem bardzo ważki i dlatego nie mogę obojętnie głosować za, przeciw, czy wstrzymać się od głosu.

Do zabrania głosu upoważnia mnie również m.in. i moja ponad 50-letnia praca w służbie zdrowia i tak:
1) Współczesne wytyczne WHO czyli Międzynarodowej Organizacji Zdrowia dają szczegółowe zalecenia odnośnie leczenia chorych urazowych Centralnego Układu Nerwowego i innych chorych neurologicznych np. leczenia pacjentów z udarami mózgowymi.

Chory neurologiczny zwłaszcza urazowy musi mieć natychmiastowe zapewnienie opieki wielospecjalistycznej jak i badań pomocniczych Rtg, tomograf komputerowy czy też rezonans magnetyczny a nie bardzo często oczekiwać na lekarza - lekarzy specjalistów, którzy będąc na dyżurze przy tzw. telefonie przyjadą.

Najważniejsze więc czynniki to czas oraz transport!

2) Jak to wyglądało z chorymi w szpitalu powszechnym, powiatowym czy ZOZ w Jarosławiu. Wzywano lekarza, najczęściej mówiącego te słowa, a ja z kolei dr nauk medycznych Tadeusza Bieleckiego specjalistę neurologa, następnie wzywano lub przywieziono technika Rtg, który wykonał zdjęcia i bez względu na ich wynik obecności lub braku pęknięcia kości, na podstawie objawów przystępowano do operacji - neurochirurgicznej - craniotomii w znieczuleniu miejscowym a następnie w intubacji i tu zasługa p. st. pielęgniarza Stanisława Soronia czy p. piel. dypl. Wandy Mrozowicz, nie było bowiem lekarza anestezjologa.

W miarę rozwoju neurochirurgii w woj. rzeszowskim korzystaliśmy z pomocy dr. Zb. Wicentowicza - ordynatora oddziału nowo powstałej Neurochirurgii lub prof. Jana Haftka. O tym mówiłem uprzednio wnioskując przyznanie Jemu Honorowego Obywatelstwa naszego miasta.

3) Po koniec 1957 r. zgłosiła się do dyr. szpitala powiatowego dr Leokadia Rembalska specjalista neurolog st. asyst. Kliniki Neurologicznej w Lublinie i chciała podjąć się utworzenia i ordynatury oddziału neurologii w Jarosławiu. Niestety "poszła z kwitkiem". Zgłosiła się więc do dr. Tadeusza Eliasza dyr. Państwowego Szpitala Psychiatrycznego w Jarosławiu, który dysponując wieloma lokalami po 39 Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich, przydzielił Jej I piętro tzw. "Garnizonówki". Po Jej odejściu ordynaturę objął dr med. Tadeusz Bielecki, z którym miałem przyjemność współpracować przez kilkadziesiąt lat.

4) Obecne wymogi WHO i warunki do prawidłowej nowoczesnej działalności muszą odpowiadać lokalizacji bazowej, ludzkiej i nowoczesnemu usprzętowieniu. Te właśnie warunki chce stworzyć dyrekcja COM na swojej bazie. Tu będzie można właściwie i nowocześnie pracować. Ilość bowiem zarówno urazów CUN jak i udarów mózgowych wzrasta. Zatem, jak chyba przekazałem obecnym radnym, moim zdaniem wskazane jest przeniesienie oddziału w miejsce, gdzie będzie do natychmiastowej dyspozycji zespół lekarzy specjalistów i baza lokalowa, oraz sprzętowa na poziomie wieku XXI.

5) Pozostaje bardzo ważkie pytanie: Co zrobić z obecnym oddziałem neurologii, jego pracownikami - to właśnie najważniejsze, oraz tzw. zapleczem rehabilitacyjnym? Z tego, co mi wiadomo dyrekcja COM przejmie wszystkich pracowników oddziału i poradni, natomiast moim zdaniem zaplecze rehabilitacyjne może pozostać i powinno do leczenia i doleczania poszpitalnego, ambulatoryjnego.

Baza zaś obecnie istniejąca w szpitalu powiatowym przejmie rehabilitację będącą w tymże szpitalu.

Rehabilitacja to bardzo ważny i trudny problem.

Istniejący do tej pory Oddział Neurologii przy szpitalu psychiatrycznym SP ZOZ zdał egzamin na tzw. 5. Chwała jego pracownikom za to! Ale dziś dla utrzymania bazy szpitalnej jest konieczne, aby oddział w całości nowoczesny neurologiczny jak i jego zaplecze znajdowały się w jednym miejscu.

Transport współczesny jest tylko dopuszczalny w jedną stronę tj. do ośrodka neurologicznego.

Mam wrażenie, że baza lokalowa po ew. przeniesieniu Oddziału Neurologii w SP ZOZ będzie właściwie wykorzystana i dlatego popieram wniosek o przeniesienie Oddziału Neurologii do szpitala Centrum Opieki Medycznej, a znana działalność naszego V-wiekowego jarosławskiego szpitalnictwa będzie nadal kontynuowała swoje ambitne tradycje.




"JAROSLAWY '2000"


Jak co roku, w grudniu, z okazji rocznicy relokacji naszego miasta na prawie magdeburskim, wręczane są nagrody Burmistrza Miasta za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego.

Zgłoszenia kandydatów mogą dokonywać organizacje, związki i stowarzyszenia na specjalnych formularzach w terminie do 31 października br. Spójrzmy wokół siebie i dostrzeżmy, tych, których nie widać z wysokości Ratusza.

Druki zgłoszenia kandydatów do nagrody "Jarosława '2000" można otrzymać w Wydziale Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta, III piętro, p. 39.
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30