Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 12 (84) / 1999 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 12 (84) / 1999

Strona 10
Młodzi - w centrum zainteresowania

I Forum Młodzieży na temat zagrożeń współczesnego świata zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz parafię NMP Królowej Polski pod patronatem Burmistrza Miasta i Starosty Powiatu Jarosławskiego odbyło się 24 listopada br. w Miejskim Ośrodku Kultury. Spotkanie rozpoczęte wołaniem o nowe zstąpienie Ducha Św. prowadził ks. Andrzej Chmura.

Dane na temat mechanizmów działania środków odurzających i uzależniających przedstawił lek. med. Janusz Adamczyk. Ciekawy kontakt z młodzieżą nawiązał p. Mariusz Horwat, który pomimo wieloletniej trzeźwości mówił o sobie: "Jestem alkoholikiem". Opowiadał jak doszło do pierwszego kontaktu z alkoholem i kto w poszczególnych okresach życia "pomagał" mu trwać w nałogu. Dopiero, gdy dowiedział się o istnieniu klubu Anonimowych Alkoholików uwierzył, że możliwe jest inne życie. Natomiast o współuzależnieniu poszczególnych osób żyjących w rodzinach z problemem alkoholowym mówiła p. Halina Jarecka. Ukazała psychiczną stronę przeżyć dzieci wyrastających w atmosferze braku miłości, poczucia bezpieczeństwa i niejednokrotnie obciążonych wmówioną im winą za sytuację rodzinną. Kolejny prelegent, przedstawiciel Komendy Policji asp. Krzysztof Osiadły, podał dane statystyczne dotyczące przestępczości nieletnich w rejonie jarosławskim.

Dominikanin O. Grzegorz Kluz z Centrum Informacji Zagrożeń Sektami w Rzeszowie zapoznał zebranych z formami pracy sekt i zasadami, którymi się kierują werbując do nich nowych członków. Świadectwo swego życia złożyła p. Teresa Lorenz. Z ogromnym sentymentem wspominała dom rodzinny i panujące w nim zasady, w których nie było miejsca na alkohol czy papierosy. Nie ukrywała, że nie znając smaku alkoholu i nikotyny życie nie było wcale łatwe, bo naciski rówieśników były nieraz bardzo przykre. Zachęcała do uczestnictwa w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka i promowania stylu życia bez alkoholu, nikotyny i narkotyków.

Wykłady przeprowadzone były w kilku grupach, dzięki czemu mogło w nich uczestniczyć więcej osób. Forum zaszczycili swoją obecnością m.in. Ks. Dziekan Edward Chmura, Ks. Prałat Marian Rajchel, Wiceburmistrz p. Zbigniew Piskorz, Naczelnik Wydz. Oświaty Starostwa p. Zofia Wojciechowska.

W części popołudniowej młodzież obejrzała film Krzysztofa Kieślowskiego "Biały".

W godzinach wieczornych z dużym opóźnieniem z powodu warunków atmosferycznych, odbył się w Hali Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji koncert Darka Malejonka i zespołu Sega Band z Katowic. Maleo - członek zespołu Houk i 2 Tm 2,3 w wywiadzie dla Radia "Ave Maria" powiedział: "Kiedy wydaje się, że nic nie może udać, wtedy przychodzi Duch św. i jest fantastyczny koncert. Tyle rzeczy psujemy Panu Bogu, a mimo to On przez nas działa - to jest przykład, że Pan Bóg może z niemożliwego zrobić coś. Ja mogę dawać świadectwo tego, co Pan Bóg zrobił dla mnie, że mnie wyciągnął z jakiegoś dna i że widzę, iż tylko w Nim jest jakakolwiek dla mnie nadzieja. Chciałbym życzyć każdemu, żeby był przede wszystkim sobą, bo to jest najbardziej trudne. Pan Bóg mnie kocha takiego jakim jestem. Słowo Boże jest dobre na każdą sytuację. Moim wzorem jest Jezus Chrystus".

W trakcie koncertu młodzi ludzie wspólnie modlili się w intencji żony Tomka Budzińskiego i szczęśliwego urodzenia ich dziecka.

Pragnę przy okazji powiedzieć, że od połowy listopada przy parafii NMP Królowej Polski funkcjonuje codziennie kawiarenka o nazwie "ARKA - MILENIUM', gdzie spotykają się młodzi, by porozmawiać, poczytać i pomagać sobie w nauce.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Czerwiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30