Strona główna » Nasze wydawnictwa » październik-grudzień, nr 10-12 (180-182) / 2007 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

październik-grudzień, nr 10-12 (180-182) / 2007

Sesja naukowa pt. „Być Polakiem – to żyć Bosko i szlachetnie”

30 września 2007 r. w Jarosławiu pod patronatem Sługi Bożej Anny Jenke odbyła się sesja naukowa pt. „Być Polakiem – to żyć Bosko i szlachetnie”. To naukowe przedsięwzięcie zostało zainaugurowane w Kolegiacie uroczystą Mszą Św. Cykl prelekcji rozpoczął się od godz.11.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu.

Sesję poprowadził ksiądz prof. dr hab. Tadeusz Guz - Kierownik Katedry Filozofii Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Dziekan Zamiejscowego Wydziału KUL w Tomaszowie Lubelskim. W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele rządu RP: Minister Ewa Sowińska – Rzecznik Praw Dziecka wraz ze współpracownikiem Teresą Kaniowską, Stanisław Piotrowicz – sekretarz stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów wraz z małżonką, senator RP - Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz, posłowie: Mieczysław Golba, Andrzej Ćwierz i Tomasz Kulesza, Andrzej Wyczawski – Burmistrz Miasta Jarosławia wraz z małżonką, przedstawiciele Rady Miasta Jarosławia, ksiądz Marian Bocho – Proboszcz Kolegiaty Jarosławskiej, zarząd i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu, gość specjalny Edward Sochan - były żołnierz Armii Krajowej, ksiądz Romuald Szumierz – reprezentujący Polonię w Kanadzie oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta.

Zgromadzonych powitali: Stefania Majsterkiewicz - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu wraz z Andrzejem Wyczawskim - Burmistrzem Miasta Jarosławia. Następnie uczestnicy sesji wspólnie odmówili modlitwę pod przewodnictwem księdza Mariana Bocho. Sesja rozpoczęła się koncertem w wykonaniu zespołu nauczycieli z Głubczyc pod kierunkiem Józefa Kaniowskiego, który skomponował muzykę do wierszy napisanych przez siostrę Bernadetę Lipian. Treści zawarte w utworach wychwalały Matkę Bożą Śnieżną i nawiązywały do osoby Służebnicy Bożej Anny Jenke.

Po części artystycznej głos zabrała Ewa Sowińska - Rzecznik Praw Dziecka, która uświadomiła słuchaczom ogromną rolę jaka spoczywa na rodzicach i wychowawcach w aspekcie wychowania ich pociech w duchu chrześcijańskiego patriotyzmu. Jako przykład przytoczyła postawę Służebnicy Bożej Anny Jenke – wieloletniego wychowawcy i nauczyciela młodzieży jarosławskiej. W dalszej części wydarzenia naukowego rozpoczął się wykład księdza prof. Tadeusza Guza na temat współczesnych problemów i wyzwań - czyli jak żyć bosko i szlachetnie. Ten wielkiej klasy filozof a zarazem lekarz ludzkich serc podjął się rozważań nad słowem jako źródłem przekazu prawdy, poddał ocenie świadomość przynależności narodowej Polaków oraz skierował uwagę słuchaczy na dzieła Niebiańskiego Architekta. W swojej prelekcji nawiązał do osoby Służebnicy Bożej Anny Jenke, która idąc przez życie była pogodna i mocna jak „Słoneczna Skała”, co znalazło swoje odzwierciedlenie w jej wierze i świadomej przynależności do Chrystusa pomimo trudnego okresu komunizmu, w którym żyła.

Zgromadzeni na sali słuchacze mogli czynnie uczestniczyć w sesji i kierować swoje zapytania do księdza profesora. Wszyscy goście otrzymali w podziękowaniu za wystąpienia pamiątkowe albumy pt. „Jarosław i okolice” oraz kwiaty, które zostały wręczone przez Panią Prezes Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu oraz Burmistrza Miasta Jarosławia.

Na zakończenie sesji głos zabrała siostra Bernadeta Lipian – człowiek o wielkim sercu, autorka wielu publikacji książkowych o Służebnicy Bożej Annie Jenke, jej życiu duchowym i pracy na rzecz młodzieży. Siostra rozwinęła cytat zawarty na tablicy z wizerunkiem Anny Jenke: „Do ludzi trzeba iść z duszą bogatą w miłość” oraz podziękowała wszystkim zgromadzonym za przybycie.

Organizatorzy tego wydarzenia: Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke, ks. Marian Bocho - Proboszcz Kolegiaty Jarosławskiej, Urząd Miasta Jarosławia i Starostwo Powiatowe w Jarosławiu.

Anita Banaś
Numery archiwalne
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31