Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 12 (84) / 1999 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 12 (84) / 1999

Strona 15
Czy trzeba znowu cierpienia, żeby się zjednoczyć ?

Koncelebrowanej Mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele NMP Królowej Polski z inicjatywy radnych AWS miasta i powiatu, w 18 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przewodniczył Ks. Dziekan Władysław Drewniak. Homilię wygłosił Ks. Dziekan Edward Chmura nawiązując do liturgicznego Adwentu - okresu oczekiwania na przyjście Syna Bożego i Adwentu - jako okresu oczekiwania na realizację idei, o które walczyli internowani i prześladowani.

Senator RP p. Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz poinformował o nadaniu przez Radę Miasta tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia Ks. Władysławowi Drewniakowi. Wspominał czasy rozbudzania patriotyzmu wśród licealnej młodzieży i odwagę młodego pokolenia.

W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury orkiestra z parafii Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu zagrała "Sto lat" Honorowemu Obywatelowi oraz Kapelanowi internowanych Ks. Prałatowi Marianowi Rajchlowi. Ks. Drewniak podziękował za pamięć i stwierdził, że Jarosław zawsze był mu bardzo bliski, choć łączą go także smutne wspomnienia z chwili internowania. Podzielił się wrażeniami z 3 miesięcznego okresu pozbawienia wolności.

Program słowno - muzyczny pn. "Rozmowy z historią" przedstawili młodzi aktorzy "Teatru Słowa" pod kierunkiem p. Zofii Kolasy. Młodzi "aktywiści" występujący w widowisku przypomnieli niedawne czasy gromkich przemówień, wielkich owacji i kwiatów rzucanych podczas okolicznościowych pochodów i wieców.

Licznie przybyli na tę imprezę internowani z Jarosławia i okolic wspólnie zaśpiewali pieśni, które powstały w więzieniu w Uhercach i innych miejscach odosobnienia. Minutą ciszy uczcili tych, którzy odeszli z tego świata.

Ks. Prałat Marian Rajchel zwierzył się ze swoich odczuć: "Po raz pierwszy w życiu modliłem się o natychmiastowy koniec świata". Apelując o mądrość zapytał: "Czy naprawdę trzeba cierpienia, aby się zjednoczyć?".

Zofia Krzanowska

Oświadczenie Rady Miasta Jarosławia z dnia 13 grudnia 1999 r.
w sprawie rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

W związku z 18 rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego - Rada Miasta Jarosławia wyraża uznanie wszystkim, którzy broniąc godności człowieka i narodu doprowadzili do obalenia komunizmu w Polsce i zapoczątkowali drogę zlikwidowania systemu totalitarnego.

Wprowadzenie stanu wojennego 13.12.1981 r. było dramatem ludzi honoru, patriotów, którzy opierając się na wartościach głoszonych przez Kościół Katolicki i ideach "Solidarności", często z narażeniem życia przeciwstawiali się panującemu w PRL systemowi totalitarnemu.

Ten ogromny trud wielu bezimiennych doprowadził do odzyskania niepodległości w Polsce i innych zniewolonych przez system krajach oraz do obalenia muru berlińskiego przyczyniając się do zjednoczenia Europy.
Numery archiwalne
Czerwiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30