Nasze wydawnictwa

Marzec, nr 3 (197) / 2009

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Prezydent RP Lech Kaczyński przekazuje jeden z listów gratulacyjnych | Fot. Joanna Mordarska
Prezydent RP Lech Kaczyński przekazuje jeden z listów gratulacyjnych
Fot. Joanna Mordarska
Burmistrz Andrzej Wyczawski i burmistrz miasta Sárospatak – Richard Hörcsik | Fot. Andrzej Wikiera
Burmistrz Andrzej Wyczawski i burmistrz miasta Sárospatak – Richard Hörcsik
Fot. Andrzej Wikiera
W dniach 23 i 24 marca delegacja z Jarosławia z burmistrzem Andrzejem Wyczawskim na czele, uczestniczyła w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które w tym roku odbywały się w Krośnie. Uroczystości obecnością uświetnili: Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezydent Węgier László Sólyom, sprawujący patronat honorowy nad tym wydarzeniem.
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jest co roku organizowany na przemian przez stronę polską i węgierską. Jego historia rozpoczęła się od poparcia idei ustanowienia święta przez Prezydenta Polski i Węgier.
23 i 24 marca 2006 r. obaj prezydenci uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia Pomnika Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Győr na Węgrzech, podczas których doszło do podpisania dokumentu znanego jako Deklaracja z Győr. Wówczas po raz pierwszy obchodzono dzień przyjaźni obu narodów. Do tradycji przyjaźni i współpracy pomiędzy Polakami i Węgrami odwołały się również parlamenty obu państw, ustanawiając w 2007 r. dzień 23 marca - Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Uroczyste obchody święta odbyły się wówczas w Przemyślu. W 2008 r. oba narody oficjalnie bratały się ze sobą w Debreczynie, a w roku 2009, decyzją Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gospodarzem obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej było Krosno.
Uroczyste spotkanie oficjalnych delegacji miast Polski i Węgier odbyło się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Prezydent Lech Kaczyński podkreślił bardzo dobre relacje na szczeblu prezydenckim, a także wyraził zadowolenie z owocnej współpracy samorządów obu krajów. 70. rocznica wybuchu II wojny obchodzona w 2009 r. stała się okazją do wręczenia przez Lecha Kaczyńskiego listów gratulacyjnych 70 miastom węgierskim, które udzieliły pomocy Polakom w czasie wojny. Prezydent László Sólyom nawiązał do historycznych korzeni przyjaźni polsko-węgierskiej. Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Zaznaczył szczególne zasługi Polski południowo-wschodniej dla rozwoju wzajemnej współpracy. Wspomniał również swoją wizytę w Jarosławiu w dniu 11 listopada 2008 roku.
Prezydenci państw wybrali się na spacer po krośnieńskiej Starówce, gdzie powitali uczestników „Sztafety Przyjaźni” Sárospatak - Krosno. Następnie odsłonili tablicę upamiętniającą istnienie Bramy Węgierskiej w Krośnie. W bogatym programie obchodów znalazły się: wykład prof. Andrzeja Borowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - Początki Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w renesansie, sympozjum Znaczenie postaci Pawła z Krosna w rozwoju kultury renesansu Polski i Węgier, koncert galowy Od czardasza do mazura prezentujący tańce ludowe oraz okolicznościowe wystawy. Uroczystości w Krośnie zaowocowały nawiązaniem kontaktów partnerskich z węgierskim miastem Sárospatak. Burmistrzowie obu miast Andrzej Wyczawski i Richard Hörcsik prowadzili rozmowy na temat nawiązania wzajemnej współpracy na płaszczyźnie społecznej, kulturalnej i gospodarczej. Dotychczas miasto Jarosław nie ma podpisanej umowy bilateralnej z żadnym z miast węgierskich mimo iż wzajemne relacje, oparte na wieloletniej tradycji, są bliskie.
Joanna Mordarska
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65