Nasze wydawnictwa

kwiecień, nr 5 (89) / 2000

Strona 8
Sesja Rady Miasta

Podczas sesji w dniu 3 kwietnia 2000 r. dyplom Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia wręczono Księdzu Dziekanowi Władysławowi Drewniakowi. Uchwała o nadaniu tego tytułu podjęta została przez Radę Miasta 13 grudnia 1999 r. "za odważną działalność, obronę wolności, godności i praw człowieka w czasie stanu wojennego oraz za długoletnią pracę z młodzieżą i kształtowanie postaw patriotycznych, a także za pełną oddania posługę duszpasterską".

Po otrzymaniu dyplomu Ks. Dziekan powiedział:
"Bardzo piękny jest kontekst tego, co ja teraz osobiście przeżywam - bardziej chyba wnikaliśmy w tajemnicę posługi Ojca św. Jana Pawła II. Tutaj na uroczystej sesji miałem okazję jeszcze głębiej poznać to wszystko, czego dokonuje Bóg w obecnym czasie, w Roku Jubileuszowym, przez posługę Papieża Jana Pawła II. Na pewno każdy z nas oglądał i szczegółowo analizował wszystkie pielgrzymki Ojca św., a zwłaszcza te do naszej Ojczyzny. Ale chyba najbardziej uderzyła nas ta ostatnia - do Ziemi Świętej. Mieliśmy okazję zauważyć i doświadczyć bezgranicznej wiary Ojca św. To jest jakiś wielki znak nie tylko dla nas, Polaków, którzy z wielkim sentymentalizmem odnosimy się do osoby Papieża, ale dla całego świata. Bo świat będzie wielki i wspaniały, jeżeli oprze się na niezniszczalnych fundamentach, a tym fundamentem jest wiara w Boga Ojca, Syna i Ducha Św.

Dlatego tym bardziej cieszę się, że w takiej oprawie, w takiej atmosferze przybliżania osoby Jana Pawła II przyjmuję nadanie Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. Wiem, że to nie jest najważniejsze dla księdza czy dla Ojca św. Zdajemy sobie sprawę z tego, jakim celom i zadaniom służymy. To jest jakiś wyraz uznania nie tylko dla księdza Władysława Drewniaka, ale dla wszystkich kapłanów, bo kapłani są zrośnięci od samego początku państwowości i Kościoła w Polsce z ludem. Nie zapomnę słów nieżyjącego już śp. Ks. Prałata Bronisława Fili, że kapłani Kościoła Katolickiego w Polsce zawsze byli z narodem. Były nieraz różne potknięcia, były pewne rezonanse, ale zawsze w chwilach próby kapłani swojego narodu nie opuścili. I w tych chwilach zagrożenie kiedy był stan wojenny, który odbił się na każdym z nas również kapłani - pasterze, duchowi przywódcy nie zapomnieli o swoim narodzie, o tęsknotach całego narodu. Utożsamialiśmy się z całym narodem i chcieliśmy doprowadzić do tego, aby życie w naszej Ojczyźnie było normalne, żeby była wolność.

13 grudnia ub. r. kiedy tutaj byłem wspomniałem, że ważną jest teraz rzeczą, aby mądrze zagospodarować tę wolność. To jest wielki dar i ten dar wolności trzeba oprzeć na tej nauce Ojca św., która jest dostępna każdemu z nas, a ta nauka opiera się na niezniszczalnej prawdzie Jezusa Chrystusa. On jest dla nas Drogą i Prawdą i Życiem i On doprowadzi nas do celu.

Dziękuję bardzo Radzie Miasta za dostrzeżenie jakiegoś elementu działania kapłana katolickiego w okresie od 1978 r. do 1984. To cieszy. Na pewno cieszą się też wszyscy kapłani, bo z tym wyróżnieniem i oni się utożsamiają.

Jednocześnie życzę, aby każdy z zewnątrz Jarosławia dumnie wyrażał się o tym mieście, że to jest miasto miłości, jedności i pokoju. Szczęść Boże".
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65