Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (75) / 1999 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (75) / 1999

Strona 8
Fakty * Wydarzenia * Rocznice

Poetyckie forum w Nowej Sarzynie
Pan Roman Kostyra, Prezes Stowarzyszenia Folklorystycznego "Majdaniarze" znany jest nie tylko w Małopolsce, ale także w innych regionach kraju i za granicą z tego, że w sposób umiejętny integruje poetów. Czyni to z talentem i zrozumieniem dla różnych odmian pisarstwa. Na Ziemi Przemyskiej hasło "odpowiednie dać rzeczy słowo" realizuje piórem kilkunastu twórców. R. Kostyra zaprasza ich do udziału w zespołowych i autorskich spotkaniach, organizuje także coroczne konkursy znane jako Poetyckie "Wrzeciono".
W Nowej Sarzynie rozstrzygnięto zorganizowany już po raz piąty ogólnopolski konkurs poetycki. Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas spotkania twórców, w którym uczestniczyli goście z Polski i z zagranicy. Byli tam m.in. dobrze znani w naszym śro- dowisku twórcy z miasta i powiatu jarosław- skiego m.in. Anna Gajda (laureatka głównej nagrody w konkursie ubiegłorocznym) i Anna Gołąb z Rudołowic (honorowe wyróżnienia). Pani Ania Gajda ma duży dorobek literacki, dlatego była pierwszą osobą, której wydano autorski tom poezji "Naszyjnik z koralików lat" w serii Laureaci "Wrzeciona". Drugim twórcą z Jarosławia, któremu Stowarzyszenie Folklorystyczne "Majdaniarze" wydało, również dzięki życzliwości Zakładów Chemicznych "Organika - Sarzyna", zbiór poezji autorskiej ("Nie ma już wolnych ptasich szlaków") jest Henryk Grymuza.

50 lat NATO
Pod takim hasłem odbyły się 22.o2 br. w Wojskowym Ośrodku Kultury garnizonowe eliminacje konkursu czytelniczego dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej. Zwy- ciężyła drużyna z JW 3371 w składzie: st. szer. Rafał Orłowski, szer. Paweł Stysiał, szer. Piotr Szynal. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy uznania. Przebieg konkursu uświetniły występy zespołów estradowych.

Koncert fortepianowy
Na zaproszenie Zarządu Miasta, Dyrekcji Muzeum, Stowarzyszenia Małopolskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej gościła w naszym mieście pianistka ze Lwowa, Etella Czupryk. W uroczej scenerii kamienicy Orsettich przy blasku świec za- prezentowała 6.o3 utwory Chopina, Scarlattiego, Liszta, Mozarta, Schuberta. Dwugodzinny koncert był - jak zapowiadał Kanclerz PWSZ p. Tomasz Kulesza - "wielkim wydarzeniem i ucztą duchową". Na koncert przybyli młodzie ludzie, którzy odnajdując się w nowej rzeczywistości pragną odkrywać trwałe jej wartości.

Zimowe Warsztaty Artystyczne
Miejski Ośrodek Prac Pozaszkolnych przy współpracy Wojskowego Ośrodka Kultury zorganizował podczas ferii Zimowe Warsztaty Artystyczne. Dzieci i młodzież z jarosławskich szkół podstawowych: nr 6, 11, SP im. Matki Marceliny Darowskiej i Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 oraz ze szkół w Muninie i Wierzbnej uczestniczyły w zajęciach teatralnych prowadzonych przez p. Ewę Feduniak i wokalnych - kierowanych przez p. Joannę Balicką. Rytmika i technika tańca, nauka tańca towarzyskiego, narodowego, dyskotekowego należały do p. Małgorzaty Bębenek i p. Haliny Mól. Do ćwiczenia aerobiku zachęcała p. Halina Markowicz. Były też gry i zabawy, które kształciły a równocześnie bawiły. Nauczycielom prowadzącym zajęcia, a także organizatorom należą się podziękowania i życzenia dalszych ciekawych inicjatyw.

Gościliśmy Bractwo Lutni
7 lutego br. po raz kolejny goście z Dworu na Wysokiej - członkowie "Bractwa Lutni" kierowanego przez Antoniego Pilcha. Zespół po raz pierwszy wystąpił w Jarosławiu przed 6 laty. To wówczas narodziła się idea organizowania w naszym mieście jar- marków nazwanych później Festiwalem Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni".
"Bractwo Lutni" zostało życzliwie przyjęte podczas programiu zaprezentowanego w Bazylice MB Bolesnej. Tego samego dnia śpiewacy z Wysokiej przeprowadzili warsztaty muzyczne, a wspólnie ze scholą dominikańską wykonali oprawę liturgiczną jednego z popołudniowych nabożeństw.
Koncert zorganizowało stowarzyszenie "Muzyka Dawna w Jarosławiu" dzięki sponsorowi - Fundacji im. Stefana Batorego. "Wojna Postu z Karnawałem", bo tak zatytułowano koncert, obejmowała staropolskie kolędy, pieśni karnawałowe i utwory pasyjne ze śpiewników polskich, niemieckich, prowansalskich i ukraińskich.
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31