Strona główna » Nasze wydawnictwa » maj-czerwiec, nr 5-6 (163-164) / 2006 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

maj-czerwiec, nr 5-6 (163-164) / 2006

Działalność Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke

Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu zorganizowało 22 kwietnia br. uroczystość poświęconą postaci Służebnicy Bożej Annie Jenke. Rok bieżący jest szczególny dla jarosławskiej nauczycielki; teraz zbiegają się bowiem dwie rocznice z jej życia: 85 urodzin i 30 rocznica śmierci.

Wielu osobom sylwetka Anny Jenke jest znana, długoletnia nauczycielka języka polskiego w jarosławskich szkołach ponadgimnazjalnych, wierna wyznawanym wartościom, z narażeniem życia służyło zaniedbanej młodzieży, biednym dzieciom, w trudnych czasach z oddaniem wychowywała w duchu patriotyzmu i wartości chrześcijańskich młodych Polaków.

W uroczystym spotkaniu uczestniczyli Burmistrz Janusz Dąbrowski wraz z Zastępcami: Tadeuszem Pijanowskim i Bogdanem Wołoszynem, Przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Tomasz Petry, radni miejscy, powiatowi, duchowieństwo: Archiprezbiter ks. prałat Andrzej Surowiec, ks. dr hab. Tadeusz Guz - prof. KUL, ks. dziekan Jan Krawczyk, ks. prałat Jerzy Moskal, ks. Jan Czenczek, ks. rektor Henryk Rykała, ss. niepokalanki, członkowie Terenowych Kół TPAJ w Świdnicy Śląskiej, Błażowej, Rzeszowie, Sanoku, Dębicy, Rogóżnie, Radymnie, Zręcinie, Krośnie, Pruchniku, Przemyślu i Jarosławiu, krewni i uczniowie Anny Jenke, przedstawiciele środowisk oświatowych - Andrzej Bajorski z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i inni.

Na sesję w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu złożyły się wystąpienia ks. dr Jana Czenczka ph. "Nieść nadzieję", w którym prelegent dzielił się doświadczeniem nadziei chrześcijańskiej w życiu nauczycielki. "Anna Jenke wierzyła w prawdę i dobro, mimo iż żyła w czasach, gdy deptano te wartości. Dzisiaj dziękujemy Annie za to, że pokazała nam, że zawsze można być świadkiem nadziei. Anna miała odwagę budzić kolejne pokolenia świadków nadziei" - powiedział.

Gimnazjaliści Prywatnego Gimnazjum ss. niepokalanek w Jarosławiu zaprezentowali spektakl pt. "Nieść nadzieję", który został nagrodzony owacjami na stojąco przez widownię.

Ks. dr hab. Tadeusz Guz rozpatrywał fenomen nauczycielstwa Anny Jenke żyjącej w trudnych czasach komunistycznych. "W okresie, gdy nauczyciel stał na straży wpajania młodzieży komunistycznych zasad życia społecznego, Anna Jenke doskonale rozumiała na czym polega prawdziwa rola nauczyciela; zadaniem bytu nauczyciela jest rozmiłowanie ucznia w prawdzie, w poszukiwaniu jej, w ciekawości świata" - potwierdzał ks. Tadeusz Guz.

Na zakończenie głos zabrał profesor Jan Świtka, dziekan Wydziału Zamiejscowego KUL w Tomaszowie Lubelskim, który podkreślał wagę poznawania prawdy w życiu młodego pokolenia Polaków.

Mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. św. Mikołaja i Stanisława na terenie byłego opactwa ss. benedyktynek z udziałem ks. infułata Stanisława Zygarowicza przewodniczył ks. bp. Marian Rojek.

Na zakończenie uroczystości wszyscy wyrazili wolę kolejnych spotkań, które upowszechniają pamięć o Służebnicy Bożej Annie Jenke.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30