Strona główna » Nasze wydawnictwa » Czerwiec, nr 6 (200) / 2009 » Z życia miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Czerwiec, nr 6 (200) / 2009

Jarosław może być piękniejszy
Nowe lampy w okolicach Małego Rynku.
Nowe lampy w okolicach Małego Rynku.
W tych pomieszczeniach zainstalowanych zostanie 120 modułów filtrów membranowych. | Fot. Archiwum PWiK
W tych pomieszczeniach zainstalowanych zostanie 120 modułów filtrów membranowych.
Fot. Archiwum PWiK

„Odkrycie reliktów, otwarcie kamienicy Attavantich, prace przy instalacji filtrów membranowych to jedne z najistotniejszych wydarzeń w naszym mieście” - rozmowa z burmistrzem Andrzejem Wyczawskim.

- Odkrycie reliktów Bramy Przemyskiej wysuwa się niewątpliwie na pierwszy plan wydarzeń ostatnich kilku tygodni w naszym mieście.

Andrzej Wyczawski: To prawda, Gdy robotnicy pracujący przy modernizacji wiaduktu odkopali fragmenty zabytkowych murów fortyfikacji miejskich, byliśmy zaskoczeni. Tym bardziej, że są one w stosunkowo w niezłym stanie. Proszę pamiętać, że budujemy wiadukt łączący starówkę z pozostałą częścią miasta. Poprzedni był także wyburzany i nie znaleziono wtedy historycznych fragmentów fortyfikacji.

- Czy to odkrycie wpłynie na przebieg inwestycji?

AW: Mamy zapewnienie od inwestora, że nie ma to wpływu na termin zakończenia remontu. Ponieważ wiadukt położony był na obszarze historycznym, prowadzimy tam ciągły nadzór archeologiczny. Pani Monika Bober-Kordas - archeolog czuwa nad właściwym zabezpieczaniem forty- fikacji i na pewno nie będzie pochopnej decyzji w tej sprawie. Na chwile obecną jest pewne, że odkrycie nie burzy planu zakończenia remontu, a fortyfikacje zostaną zabezpieczone.

- Potwierdza się zatem, że Jarosław jest miastem o bogatej historii, tym bardziej cieszy fakt prowadzonych prac inwestycyjnych w okolicach Małego Rynku.

AW: Rzeczywiście kontynuujemy prace upiększania placu, który przez wiele lat był zupełnie zapomniany i zaniedbywany. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że powoli staje się miejscem, którym możemy się pochwalić. Jest już słynna ławeczka Kieferlinga, są alejki, krzewy i kwiaty ozdobne oraz reprezentacyjny taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę starego wzgórza jarosławskiego. Kolejnym etapem było wykonanie stylowego oświetlenia w tym miejscu i przy innych ulicach Starówki.

- Doczekaliśmy się także porządkowania placu przed halą targową od strony ulicy 3 Maja....

AW: Inwestycje prowadzi PSS Społem, do której należy działka. Po wykonaniu przez nas muru oporowego i zabezpieczeniu zabytkowych fragmentów fortyfikacji obronnych, plac należało oczyścić i uporządkować. Cieszę się, że powoli Rynek pięknieje. Oczywiście jest jeszcze bardzo dużo pracy przed nami. Mam nadzieję, że wreszcie większej liczbie osób zacznie zależeć na tym, aby tej części miasta przywrócić dawny blask.

- Nie możemy pominąć również remontu zabytkowej figury Matki Bożej naprzeciw głównego budynku Poczty Polskiej przy ul. Jana Pawła II.

AW: Na modernizacji tej figury zależało mi od dawna. W roku bieżącym mija 105. rocznica postawienia jej w naszym mieście. Nie wszyscy może pamiętają, że jest wzorem figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, która stoi w Rzymie. Rokrocznie w święto Niepokalanego Poczęcia Włosi z papieżem gromadzą sie przed nią. Pomnik ten stanowi element architektury miejskiej, przed wojną stał w otoczeniu pięknie zaprojektowanej zieleni, niestety teraz ten skwerek jest opuszczony i nie do końca zagospodarowany. Poza renowacją figury prowadzone tam będą prace upiększające otoczenie.

- Kultywuje Pan nie tylko historię ale również myśli o przyszłości. Filtry membranowe, bo o nich mówię, to innowacja na skalę ogólnopolską...

AW: Dla miasta była to konieczność. Mieszkańcy wielokrotnie skarżyli się na jokość wody, zdarzały się przypadki jej skażenia, co spowodowało przerwy w dostawie. Technika oczyszczania wody metodą filtrów membranowych prowadzona jest na szeroką skalę w przemyśle farmaceutycznym. W Polsce poza Jarosławiem tylko Sucha Beskidzka wprowadziła taką innowację na potrzeby komunalne. Zaletą tej metody jest tani montaż, ponieważ filtry nie wymagają specjalnego pomieszczenia i będą zainstalowane w obecnym budynku Zakładu Uzdatniania Wody. Ponadto do oczyszczania wody nie używane są żadne środki chemiczne, a filtry stanowią blokadę dla wszelkich bakterii i zaniczyszczeń. Na pewno wszyscy pamiętamy awarię sieci wodociągowej pod koniec roku 2008, kiedy z powodu bakterii z rodziny Clostridium, mieliśmy kilkudniowy alarm i utrudnienia. Bardzo duże znacenie ma też fakt, iż otrzymujemy na to zadanie 60 % kosztów z Unii Europejskiej.

- Strzałem w dziesiątkę okazało się otwarcie Centrum Kultury i Promocji w kamienicy Attavantich…

AW: Wreszcie doczekaliśmy się instytucji kultury, która spełni oczekiwania wielu mieszkańców Jarosławia. Centrum ma promować małe formy artystyczne, wernisaże i spotkania autorskie. Jego kameralny charakter świetnie się do tego nadaje. Na parterze mieści się Centrum Informacji Turystycznej, gdzie mieszkańcy, turyści i wszyscy zainteresowani otrzymają kompletne informacje na temat zabytków i historii naszegoi miasta. Sezon artystyczny rozpoczęliśmy od koncertu Ewy Błaszczyk oraz wystawy retrospektywnej poświęconej opozycji w latach PRL-u.

- Otwarcie Centrum zbiegło się z Dniami Jarosławia...

AW: To był przemyślany krok. Chciałem, aby ta impreza miała różne formy. Udało się nam połączyć w jedną całość kilka imprez o bardzo różnorodnej tematyce. Staraliśmy się działać według hasła „dla każdego coś miłego”. Cieszę sie, że oszczędziła nas pogoda, bo prognozy były bardzo niepokojące. Myślę, że szczególnie koncert BLUE CAFE przypadł do gustu mieszkańcom naszego miasta. Zespół rodem z Łodzi dał z siebie naprawdę wszystko. Wydaje mi się, że nieźle zaprezentowała się także nasza rodzima kapela GUARDIAN ANGEL, która może niedługo wypłynąć na szersze wody. Myślę, że jarosławianom przypadł do gustu też program kabaretowy z udziałem aktora Dariusza Gnatowskiego, który potra- fił zabawiać publiczność mimo solidnej ulewy. Dla mnie niezwykle osobistym wydarzeniem było otwarcie wystawy Solidarności. Dni Jarosławia to zwykle także spotkania z przedstawicielami miast partnerskich. Tym razem odwiedzili nas przyjaciele z Michaloviec i Humennego na Słowacji oraz z Vyškova w Republice Czeskiej. Podsumowując, Dni Jarosławia uważam za udane.

Rozmawiali:
Iwona Międlar i Tomasz Strzębała.
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31