Strona główna » Nasze wydawnictwa » Styczeń-Luty, nr 1-2 (195-196) / 2009 » Z życia miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Styczeń-Luty, nr 1-2 (195-196) / 2009

Nasze sprawy...

Czy patrzy Pan spokojnie na rok 2009?

Rok 2009 jest bardzo ważny dla Jarosławia: rozpoczęcie budowy obwodnicy (wreszcie!), realizacja dwóch sporych inwestycji z udziałem środków unijnych: montażu 120 filtrów membranowych w miejskim wodociągu i przebudowa wiaduktu nad ulicą Tarnowskiego, zakończenie remontu kamienicy Attavantich, oddanie do użytku kolejnych mieszkań socjalnych, aż wreszcie coś, o czym ciągle mówię: otwarcie kamienicy Attavantich i Centrum Promocji Kultury i Turystyki.

Nie obawia się Pan widma kryzysu światowego…

Kryzys dotyka cały świat i Polskę. Spotykam się z naszymi przedsiębiorcami, wszyscy się obawiamy… Jarosław nie jest bezludną wyspą, położony przy wschodniej granicy Unii Europejskiej odczuwa krach finansowy na równi z innymi miastami Polski. Niedawno podczas spotkania z zarządzającymi największymi w mieście podmiotami gospodarczymi – m.in. Lear Corporation, Owens Ilinois Huta Szkła, Lu Polska, Provimi Polska, poruszaliśmy temat ewentualnych zagrożeń wynikających z takiej sytuacji... W świecie wielkie koncerny ograniczają swoją produktywność, przestawiają systemy pracy na bardziej ekonomiczne, naturalnie rodzi się pytanie o przyszłość naszych przedsiębiorstw i pracujących w nich ludzi.
Na chwilę obecną otrzymaliśmy zapewnienie, iż produkcja w największych zakładach pracy nie odbija się szerokim negatywnym skutkiem na pracownikach, mimo planowanych ograniczeń produkcji, nie wpłynie to na liczne zwolnienia pracowników. Musiałem o to zapytać naszych przedsiębiorców.

Jest koniec lutego, prace nad budżetem Miasta Jarosławia zostały zakończone… To dobry budżet? Jest Pan z niego zadowolony?

To budżet wielu szans na rozwój - tak bym go określił… Oczywiście, wolałbym budżet bez hipotetycznego zadłużenia „na papierze”, ale stąpajmy realnie po ziemi, nie ma w tej chwili miasta, w Polsce, które miałoby zaplanowane wydatki miasta na poziomie prognozowanych dochodów gdyż oznacza to totalny zastój. Aby starać się o środki zewnętrzne, czy to unijne, czy od konserwatora zabytków, czy z ministerstwa, musimy wykazać wkład własny. W budżecie więc muszą być wpisane kwoty wkładów własnych na wszystkie planowane projekty. W trakcie roku deficyt budżetu zawsze ulega modyfikacji - w ubiegłym roku defi- cyt budżetowy sięgnął niecałych 50 % planowanej wysokości. To niezły wynik.
W tegorocznym budżecie znalazło się sporo dobrych inwestycji, zarówno w sferze infrastruktury drogowej (remonty dróg gminnych, powiatowych i krajowych), poprawy jakości wody pitnej, w sferze podnoszenia standardów edukacji (zakończenie budowy największej sali gimnastycznej w mieście w Gimnazjum Publicznym Nr 2, remonty bieżące wymiany elewacji Gimnazjum Publicznego nr 1 na rogu ulic Poniatowskiego i 3 Maja, Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Spytka) wiele, wiele innych. Wiele jest problemów w naszym mieście, każdy czeka na rozwiązanie sobie najbliższego, a niestety nie jest to od razu możliwe.

Idąc tym tokiem myślenia, czy tegoroczny plan wydatków Miasta ma jakieś możliwości na dodatkowe środki i inwestycje?

Tak, już teraz wiemy, iż otrzymaliśmy dofinansowanie marszałka i wojewody na realizację drugiego kompleksu boisk sportowych z cyklu MOJE BOISKO ORLIK 2012. Dotacja 666 tys. zł, to połowa kosztów zadania - drugą część płaci Miasto Jarosław. Aplikowaliśmy o dofinansowanie i już dzisiaj wiemy, iż musimy do inwestycji dołożyć. Ktoś powie: po co nam rok po roku nowe boiska, ja w tym widzę ogromną szansę dla dzieci. W naszym mieście, od lat nie mieliśmy ogólnodostępnych boisk, teraz zaczynają powstawać. Czy to jest marnotrawstwo, myślę że wręcz przeciwnie.

Do każdego projektu przygotowujemy się długi czas, wniosek na dofinansowanie remontu wiaduktu przy ul. Przemyskiej złożony został jeszcze w roku ubiegłym, a opracowany był w 2007 r. W chwili obecnej ogłoszony jest już przetarg na wykonanie inwestycji, prace mają się zakończyć jeszcze w październiku - a ekspertyzy były od kilku lat alarmujące - nie mogliśmy czekać z tym remontem. Cieszę się, że udało nam się na tę inwestycję pozyskać środki unijne.

Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30