Strona główna » Nasze wydawnictwa » październik-grudzień, nr 10-12 (180-182) / 2007 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

październik-grudzień, nr 10-12 (180-182) / 2007

Konferencja naukowa poświęcona Stanisławowi Wyspiańskiemu.

Dnia 17.10.2007 r. pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu odbyła się konferencja naukowa poświęcona wybitnemu młodopolskiemu artyście Stanisławowi Wyspiańskiemu w setną rocznicę jego śmierci.

W życie i twórczość artysty - dramaturga, miłośników twórczości Wyspiańskiego wprowadzili wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego w osobach: dr Katarzyny Fazan, dr Doroty Jarząbek oraz mgr Mateusza Antoniuka. Przybyłych na konferencję przywitała inicjatorka wydarzenia - Helena Szczepanik, która jest prezesem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mikiewicza Oddział w Jarosławiu.

W wydarzeniu udział wzięli: Andrzej Wyczawski Burmistrz Miasta Jarosławia, dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich w Jarosławiu. Konferencja miała szczególne znaczenie dla kadry nauczycieli i uczniów Zespołu Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, z uwagi na fakt, że imię artysty malarza na stałe zapisało się w nazwie szkoły kształcącej młodych jarosławskich plastyków. Naukowcy w swoich wykładach przedstawili studium twórczości dramatycznej Stanisława Wyspiańskiego. Dr Katarzyna Fazan w swojej prelekcji poruszyła tematykę „teatru ogromnego i intymnego” oraz nowoczesnego wizerunku sceny wykreowanego przez Wyspiańskiego. Dr Dorota Jarząbek przybliżyła sposób myślenia dramaturga o teatrze i dramacie na przykładzie „Studium o Hamlecie”, czyli studium o koncepcji dramatu. Nawiązała do osobowości Wyspiańskiego jako artysty wielostronnego, który wiązał swoją przyszłość z malarstwem. Natomiast mgr Mateusz Antoniuk opowiedział o korespondencji Stanisława Wyspiańskiego z przyjaciółmi. Przybliżył koncepcje wypowiedzi artysty. Listy z podróży po Europie skierowane były do przyjaciela Lucjana Rydla i stanowiły koncepcję strumienia wypowiedzi Natomiast listy do Stanisława Lacka – były koncepcją wypowiedzi esencjalnej.

Podczas konferencji miał miejsce występ artystyczny w wykonaniu aktorów z grupy teatralnej GARDEROBA Centrum Kulturalnego w Przemyślu, którzy przedstawili scenkę z dramatu pt. „Wyzwolenie” oraz monodram pt. „Śmierć Ofelii” w we współczesnej aranżacji w wykonaniu utalentowanej Adriany Gołębiowskiej, uczennicy z Jasła. Program przygotowała teatrolog Barbara Płocica z Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Po konferencji, w holu MOK goście mogli oglądać wystawę prac młodzieży z Zespołu Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Organizatorami konferencji byli: Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Jarosławiu, Urząd Miasta Jarosławia, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Zespół Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu.

 

Anita Banaś
Numery archiwalne
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31