Strona główna » Nasze wydawnictwa » Marzec, nr 3 (197) / 2009 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Marzec, nr 3 (197) / 2009

NADAL PRZECIEŻ JESTEŚMY KOBIETAMI...
Fot. Iwona Międlar

Niejedna z jedną - pod takim tytułem Mała Galeria MOK przy pl. Mickiewicza 6 prezentuje wystawę fotografii dwóch autorek: Doroty Kiałki i Agnieszki Kłos. Wystawy tak ważnej społecznie chyba nie było jeszcze w Jarosławiu - na fotografiach są szczęśliwe, uśmiechnięte, i uratowane od nowotworów Amazonki.

Wystawa prezentowana do 17 marca br. jest wyjątkowa, inna niż wszystkie, na kilkudziesięciu zdjęciach dużego formatu prezentowane są kobiety w różnych odsłonach. Wspólnym ogniwem wszystkich prac jest dramat, jakiego doświadczyły: przebyta choroba nowotworowa i bycie Amazonką. Niemniej jednak tematem wiodącym zdjęć jest piękno ich wnętrza, które aż krzyczy z fotografii, przejmujące domaganie się o akceptację, normalność dnia codziennego. Pozbawione atrybutu kobiecego, odsłaniają z odwagą swoje ciała i zawstydzają swoim pięknem. Wystawę otworzyła Teresa Piątek - dyr. MOK, Zofia Kolasa - komisarz wystawy oraz Marta Zadorożna - prezes jarosławskich Amazonek (na zdjęciu).
Wystawa obecna jest w wielu miastach Polski z kampanią promującą samokontrolę i profilaktykę raka piersi. Przy jej okazji wydany został kalendarz biznesowy z fotografiami Amazonek i samouczkiem samokontroli. Jak się okazuje choroba nowotworowa dotyka coraz młodsze panie, które później mają problem z akceptacją w społeczeństwie i funkcjonowaniu w epoce kultu ciała i idealnego wyglądu. Do zdjęć pozowały kobiety w wieku 25-34 lat wyrwane przez chorobę z codziennego bycia matką, studentką, projektantką, urzędniczką singlem itp.
Prace poza społecznym przesłaniem oczywiście są wydarzeniem artystycznym, piękne ujęcia, świetne wyczucie klimatu, a przede wszystkim uderzająca wrażliwość na piękno odwraca uwagę od powierzchownego ocenienia kobiety po mastektomii. Wystawa robi ogromne wrażenie. Powinien ją obejrzeć każdy. A może zwłaszcza mężczyźni?

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Sierpień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31