Strona główna » Nasze wydawnictwa » Marzec, nr 3 (197) / 2009 » Z życia miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Marzec, nr 3 (197) / 2009

Mamy mistrzów ortografii
Fot. Iwona Międlar

Świetna zabawa, mnóstwo śmiechu, a przy tym wszystkim konfrontacja umiejętności poprawnego pisania - w takiej atmosferze rozegrały się w MOK-u 12 marca br. II JAROSŁAWSKIE POTYCZKI ORTOGRAFICZNE O TYTUŁ MISTRZA ORTOGRAFII. Gościem specjalnym był dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz, który czujnie patrzył, czy czasem ktoś nie odpisuje dyktowanego tekstu... Honorowy patronat nad zabawą objął Burmistrz Miasta Jarosławia i Starosta Jarosławski, natomiast patronat naukowy - Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Do udziału zgłosili się chętni z terenu powiatu, ale nie tylko - Stanisław Gajos przyjechał aż z województwa kujawsko-pomorskiego - tak więc spokojnie imprezę można uznać za ogólnopolską. Organizatorami przedsięwzięcia byli: kier. Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Przemyślu - filia w Jarosławiu Beata Michałuszko oraz dyr. Bursy Międzyszkolnej Bartłomiej Kordas. Przemysław Babiarz odczytał tekst dyktanda, który przygotowała polonistka Krystyna Sowińska. Uczestnicy podzieleni zostali na trzy kategorie: mieszkańcy, młodzież i goście. W trakcie oczekiwania na wyniki, wysłuchali wykładu prof. Kazimierza Ożoga - dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego na temat współczesnej polszczyzny. Widownia co chwilę przerywała mówcy głośnymi oklaskami i wybuchami śmiechu - demaskowanie naszych nawyków słownych spotykało się właśnie z taką reakcją.
Tak więc Mistrzem ortografii 2009 w kategorii gości została Jadwiga Baran-Mazurkiewicz, II miejsce Maria Kus, a III nagroda powędrowała do Wojciecha Głąba.
W kategorii młodzież I miejsce zdobył Maciej Grenda, II Natalia Stęchły, III Monika Malec i Katarzyna Kamińska. W kategorii mieszkańcy zwyciężyła Renata Misztal, następnie Stanisław Gajos (Kujawsko-Pomorskie), a III miejsce Jolanta Siwek.

Równolegle rozstrzygnięto konkurs na najciekawszą gazetkę szkolną. Nagrody w konkursie ufundowali Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Starosta Powiatu. Grand Prix otrzymała redakcja czasopisma „Piorun” z ZS w Zapałowie, w kat. gimnazjów: I miejsce redakcja „Gimzetki” z PG 1, II miejsce redakcja „Okiem Gimnazjalistów” z PG 2. Wśród szkół ponadgimnazjalnych I miejsce ex aequo zajęła redakcja czasopisma „Bez nazwy” z ZSO im. Książąt Czartoryskich oraz „Wkrętak” z I LO im M. Kopernika, II miejsce redakcja „Quero” z ZSLIT w Jarosławiu, III miejsce redakcja „Szkolnych Pogaduch” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu. Wyróżniono biuletyn „Inter…Bursa” reprezentujący Bursę Międzyszkolną.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31