Strona główna » Nasze wydawnictwa » październik-grudzień, nr 10-12 (180-182) / 2007 » Fakty, Wydarzenia, Rocznice
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

październik-grudzień, nr 10-12 (180-182) / 2007

Dobiegł końca Rok św. Królowej Jadwigi

Oficjalne zakończenie Roku św. Królowej Jadwigi w Jarosławiu odbyło się 6 grudnia 2007 r. w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej podczas wspólnej sesji Rady Miasta i Rady Powiatu.

Na uroczystość przybyli księża z ks. infułatem Stanisławem Macem i archiprezbiterem jarosławskim ks. Andrzejem Surowcem, senator RP Andrzej T. Mazurkiewicz, wicemarszałek województwa podkarpackiego Kazimierz Ziobro, przewodniczący NSZZ „Solidarnosci" Ziemia Przemyska Andrzej Buczek, starostowie: Tadeusz Chrzan i Jacek Stańda, burmistrzowie: Andrzej Wyczawski i Bogdan Wołoszyn, a także dyrekcja i uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 noszącego imię wielkiej królowej. Obrady prowadził Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kłopot oraz Przewodniczący Rady Miasta Januszem Szkodny. Zebrani wysłuchali wywiadu z ks. Henrykiem Hazikiem na temat roli Jadwigi dla sprawy pokoju oraz pomocy potrzebujący.

Wszelkiego rodzaju akcje – od wystaw, konkursów, po wykłady i sympozja organizowane od 18 lutego br. omówił starosta Tadeusz Chrzan. Dyrektor Ośrodka ks. Marek Pieńkowski przedstawił zakres prac wykonanych w mijanym roku, a zebrani mieli możliwość obejrzeć film promocyjny. Kończąc obrady Przewodniczący RM Janusz Szkodny zachęcił do naśladowania świętej Królowej Jadwigii w codziennej służbie drugiemu człowiekowi.

Mszy św. koncelebrowanej w kościele św. Mikołaja i św. Stanisława przewodniczył i homilię wygłosił ks. infułat Stanisław Mac. Zwrócił uwagę na podobieństwo św. królowej do św. Mikołaja: „cechowała ich heroiczna miłość do Chrystusa, są wzorem autentycznego chrześcijaństwa i prawdziwej miłości”. Pokreślił, że królowa Jadwiga ponad własne dobro przedkładała dobro Polski, Kościoła i ludzi potrzebujących pomocy. „Starajmy się naśladować naszych świętych, bo w ostatecznym rozrachunku liczy się tylko dobroć serca” – zachęcił kaznodzieja. W procesji z darami ofiarowano m.in. płaskorzeźbę z wizerunkiem mądrej i roztropnej władczyni. Przypomnę, że w tym roku minęła 620. rocznica pobytu królowej w naszym mieście. Przed cudowną pietą Matki Boskiej Bolesnej 18 lutego 1387 r. dziękowała za zwycięstwo pod Stubnem i przyłączenie Rusi do Polski.

Warto dodać, że do końca stycznia 2008 r. w jarosławskim muzeum czynna jest wystawa „Święta królowa na polskim tronie”, na której zobaczyć można dzieła mistrzów: Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, a także kopie współczesne obrazów Matejki, barwne fotografie obrazów Wojciecha Gersona i Józefa Simmlera.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31