Strona główna » Nasze wydawnictwa » październik-grudzień, nr 10-12 (180-182) / 2007 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

październik-grudzień, nr 10-12 (180-182) / 2007

PIERWSZA POMOC - RATOWNICY SĄ WŚRÓD NAS

25 września 2007 r. rozpoczęliśmy realizację programu mającego na celu podniesienie świadomości społeczeństwa (w szczególności dzieci i młodzieży) w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i ym samym podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców Jarosławia.

Nieszczęśliwe wypadki, zdarzenia losowe towarzyszą ludziom niezależnie od miejsca, pory dnia i roku. Z tego też względu umiejętność udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym przed przybyciem służb specjalistycznych jest niezmiernie ważna.

Program składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczestnicy przejdą specjalistyczne szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy, następnie osoby swoją wiedzę będą przekazywać uczniom. Drugi etap skierowany jest w szczególności do dzieci i młodzieży szkolnej. Przy wsparciu dyrekcji szkół, przygotowani merytorycznie w I etapie nauczyciele będą przeprowadzać szkolenia w placówkach szkolnych, w których pracują.

25 i 26 września br. instruktorzy z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęli szkolenia, ucząc zasad udzielania pierwszej pomocy nauczycieli nauczania początkowego (klasy I- III) ze szkół powiatu jarosławskiego.

Do udziału w szkoleniu zgłosiło się 44 szkoły podstawowe z całego powiatu jarosławskiego. Po zakończeniu szkolenia, przedstawiciele poszczególnych szkół otrzymali od Fundacji WOŚP, fantomy do nauki zasad udzielania pierwszej pomocy, podręczniki dla nauczycieli i uczniów oraz filmy DVD.

W dalszej części program „Pierwsza Pomoc – Ratownicy są wśród nas” będzie obejmował szkolenie dla nauczycieli starszych klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych i będzie realizowany przy udziale specjalistów Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, PCK, Niepublicznego ZOZ p. Tarkowskiego, Straży Pożarnej, Jarosławskiego Stowarzyszenia Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „Bezpieczne Życie”, Jarosławskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego (nastąpi to w październiku 2007 r.). Realizacje w/w programu koordynuje wydział Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia.

Lesław Strobach
Naczelnik Wydz. Bezpieczeństwa Miasta i Zarz. Kryzysowego
Numery archiwalne
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31