Strona główna » O Jarosławiu » Jarosławy » Jarosławy 2005 » Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"

AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".

Odwaga powiedzenia PRL-owskiej władzy "nie" doprowadziła do reformy państwa i obalenia komunizmu w Europie. Mieszkańcy Jarosławia także włączyli się do tego zrywu narodowego.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" w Jarosławiu powstał 7 października 1980 r. W skład jarosławskiej "Solidarności" weszli na początku pracownicy czterech zakładów pracy: Huty Szkła Jarosław, Karpackich Zakładów Gazowniczych, Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego "Jarlan" i Zakładów Remontowo - Montażowych.

Do końca 1980 roku już w każdym zakładzie pracy i każdej instytucji działały komitety założycielskie NSZZ "Solidarność". W związku było wówczas ponad 12 tys. członków. Władze miasta przekazały na potrzeby ?"Solidarności" lokal przy ul. Kraszewskiego 19. Dokładnie w dwudziestą piątą rocznicę tego wydarzenia odsłonięto w tym miejscu tablicę pamiątkową.

Jarosławskiej "Solidarności" nie ominęły represje stanu wojennego. Wśród internowanych znalazło się kilku działaczy na czele z ks. Władysławem Drewniakiem. Nie zważając na zagrożenie aresztowaniem, czy możliwość utraty pracy członkowie Związku do 1988 r. kontynuowali czynną pracę konspiracyjną.

Obecna siedziba Związku mieści się przy ul. Grodzkiej. NSZZ "Solidarność" zrzesza dziś 5800 członków pracujących w 25 komisjach zakładowych i 15 komisjach oddziałowych. Najwięcej, bo aż 320 członków liczy Komisja Zakładowa przy Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.

W trosce o zachowanie miejsc pracy, po roku wspólnych negocjacji "Solidarności", burmistrza i starosty jarosławskiego udało się cofnąć decyzję o zamknięciu Zakładu LU Polska w Jarosławiu.

Podczas uroczystości patriotyczno-religijnych członkowie "Solidarności" modlą się o beatyfikację swego kapelana ks. Jerzego Popiełuszki zamordowanego 19 października 1984 r. przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa.

W tym roku jubileusz NSZZ "Solidarność" uczczono w Jarosławiu dwukrotnie: okolicznościową wystawą w Muzeum - Kamienicy Orsettich - oraz uroczystościami w 25. rocznicę otrzymania pierwszej siedziby z przeznaczeniem na działalność Związku.