Strona główna » Nasze wydawnictwa » październik-grudzień, nr 10-12 (180-182) / 2007 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

październik-grudzień, nr 10-12 (180-182) / 2007

VI Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego w Jarosławiu

W sobotę 27 października br. o godz. 10.00 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu odbył się VI Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego. Celem konkursu jest popularyzacja twórczości Jerzego Hordyńskiego, jarosławskiego poety, a także rozwijanie i pogłębianie wiedzy o mieście i regionie. Organizatorami konkursu byli: Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia i Urząd Miasta Jarosławia.

Do udziału w konkursie organizatorzy zaprosili młodzież gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego. Konkurs obejmował kategorie: recytacja i debiut poetycki.

Do konkursu w kategorii recytacji zgłosiło się 43 uczestników z piętnastu szkół oraz dwóch domów kultury. Komisja w składzie Jadwiga Dyr – przewodnicząca komisji, Teresa Piątek, Małgorzata Kowal, Krzysztofa Cap i Zofia Kolasa po wysłuchaniu 38 recytacji tytuł laureata przyznała Magdalenie Szulc. Drugie miejsce otrzymał Karol Agrasiński, zaś III miejsce zajęła Aleksandra Matusz. Cztery osoby otrzymały wyróżnienia: Tomasz Wawrzyk, Piotr Zieliński, Anna Sudoł, Aneta Zagrobelny.

W kategorii debiut poetycki wpłynęło łącznie 59 tekstów napisanych przez 21 autorów z ośmiu szkół. Komisja w składzie: Krystyna Trojanowska, Jadwiga Dyr i Anna Gajda pierwszą nagrodą uhonorowała Joannę Dizmirę z Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Jarosławiu za wiersz „Jesienne barwy Jarosławia”. Drugie miejsce przyznano Annie Szymańskiej z Zespołu Szkół w Kańczudze za wiersz „Analiza Schodów”, zaś III miejsce komisja przyznała Magdalenie Barłóg z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku za wiersz „Być”.

Komisja postanowiła przyznać wyróżnienia: Marcie Kijance z Zespołu Szkół w Rokietnicy za tekst „Uśmiech”, Katarzynie Rajter z Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Jarosławiu za tekst „Jesienne Miasto”, Anastazji Sitarz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku za tekst „Ginąc w przestworzach świtu” oraz Gabrieli Stefanowicz z Zespołu Szkół w Rokietnicy za tekst „Miś”.

Nagrodę specjalną jury przyznało Jolancie Madej (na zdjęciu) z Zespołu Szkół w Kańczudze za wiersz „Dresiarz pod bramą nieba staną”.

Poetyckie zmagania zaszczycił swoją obecnością pomysłodawca konkursu, krewny poety Antoni Maria Kraus - honorowy członek Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.

Dla laureatów konkursu organizatorzy przewidzieli okolicznościowe statuetki J. Hordyńskiego wykonane przez Dariusza Jasiewicza oraz nagrody książkowe i rzeczowe. Natomiast Centrum Kulturalne w Przemyślu ufundowało dla laureatów i ich rodziców zaproszenia na „Przemyską Jesień Teatralną”.

Współorganizatorami konkursu byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu i Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza, Oddział w Jarosławiu. Odbywał się on pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia i Starosty Powiatu Jarosławskiego.

Rafał Żelazo
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31