Strona główna » Nasze wydawnictwa » Listopad, nr 11 (193) / 2008 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Listopad, nr 11 (193) / 2008

Promocja „Wspomnień lipiec 1944 - grudzień 1957” Wojciecha Szczepańskiego
Fot. Magdalena Rożek

24 października 2008 r. w Ratuszu w Jarosławiu odbyła zainicjowana przez IPN i UM Jarosławia promocja książki „Wspomnienia lipiec 1944- grudzień 1957” autorstwa Wojciecha Szczepańskiego.

W promocji uczestniczyła rodzina zmarłego Wojciecha Szczepańskiego, w tym: żona Maria, córka Małgorzata Wajda (na zdj.), syn Antoni. Spotkanie otworzył burmistrz Andrzej Wyczawski przedstawiając sylwetkę W. Szczepańskiego - żołnierza Polski Podziemnej, oficera Wojska Polskiego, uczestnika Kampanii Wrześniowej, działacza Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Cieszę się, że w Jarosławiu odbywa się promocja książki Wojciecha Szczepańskiego, który był Honorowym Obywatelem naszego miasta. Książka „Wspomnienia. Lipiec 1944 - grudzień 1957” ma szczególną wartość w odkrywaniu nieznanych kart powojennej historii Polski - podsumował.
Następnie głos zabrał dyrektor IPN o. w Rzeszowie Dariusz Byszuk: staramy odkrywać białe plamy związane z historią naszego regionu. Cieszymy się z wydania cennej dla każdego historyka i nie tylko, pracy - wspomnień Wojciecha Szczepańskiego oraz z wydania tej publikacji w rzeszowskim oddziale IPN - powiedział.

Historyk dr Tomasz Bereza z IPN w Rzeszowie, który wspólnie z Małgorzatą Gliwą opracował i zredagował pod kątem naukowym „Wspomnienia”, opowiadał jak narodziła się jego wielka życiowa pasja pisania o historii Obwodu ZWZ-AK Jarosław oraz o pierwszym spotkaniu z mjr. Wojciechem Szczepańskim. Jako student historii pisał pracę na temat Obwodu AK na terenie Jarosławia. W czasie szukania materiałów w Muzeum w Jarosławiu dowiedział się, że w Wólce Pełkińskiej mieszka ostatni komendant Obwodu AK Jarosław. I tak trafił do Szczepańskiego, który udostępnił własne materiały. Spotkał się z nim jeszcze wiele razy, a ostatni raz w 1992 r. Szczepański zastanawiał się, czy Polacy będą w stanie uszanować i utrwalić wywalczoną z takim trudem wolność - mówił T. Bereza. Wspomnienia obejmują okres od lipca 1944 do grudnia 1957 r. Autor z perspektywy czterdziestu lat przedstawia realizację planu „Burza” w rejonie Jarosławia, podczas której był komendantem Obwodu i dowódcą akcji. Opisuje dramatyczną sytuację AK po wkroczeniu Armii Czerwonej, formy oporu wobec nowego okupanta, początkowy okres sowietyzacji Polski oraz swój pobyt w więzieniu. Publikacja przedstawia ówczesną sytuację społeczno-polityczną Polski, której towarzyszą wspomnienia i refleksje spisane przez autora w 1988 r.

Magdalena Rożek
Numery archiwalne