Strona główna » Dla Mieszkańców » Bezpieczeństwo » Bezpieczny Jarosław » Programy profilaktyczne 2020
Dla Mieszkańców
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Programy profilaktyczne 2020

4. Akcja "Bezpieczny przedszkolak"

W ramach programu „Bezpieczny Jarosław", funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji odwiedzili wszystkie przedszkola miejskie na terenie Jarosławia, przedstawiając dzieciom jak ważne dla ich bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych.
Dzielnicowi zorganizowali pogadanki dla najmłodszych na temat swojej pracy oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa poruszania się po drodze. W czasie spotkań przedszkolaki otrzymały kamizelki odblaskowe, przekazane w ramach realizacji przedsięwzięć programu „Bezpieczny Jarosław" .

3. Finał konkursu "Bezpieczna droga do szkoły"

W Sali Lustrzanej, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, odbył się finał konkursu „Bezpieczna droga do szkoły". W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III z jarosławskich szkół podstawowych. Celem przedsięwzięcia była realizacja działań profilaktycznych na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz rozwijanie inwencji twórczej. W tegorocznej edycji wzięło udział 68 uczestników.

Program „Bezpieczna droga do szkoły", to cykliczne przedsięwzięcie realizowane w ramach programu poprawy bezpieczeństwa „Bezpieczny Jarosław", podczas którego funkcjonariusze Straży Miejskiej razem z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu uczestniczą w spotkaniach z najmłodszymi uczniami klas 0 - III szkół podstawowych. W trakcie tych spotkań uczą się zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, znaczenia elementów odblaskowych, a także jak radzić sobie w trudnych sytuacjach w drodze do i ze szkoły, czy w domu. Mają możliwość dowiedzieć się, jakie zadania realizują policjanci i Straż Miejska. Podczas spotkań otrzymują elementy odblaskowe i słodycze. Ostatnim etapem przedsięwzięcia podsumowującym akcję jest konkurs plastyczny pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły".

Uczestników konkursu oraz ich opiekunów przywitał dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych Lesław Strohbach, który podziękował za przygotowanie wspaniałych prac plastycznych. Przed otrzymaniem nagród dzieci wykazały się wiedzą na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Nagrody rzeczowe laureatom i dyplomy wszystkich uczestnikom wręczyli: zastępca burmistrza Dariusz Tracz, Komendant Straży Miejskiej Witold Ilić oraz funkcjonariuszki Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu.

Komisja wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach:

Kategoria I - klasy 0-I

Kategoria II - klasy II-III

Laureatami konkursu w tym roku zostali:

W kategorii I (0 - I kl.):

I miejsce - Szymon Gajos - Sz.P. Nr 11

II miejsce - Mateusz Dernoga - Sz.P. Nr 4

III miejsce - Mateusz Kiper - Sz.P. Nr 10

 

W kategorii II (II - III kl.): 

I miejsce - Adrian Szumiński - Sz.P. Nr 5

II miejsce - Emilia Wańko - Sz.P. Nr 1

III miejsce - Gabriela Szuba - Sz.P. Nr 1

2. Prawo dla każdego

Prawo dla każdego -  to program, który realizowany jest przez cały rok kalendarzowy z pominięciem okresu wakacyjnego (lipiec, sierpień). Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest pomoc prawna mieszkańcom miasta Jarosławia. Prawnicy swoją wiedzą i doświadczeniem pomagają bezpłatnie wszystkim osobom, które zwracają się z prośbą o poradę prawną. W założeniu władz samorządowych, program ma na celu również wzrost świadomości  prawnej mieszkańców oraz poczucia bezpieczeństwa.

W roku 2019 roku prawnicy udzielili łącznie 167 porad prawnych.

Porady prawne udzielane są bezpłatnie w każdą środę w godz. 15.30 do 17.30 w budynku ratusza, pok. nr 1.

Burmistrz Miasta Jarosławia zaprasza osoby zainteresowane do skorzystania z porad  w kolejnej edycji programu, która rozpoczyna się  8 stycznia 2020 r. o godz. 15.30.

1. Pierwsza wizyta krwiobusa

Mobilny punkt poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie cyklicznie odwiedza Jarosław. Zapraszamy na rynek w każdy pierwszy wtorek miesiąca.
Krew może oddać każdy chętny w wieku 18-65 lat. Dawca krwi powinien być wypoczęty, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 litry płynów, a przed oddaniem krwi zjeść lekki posiłek. Należy także być zdrowym tj. nie mieć objawów przeziębienia czy innych chorób. Zgłaszający się do oddania krwi powinien zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL.

W dniu 7 styczna br. podczas pierwszej w tym roku wizyty krwiobusa, najcenniejszym płynem podzieliło się 18 osób.

Harmonogram poboru krwi w Jarosławiu na 2020 rok

DATA

MIEJSCE

GODZINY

REJESTRACJI

7 stycznia

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

4 lutego

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

3 marca

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

7 kwietnia

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

5 maja

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

2 czerwca

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

7 lipca

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

4 sierpnia

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

1 września

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

6 października

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

3 listopada

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

1 grudnia

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00