Strona główna » Nasze wydawnictwa » Wrzesień, nr 9 (203) / 2009 » Z życia miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Wrzesień, nr 9 (203) / 2009

Mini planty
Pomnik nabrał wreszcie estetycznego wyglądu. | Fot. P. WOLONTKOWSKI
Pomnik nabrał wreszcie estetycznego wyglądu.
Fot. P. WOLONTKOWSKI

Zakończyły się prace renowacyjne figury Matki Bożej Niepokalanej u zbiegu ulic Czarnieckiego i Jana Pawła II w Jarosławiu. Pomnik stał na skwerze wśród zaniedbanych drzew i krzewów, a teraz doczekał się estetycznego otoczenia.

Remont kosztował budżet Miasta 50 tys. zł. Zostało zamontowane ażurowe metalowe ogrodzenie na wzór pierwotnego. Skwer wokół figury został też zaaranżowany przez projektanta zieleni. Równocześnie na podstawie ekspertyz dendrologicznych wykonanych przez rzeczoznawcę z zakresu ochrony i konserwacji zieleni oraz po uzyskaniu pozwolenia od Starostwa Powiatowego, przeprowadzono wycinkę drzew. W ekspertyzie podano, że jeden jesion jest od podstawy uszkodzony, widoczne wykwity grzyba, który je zaatakował potwierdzają jego zły stan. Stwierdzono zamieranie wierzchołkowych gałęzi, poza tym drzewo podsadzało chodnik przy wjeździe na parking domu handlowego. Drugie z drzew rosnące w pasie drogowym wrosło w podziemną studnię - ponadto było mocno przechylone. Wycięte drzewa były samosiejkami, planowane zagospodarowanie działki objęło nasadzenie drzew, krzewów i kwitnących roślin, a także zamontowanie tam dwóch ławek i koszy na śmieci. Z pewnością zakątek ten zyska estetytczny wygląd i zadowoleni będą z tego wszyscy mieszkańcy Jarosławia. Przez lata nikt nie podejmował konkretnych decyzji o zagospodarowaniu tego placu w centrum miasta. Jak podaje Zbigniew Zięba, figura Matki Bożej Niepokalanej w Jarosławiu pojawiła się w 1904 r. w 50. rocznicę ustanowienia przez Watykan dogmatu o Niepokalanym Poczęciu prawdopodobnie na wzór kolumnowego pomnika Niepokalanej z 1857 roku na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Zabytek został zabezpieczony przed destrukcyjnym działaniem czynników atmosferycznych.

Prace konserwatorskie polegały na:

  • oczyszczeniu cokołu i kolumny z grubej warstwy obrzutki cementowej i łuszczących się warstw powłok malarskich,
  • impregnacji wzmacniającej, uzupełnieniu ubytków i scaleniu kolorystycznym,
  • zastosowaniu hydrofobizacji czyli pokryciu wierzchniej warstwy pomnika substancją, która zapobiega wnikaniu wody w kamień,
  • usunięciu konstrukcji oświetleniowej i pozłoceniu 12 gwiazd nimbu.
Iwona Międlar
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30