Strona główna » Nasze wydawnictwa » maj-czerwiec, nr 5-6 (163-164) / 2006 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

maj-czerwiec, nr 5-6 (163-164) / 2006

"SANTO SUBITO - Jarosław w hołdzie Janowi Pawłowi II - Honorowemu Obywatelowi Miasta Jarosławia"

Przez dziewięć dni (26.03. - 3.04.2006 r.) w naszym mieście trwały uroczystości związane z 1. rocznicą śmierci Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. Z bogatej oferty spotkań, modlitewnych czuwań, nabożeństw, konferencji każdy mieszkaniec mógł wybrać coś dla siebie.

Miłosierdzie Boże...

Jarosławskie obchody 1. rocznicy śmierci Jana Pawła II miały bardzo bogaty charakter. Duchowieństwo i władze Jarosławia chcąc upamiętnić rocznicę śmierci Ojca Świętego zaprosiły mieszkańców miasta i okolic do udziału w dziewięciodniowych uroczystościach. Codziennie odbywały się w różnych kościołach Msze św. w intencji beatyfikacji Papieża Polaka, a następnie wieczory modlitewne, koncerty, sympozja i spotkania.

Mszę św. 26 marca br. rozpoczynającą uroczystości w kościele pw. NMP Królowej Polski sprawował ks. Grzegorz Lęcznar, który w homilii przybliżył istotę Bożej Miłości; "wiara najlepiej rodzi się i wzrasta tam, gdzie jest miłość. Poprzez Krzyż Jezus udowodnił swoją miłość do Boga i świata" - powiedział. Podczas Mszy św. siostra Diana ze Zgromadzenia ss. Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach przybliżyła wiernym przesłanie o s. Faustynie Kowalskiej.

Po Mszy św. proboszcz parafii NMP Królowej Polski ks. prałat Edward Chmura zaprosił wszystkich zgromadzonych, w tym władze miasta Jarosławia, do wysłuchania pop - oratorium "Miłosierdzie Boże" według słów siostry Faustyny Kowalskiej. Wspomniał również, że pomysłodawcami tego wydarzenia byli księża: Maciej Kandefer i Tadeusz Piwiński zachęceni przez Burmistrza Miasta Janusza Dąbrowskiego. Wykonawcy pop - oratorium pod batutą dyrygenta i zarazem kompozytora dzieła Zbigniewa Makłowicza wprawili w zachwyt publiczność. W trwającym około dwie godziny koncercie można było usłyszeć "Magnificat", "Zdrój Bożej Miłości", czy "Okaż mi Boże Miłosierdzie"; a także recytatywy, ustępy chóralne i orkiestrowe. Oratorium skłaniało do refleksji i nie trudno było zauważyć ukradkiem ocieraną łzę.

Słowa zamieniać w czyn...

Poniedziałkowe spotkanie z Ojcem św. Janem Pawłem II odbyło się w Auli PWSZ, gdzie prezes Fundacji "Szlaki Papieskie" w Krakowie - Urszula Własiuk wygłosiła wykład "Pilnujcie mi tych szlaków". Wystąpienie zgromadziło mieszkańców Jarosławia i studentów PWSZ. Wieczorem natomiast w Bazylice MB Bolesnej, po Mszy św. zaproszono na wykład o. dr. Jarosława Kupczaka OP pt. "Teologia ciała w nauczaniu Jana Pawła II".

Wtorkowe uroczystości skupiły się wokół kościoła pw. św. Trójcy oo. reformatów. Po Mszy św. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. A. Mickiewicza przedstawili widowisko słowno - muzyczne.

Centrum środowych spotkań stanowił kościół pw. św. Stanisława i Mikołaja. We Mszy św. udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych. Mszy św. przewodniczył ks. prałat Andrzej Surowiec - Archiprezbiter Jarosławski. W homilii ukazał dwie cechy osobowości Jana Pawła II: autentyzm życia zgodnego z wiarą i doskonale zrealizowaną miłość bliźniego. Zachęcał, by nie ograniczać się do stawiania Papieżowi pomników i tablic, ale naśladować go w podążaniu za Chrystusem. "Wielki Post to podróż przez pustynię, aby poznać siebie, swoje słabości i pokusy, jakie nas spotykają. To poznanie jest potrzebne, aby stanąć do zwycięskiej konfrontacji" - mówił. Przypomniał o obowiązku odpowiedzialności za drugiego człowieka: "Dwie dziedziny, za które jako samorządowcy jesteśmy odpowiedzialni to: chorzy, biedni i samotni oraz ludzie młodego pokolenia, którzy stanowią naszą przyszłość".

Późnym wieczorem natomiast rozpoczęło się całonocne czuwanie modlitewne dla mieszkańców miasta i okolic w intencji beatyfikacji Sł. B. Jana Pawła II.

We czwartek, 30 marca br. uroczystości papieskie obchodzone były w kościele pw. Chrystusa Króla, gdzie Mszy św. przewodniczył Archiprezbiter i proboszcz parafii ks. Andrzej Surowiec. Wierni modlili się o szybką beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II i wypraszali potrzebne łaski. Następnie został wyświetlony film dokumentalny z cyklu "Pielgrzymki Papieskie", o IV wizycie Jana Pawła II w Polsce przebiegającej ph. "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście", w czerwcu 1991 r. W Katolickim Centrum Kultury KOLPING wierni obejrzeli natomiast program słowno - muzyczny nawiązujący do nauczania Ojca Świętego. Program został przygotowany przez ks. Stanisława Dyndała i Ewę Gajewską, a wykonawcami byli członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Tradycją Kościoła Katolickiego są piątkowe nabożeństwa Drogi Krzyżowej prowadzone w Wielkim Poście. Tym razem jarosławianie mieli możliwość uczestniczenia w Ogólnomiejskiej Drodze Krzyżowej. Setki wiernych wspólnie kontemplowały słowa Jana Pawła II emitowane przy poszczególnych stacjach nabożeństwa. Przedstawiciele parafii, także doświadczeni cierpieniem, ludzie starsi, studenci i władze PWSZ, młodzież - wszyscy nieśli krzyż od kościoła pw. MB Królowej Polski do kościoła pw. św. Stanisława i Mikołaja - dawnego opactwa ss. benedyktynek.

"Wypełnijcie życie ewangelią..."

Sobotnie uroczystości, 1 kwietnia były bardzo bogate. W kolegiacie pw. Bożego Ciała ks. bp Adam Szal udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży jarosławskiej. Podczas Mszy św. wierni modlili się również o beatyfikację Jana Pawła II i w intencji mieszkańców. Ksiądz biskup przypomniał orędzie Papieża Benedykta XVI i porównał nas do ludzi wędrujących przez pustynię. "Wielki Post to czas pielgrzymki na pustyni naszego ubóstwa. Pan Bóg zawsze szanował wolność człowieka. Nie chciał mieć niewolników" - mówił w homilii. Zapytał też: "Co Ojciec św. Jan Paweł II by nam radził, na jakim fundamencie budować naszą Ojczyznę?". W odpowiedzi usłyszeliśmy wskazanie, by w życiu kierować się Dekalogiem.

W samo południe ks. bp Adam Szal poświęcił na budynku Ratusza tablicę ku czci Papieża Polaka - Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. Nadanie Honorowego Obywatelstwa odbyło się 3 kwietnia 2000 r., zaś wręczenie 25 października 2000 r. Odsłonięcia tablicy dokonali: Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Marian Janusz oraz Burmistrz Janusz Dąbrowski, który powiedział, że "tablica jest dla nas zobowiązaniem, aby nasze życie osobiste, rodzinne, polityczne i gospodarcze uległo radykalnej zmianie". Autorem tablicy jest artysta rzeźbiarz Stanisław Lenar z Jarosławia.

Również w tym dniu odbyło się oficjalne otwarcie punktu "JEDEN GROSZ". Inicjatywa spotkała się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców Jarosławia. Za pośrednictwem "Jednego Grosza" można podzielić się tym co zbędne, a jest jeszcze w dobrym stanie, z osobami potrzebującymi.

Wieczorem natomiast wielu mieszkańców Jarosławia zgromadziło się w Miejskim Ośrodku Kultury. Widowisko słowno-muzyczne "Przyszedłem, by dać wam nadzieję" przygotowane przez Teresę Piątek - dyr. MOK, Wiktora Maruta, Izabelę Marciniszyn, Marzenę Stęc z tekstami m.in. Henryka Grymuzy do kompozycji Jerzego Gągoła przywołało w pamięci obrazy każdemu z nas tak bliskie; Papieża pochylającego się nad każdym człowiekiem, zwłaszcza odrzuconym, wzgardzonym. Soliści MOK w sugestywny sposób oddali nastroje Polaków po śmierci Ojca św., tęsknotę za nim, ale też nadzieję na obecność przy nas w sposób nadprzyrodzony. Taniec, gra świateł i piosenki podkreślały wyjątkowość uroczystości. Sala widowiskowa wypełniona była po brzegi.

Dokładnie w 1. rocznicę narodzin dla Nieba Jana Pawła II w Cerkwi Konkatedralnej pw. Przemienienia Pańskiego trwały modlitwy dziękczynne za Papieża Polaka. "Akatyst ku czci Bogurodzicy" odśpiewany na stojąco wysłuchało spore grono wiernych kościoła rzymsko - i greckokatolickiego. Akatyst stanowi hymn pochwalny ku czci świętych, z których najbardziej znanym jest właśnie hymn pochwalny Bogurodzicy.

Później wystarczyło przejść ulicą Sobieskiego, na plac przed Ratuszem, aby wziąć udział w wieczornym czuwaniu modlitewnym ph. "Stojąc u bram nieba". Czuwanie prowadził ks. Maciej Kandefer z kościoła pw. NMP Królowej Polski. Gościem wieczoru był zespół Trzecia Godzina Dnia, który zrzesza amatorów - laureatów programów TV "Szansa na sukces" i "Droga do Gwiazd" oraz profesjonalistów na co dzień śpiewających w teatrach muzycznych, zespołach itp. Ponad trzydziestoosobowy chór wykonuje utwory pop gospelowe o tematyce chrześcijańskiej, tworzą go chrześcijanie różnych kościołów. Szerszej publiczności znany jest ze świątecznych koncertów wyreżyserowanych przez Elżbietę Skrętkowską w TVP. W atmosferze radosnego oczekiwania jarosławianie trwali do godz. 22.00 na modlitewnym czuwaniu i śpiewie, a w godzinę śmierci Jana Pawła II (21.37) wspólnie wykonali bliską Papieżowi "Barkę"; rozpalone znicze ułożone zostały w kształcie dużego krzyża na placu przy Ratuszu.

Deklarujemy...

Zakończenie obchodów miało miejsce w poniedziałek 3 kwietnia 2006 r. podczas uroczystej Sesji Rady Miasta, Powiatu i Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, w której poza członkami Senatu Uczelni, Radnych Miasta i Powiatu, Burmistrzami i Starostami, zebrali się duchowni jarosławscy na czele z ks. prałatem Andrzejem Surowcem - Archiprezbiterem Jarosławskim, Posłowie na Sejm RP: Andrzej Ćwierz i Tomasz Kulesza, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta, przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, Prokuratury i Sądu, środowisk medycznych, oświatowych, wychowawczych i in. instytucji. Radni oraz Senatorowie Senatu PWSZ przyjęli wspólną DEKLARACJĘ w sprawie uczczenia 1. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Szczegóły z relacji z sesji zobacz tutaj

Godziny popołudniowe wypełniła Msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył Ks. Abp Józef Michalik. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miasta i powiatu, uczelni, studenci i mieszkańcy Jarosławia. W homilii Arcybiskup apelował o życie w prawdzie: "Żyjemy w czasach, kiedy ludzie boją się prawdy. Wszelkimi sposobami starają się oddalić ją od siebie, bo prawda jest światłem, a kto żyje w ciemności w grzechu, boi się światła i prawdy. Prawda potrzebna jest dzisiejszym dziennikarzom, politykom, studentom, profesorom i wszystkim".

Na placu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu ks. abp Józef Michalik poświęcił pomnik Sługi Bożego Jana Pawła II. "Bardzo się cieszę, że rektor podjął myśl swego poprzednika i mogę dzisiaj dokonać poświęcenia tego pomnika, będącego wyrazem hołdu dla Jana Pawła II" - podkreślił metropolita przemyski. "Uczelnia przeżywa dzisiaj wielkie święto. Pomnik naszego Wielkiego Rodaka dopełnia treści wychowawczych, które niesie bł. Ks. Bronisław Markiewicz - Patron uczelni. Pozostaje nam ważne zadanie wypełnienia przesłania, jakie oni wnoszą w życie każdego z nas" - dodał Rektor PWSZ R. Fedan. Uroczystości towarzyszył Chór Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Bogatym uroczystościom towarzyszyły inne dodatkowe wydarzenia; w szkołach przygotowano programy artystyczne poświęcone pamięci Papieża Polaka, w przedszkolach dzieci wykonywały prace potwierdzające, że Jan Paweł II jest kochany przez wszystkich Polaków.

Z.K., I.M., M.P.M.
Biuro Prasowe UM Jarosławia
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30