Strona główna » Nasze wydawnictwa » maj-czerwiec, nr 5-6 (163-164) / 2006 » Sesja Rady Miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

maj-czerwiec, nr 5-6 (163-164) / 2006

Sesja Rady Miasta (03.04.2006)

Wspólna sesja Rady Miasta Jarosławia, Rady Powiatu Jarosławskiego oraz Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu odbyła się 3 kwietnia 2006 r. dokładnie w 6. rocznicę nadania przez radnych miejskich tytułu Honorowego Obywatela Miasta oraz w 1. rocznicę śmierci Papieża Polaka. W tej ważnej uroczystości uczestniczyli m.in. księża z ks. prałatem Andrzejem Surowcem - Archiprezbiterem Jarosławskim, siostry zakonne, parlamentarzyści: Tomasz Kulesza i Andrzej Ćwierz, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta, Burmistrzowie z Januszem Dąbrowskim, Starostowie z Tomaszem Oronowiczem, szefowie instytucji i organizacji: Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, Prokuratury, Sądu Rejonowego, szpitali, Urzędu Skarbowego, banków i zakładów pracy, także dyrektorzy placówek oświatowych.

Radni i Senatorowie przyjęli Deklarację w sprawie uczczenia pontyfikatu Jana Pawła II, w której zapisali m.in. "Czcząc życie i posługę Ojca Świętego, deklarujemy dołożyć wszelkich starań, by wartości, jakim służył były realizowane w naszym życiu osobistym i społecznym, aby prawda, której nauczał owocowała w nas, a wiara, której świadectwo nam pozostawił mocno zakorzeniła się w naszych sercach". Tekst obok.

Odbyło się również sympozjum naukowe, z udziałem: prof. Gabriela Turowskiego oraz ks. dr Witolda Jedynaka.

Prof. Gabriel Turowski wygłosił wykład "Jan Paweł II - apostoł miłosierdzia i świadek cierpienia". Podzielił się wspomnieniami z przebywania w obecności Ojca św. przez ponad pół wieku. Omawiając encyklikę "O Bożym Miłosierdziu" przypomniał rozmowę z Papieżem, podczas której zapytał, jak należy rozumieć bierzmowanie dziejów. Jan Paweł II tłumaczył, że nie wystarczy prosić Ducha Św. żeby zmienił oblicze ziemi, ale trzeba samemu mieć świadomość roli, jaką mamy do spełnienia. Przyjaciel Papieża mówił o jego cierpieniu i umiejętności zawierzenia swego życia Matce Bożej. Stwierdził, że skutki zamachu na Ojca św. nie miały największego wpływu na jego kondycję. Ojciec św. szybko powrócił do zdrowia, ale pojawiła się choroba wirusowa. Wymienił 12 cudów, które odnotowano po zamachu 13 maja 1981 r. Opowiadał m.in. o tym, że Ali Agca był trzy dni wcześniej w jednej z parafii, w której przebywał Ojciec św. i obserwował go. Stał wtedy w odległości 7 metrów. Gdyby oddał taki strzał, jak na pl. Św. Piotra udzielenie pomocy byłoby bardzo trudne, gdyż parafia położona była ok. 30 km od Rzymu. Wiele autorytetów zastanawiało się nad tym, dlaczego w 9-strzałowym pistolecie łuska nie wyskoczyła i po oddaniu dwóch strzałów zamachowiec nie mógł już więcej strzelać. Agca sądził, że Papież ma kamizelkę kuloodporną. Jeden strzał oddał na wysokości serca - kula tylko drasnęła lewe ramię, uszkodziła lewą rękę i utknęła w śródpiersiu. Druga była kierowana poniżej kamizelki, ale palec wskazujący lewej ręki zmienił tor lotu kuli o kilka milimetrów. Gdyby nie to, kula uszkodziłaby tętnicę główną i wykrwawienie nastąpiłoby w ciągu 5 min. To tylko część z niezwykłych wydarzeń. Profesor Turowski zachęcał młodzież, aby przeczytała choć jeden z dokumentów papieskich, np. "List do Młodych", "Pamięć i tożsamość", "Dar i tajemnica" lub "Przekroczyć próg nadziei".

Ks. dr Witold Jedynak natomiast wygłosił wykład nt. "Wartości humanistyczne w nauczaniu Jana Pawła II".

Wielokrotnie podkreślał zatroskanie Ojca św. o godność człowieka. Wśród zagrożeń dostrzeganych przez Papieża wymienił: komunizm, liberalizm i kulturę śmierci. Wskazał też rozwiązania, które mają zapobiec tym zagrożeniom. "Dzięki nieprzeciętnemu charyzmatowi i życiowej mądrości Papież na przełomie wieków otworzył Kościół na wszelkie duchowe i egzystencjalne potrzeby człowieka. Wychodził do ludzi, aby się z nimi spotkać i wsłuchiwać w głos świata przeżywającego poważny kryzys wartości etycznych" - mówił.

Papież nie uznawał kompromisu z systemami i ideologiami, które w sposób rażący naruszają ludzką godność. "Materializm praktyczny wyrządzał wiele zła społeczeństwu. Należało dać współczesnemu człowiekowi nowy styl życia oparty na świadectwie miłości, które pozwoli zmieniać stosunki społeczne" - wyjaśniał prelegent. Przypomniał zasady Ojca św. istotne w budowaniu cywilizacji miłości: prymat osoby przed rzeczą, etyki przed techniką, "być" przed "mieć" i pierwszeństwo miłości przed sprawiedliwością. Dopóki człowiek zajmuje miejsce Stwórcy, budowana przez niego cywilizacja będzie nietrwała i nieuporządkowana. Ks. W. Jedynak przypomniał, że Jan Paweł II bardzo wysoko ocenił zaangażowanie mieszkańców Podkarpacia w propagowanie i podtrzymywanie wartości katolickich stojących na straży życia i godności każdego człowieka. Swoje wystąpienie zakończył słowami, Ojca św.: "Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców".

Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród i dyplomów za udział w konkursach. Jeden z nich - "Przywróciłeś nadzieję młodym" zorganizowano w środowisku akademickim. W kat. poezji - I miejsce otrzymały ex aequo Ewa Sycz i Sylwia Szewc, drugie miejsce Danuta Duda, a trzecie Tomasz Piotrowicz. Ponadto wyróżniono Bogumiłę Marcinkowską, Marzenę Bodys, Daniela Deca i Monikę Możdżeńską. Wiersze zosaną wydane w tomiku poezji.

W kat. prezentacja multimedialna nie przyznano pierwszego miejsca. Drugie miejsce zdobył Paweł Rzelachowski, a trzecie Barbara Sobota. Wyróżnienia otrzymali: Piotr Fedurko, Justyna Majchrzak i Regina Trzak. Wszyscy uczestniczy otrzymali poza nagrodami albumy o Jarosławiu od Burmistrza Miasta Janusza Dąbrowskiego. Kolejny konkurs, w którym uczestniczyło ok. 200 uczniów odbył się w szkołach ponadgimnazjalnych. Do drugiego etapu zakwalifikowały się 23 osoby. Pierwsze miejsce jury przyznało Aldonie Fudali z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Ogólnokształcących, drugie miejsce Barbarze Buryło z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. J. Słowackiego, zaś trzecie miejsce otrzymała Sylwia Dominik z Liceum Plastycznego.

Kończąc uroczystą sesje połączoną z sympozjum ks. prałat Andrzej Surowiec wyraził uznanie za inicjatywę podpisania Deklaracji. "Na ziemi jarosławskiej jest dobry klimat do tego, aby wyrazić szacunek i należny hołd Ojcu św. O tym świadczą kościoły wypełnione ludźmi, liczne modlitwy, ogromna liczba świateł oraz piękne inicjatywy podejmowane na rzecz osób biednych i cierpiących. Mam nadzieję, że te dni, tak pięknie przeżyte, wpłyną na nasze większe zainteresowanie nauką i przesłaniem Ojca św." - zakończył Ks. Archiprezbiter.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31