Strona główna » Dla Mieszkańców » Bezpieczeństwo » Bezpieczny Jarosław » Programy profilaktyczne 2018
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Programy profilaktyczne 2018

7. Pierwsza "Ulica zdrowia"

We wtorek, 10 kwietnia br. odbyła się pierwsza w tym roku akcja bezpłatnych badań medycznych pn. "Ulica zdrowia", zorganizowana w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". Wzorem lat ubiegłych, na ul. Grodzkiej mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość wykonania szeregu bezpłatnych badań, m.in. słuchu, stóp, poziomu glukozy, ciśnienia tętniczego, morfologii,  można było skorzystać z porad dietetycznych i pielęgniarskich. Pierwszy raz  zorganizowano punkt informacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie można było uzyskać informacje na temat kont osobistych pacjenta, leczenia uzdrowiskowego, leczenia za granicą, rehabilitacji itp.

Z badań skorzystało 301 osób.

Kolejne akcje:  8 maja, 5 czerwca, 3 lipca, 7 sierpnia, 4 września, 2 października.

6. Trzecia wizyta mobilnego punktu poboru krwi

6 marca po raz trzeci w tym roku można było oddać krew w mobilnym punkcie poboru z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Z zarejestrowanych 39 osób,  24 osoby oddały krew.

Od miesiąca kwietnia akcja będzie się wpisywała w „Ulicę zdrowia".

5. Krwiobus na jarosławskim rynku

Druga w tym roku wizyta krwiobusa 6 lutego pozwoliła zebrać kolejne litry najcenniejszego płynu.

Z 38 osób zarejestrowanych 26 osób wsparło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Kolejna możliwość oddania krwi:  10 kwietnia, 8 maja, 5 czerwca, 3 lipca, 7 sierpnia, 4 września, 2 października, 6 listopada, 4 grudnia.

 

4. Bezpieczne ferie

W ramach programu „Bezpieczny Jarosław" po raz kolejny blisko 700 kolorowanek „Bezpieczne ferie" trafiło do uczniów klas 0 - I jarosławskich szkół podstawowych.  Dzięki temu przez zabawę najmłodsi mogą utrwalać sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące w warunkach zimowych.

Kolorowanka „Bezpieczne Ferie" jest wydawnictwem adresowanym specjalnie do najmłodszych. Jej bohaterowie mają wiele cennych wskazówek, zarówno dla miłośników sportów zimowych, jak i dla dzieci, które ferie spędzają w domu.

Kolorowanki zostały wydane w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej „Bezpieczne Ferie" organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego.

3. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Bezpieczna droga do szkoły"

W dniu 26 stycznia br. w sali ślubów Urzędu Miasta Jarosławia miała miejsce uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego realizowanego w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły".  

Na ogłoszony konkurs wpłynęło 54 prace, z których komisja konkursowa wyłoniła  zwycięzców w dwóch  kategoriach (kat. I - klasy 0 - I, kat. II - klasy II - III).

Laureatami konkursu zostali :

W kategorii I

                                           I miejsce    -     Oliwia Walicka - Sz. P. Nr 9          

                                           II miejsce   -    Kamila Syty - Sz. P. Nr 7     

                                           III miejsce  -    Patrycja Sęk - Sz. P. Nr 1

 

W kategorii II

                                           I miejsce   -    Anastazja Koprowicz - Sz. P. Nr 6              

                                           II miejsce  -    Kamil Sobolewski - Sz. P. Nr 4

                                           III miejsce -   Kacper Hołub - Sz. P. Nr 4 

 

Program „Bezpieczna droga do szkoły",  to cykliczne przedsięwzięcie realizowane w ramach programu poprawy bezpieczeństwa „Bezpieczny Jarosław", w ramach którego  funkcjonariusze Straży Miejskiej wspólnie  z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu uczestniczą w spotkaniach z  uczniami klas 0-III szkół podstawowych, w trakcie których  uczą najmłodszych, zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, korzystania  z placów zabaw, a także jak radzić sobie w trudnych sytuacjach w drodze do i ze szkoły.

Kat. I -
I miejsce - Oliwia Walicka - Szkoła Podstawowa Nr 9
Kat. I - I miejsce - Oliwia Walicka - Szkoła Podstawowa Nr 9
Kat. I -
II miejsce Kamila Syty - Szkoła Podstawowa Nr 7
Kat. I - II miejsce Kamila Syty - Szkoła Podstawowa Nr 7
Kat. I -
III miejsce Patrycja Sęk - Szkoła Podstawowa Nr 1
Kat. I - III miejsce Patrycja Sęk - Szkoła Podstawowa Nr 1
Kat. II -
I miejsce Anastazja Koprowicz - Szkoła Podstawowa Nr 6
Kat. II - I miejsce Anastazja Koprowicz - Szkoła Podstawowa Nr 6
Kat. II -
II miejsce Kamil Sobolewski - Szkoła Podstawowa Nr 4
Kat. II - II miejsce Kamil Sobolewski - Szkoła Podstawowa Nr 4
Kat. II -
III miejsce Kacper Hołub - Szkoła Podstawowa Nr 4
Kat. II - III miejsce Kacper Hołub - Szkoła Podstawowa Nr 4
Fot. Witold Garczyński

2. Prawo dla każdego

Prawo dla każdego -  to program bezpłatnej pomocy prawnej mieszkańcom miasta, udzielanej przez prawników od 2005 r w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".

Jest realizowany jest przez cały rok kalendarzowy z pominięciem okresu wakacyjnego (lipiec, sierpień). Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest wzrost świadomości prawnej mieszkańców oraz poczucia bezpieczeństwa.

Najczęściej poruszane tematy w trakcie spotkań z prawnikami dotyczyły spraw rodzinnych, prawa cywilnego, spraw lokalowych, finansowych, prawa pracy oraz sprawy karne.

Łącznie z tego typu pomocy skorzystało ponad 3000 osób.

Porady prawne udzielane są bezpłatnie w każdą środę w godz. 15.30 do 17.30 w budynku ratusza, pok. nr 1.

Burmistrz Miasta Jarosławia zaprasza osoby zainteresowane do skorzystania z porad  w kolejnej edycji programu, która rozpoczyna się  3 stycznia 2018 r. o godz. 15.30.

1. Pierwsza wizyta krwiobusa w 2018 r

W dniu 2 stycznia 2018 r na jarosławskim rynku ruszyła cykliczna akcja poboru krwi, prowadzona w mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Rzeszowa. Z zarejestrowanych 26 osób, krew oddało 15.

W każdy pierwszy wtorek miesiąca zainteresowane osoby będą mogły  oddać krew. Wystarczy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy), zawierającym numer PESEL.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat.

Kolejna możliwość oddania krwi : 6 lutego, 6 marca, 10 kwietnia, 8 maja, 5 czerwca, 3 lipca, 7 sierpnia, 4 września, 2 października, 6 listopada, 4 grudnia.

Od 10 kwietnia przyjazd krwiobusa do Jarosławia będzie się wpisywał w akcję „Ulica zdrowia", prowadzoną w ramach programu "Bezpieczny Jarosław".