Strona główna » Dla Mieszkańców » Bezpieczeństwo » Bezpieczny Jarosław » Programy profilaktyczne [archiwum 2006]
Dla Mieszkańców
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Programy profilaktyczne [archiwum 2006]

Przedsięwzięcia i programy realizowane w ramach programu "Bezpieczny Jarosław"

 

W ramach realizacji programu "Bezpieczny Jarosław", od początku 2006 r. podejmowano liczne działania, mające na celu poprawę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Jarosławiu.

Szczególne znaczenie nadano działaniom profilaktycznym prowadzonym wśród jarosławskich dzieci i młodzieży.

W trakcie tego okresu realizowano następujące przedsięwzięcia:

1. Konkurs literacko - plastyczny "Bezpieczny Jarosław" - styczeń 2006
W listopadzie 2005 roku przeprowadzono konkurs plastyczno-literacki "Bezpieczny Jarosław", do którego zaproszono dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów najmłodszych klas podstawowych z terenu miasta Jarosławia. Tematem konkursu było kształtowanie właściwych postaw wpływających na bezpieczeństwo dzieci. Konkurs był sposobem na podsumowanie spotkań dzieci z przedstawicielami Straży Miejskiej.
Rozstrzygnięcie i nagrodzenie laureatów konkursu miało miejsce 20 stycznia 2006 r. w sali narad Urzędu Miasta Jarosławia. Nagrody rozdano w czterech grupach wiekowych:

w kategorii - dzieci 6-letnie
I miejsce
Anna Drążek MP4
Karolina Bogacz MP4
Damian Jaremko MP4
Wyróżnienie - praca zbiorowa
Maciej Soszyński MP10
Patryk Midura MP10


w kategorii - uczniowie klas I
I miejsce - Weronika Makowska SP11
II miejsce - Bartosz Hołysz SP5
III miejsce - Martyna Szczepanik SP4
Wyróżnienie
Urszula Rezner SP7

w kategorii - uczniowie klas II
I miejsce - Paulina Kondrat SP10
II miejsce - Róża Wiśniewska SP10
Wyróżnienie
Dawid Król SP10
Wiktoria Skiba SP10

w kategorii - uczniowie klas III
I miejsce - utwór literacki - Karolina Łozińska SP5
I miejsce - praca plastyczna - Klaudia Dziuba SP6
II miejsce - Ola Kozło SP6
II miejsce - Klaudia Miśko SP10
Wyróżnienie
Natalia Pelc SP11

2. Warsztaty dla pedagogów - styczeń 2006
Dnia 23 stycznia 2006 roku odbyły się warsztaty dla wszystkich pedagogów z terenu miasta Jarosławia. Spotkanie prowadziła mgr Renata Tejkowska - pracownik Wojewódzkiej Poradni Terapii Uzależnień w Rzeszowie w temacie "narkomania i alkoholizm - przyczyny sięgania po środki psychoaktywne przez młodzież". Celem głównym warsztatów było wypracowanie form i kierunków pracy pedagogów z młodzieżą.
 
3. Kontynuacja cyklu seminariów "Bezpieczny Jarosław - bezpieczna młodzież" - maj 2006
W maju 2006 roku zakończył się cykl wykładów pt.: "Bezpieczny Jarosław - bezpieczna młodzież". Cykl seminariów przeznaczony był dla nauczycieli, pedagogów, wychowawców, rodziców oraz tych wszystkich, dla których bezpieczeństwo, właściwe wychowanie, edukacja dzieci młodzieży jest wartością najważniejszą. Na seminariach poruszano tematykę: wychowania, agresji i przemocy w szkołach, uzależnienie od mediów, narkotyków i alkoholu, a także sekt i nowych ruchów religijnych. Łącznie w całym cyklu spotkań udział wzięło ok. 700 osób.
 
4. Spektakle profilaktyczne dla młodzieży - maj 2006
W maju 2006 zakończył się cykl spektakli profilaktycznych przeznaczonych dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej a także młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Spektakle te obrazowały występujące zagrożenia oraz konsekwencje niewłaściwych zachowań młodych ludzi.
W dniu 22 listopada 2005 r. Impresariat Artystyczny "Teart" z Krakowa zaprezentował pierwszy spektakl pt. "Odbicia" traktujący o problemie agresji wśród młodzieży.
25 stycznia 2006 r. Impresariat Artystyczny "Teart" z Krakowa zaprezentował drugi spektakl pt. "Nie zobaczysz Wenecji" - to sztuka o przemocy psychicznej, manipulowaniu człowiekiem, pierwszym kontakcie z narkotykami i alkoholem.
26 stycznia 2006 r. firma artystyczno-wychowawcza "Płomyczek" z Szówska zaprezentowała spektakl profilaktyczny pod tytułem "Popcorn". W spektaklu zostaje podjęta tematyka współczesnych zagrożeń, jakimi może być niewłaściwe używanie Internetu czy telewizji. Celem głównym spotkania aktorów z młodzieżą było zwrócenie uwagi na konsekwencje przesiadywania przed komputerem czy odbiornikiem telewizyjnym. Młodzież musi sama dojść do właściwych wniosków aktorzy jedynie ją ukierunkowują.
Ostatni spektakl zaprezentowany przez "Płomyczek" w miesiącu maju br. to spektakl pt. "Wielki". "Wielki" miał na celu ukazanie następstw i zagrożeń, jakie pociąga za sobą udział w sekcie religijnej, a także pokazanie, w jaki sposób można zostać zwerbowanym do sekty czy ruchu religijnego.
W każdym spektaklu uczestniczyło ok. 800 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów PWSZ w Jarosławiu. Wszystkie spektakle prezentowane były w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu.
5. Podpisanie umowy dot. działań profilaktycznych ze Stowarzyszeniem Antynarkotycznym "Karan", druk ulotek informacyjnych dot. problematyki narkomanii- maj 2006
W maju 2006 roku podpisano umowę ze Stowarzyszeniem Antynarkotycznym "Karan" o realizację zadania z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz zakresu programu przeciwdziałania narkomanii. Na realizację wyżej wymienionego zadania przeznaczono kwotę 10.000 zł.
 
6. Organizacja wspólnie z Komendą Powiatową Policji konkursu dla dzieci - marzec-maj 2006
KP Policji w Jarosławiu - inicjator konkursu, wspólnie z wydz. Monitorowania Bezpieczeństwa Miasta - Urzędu Miasta Jarosławia, w ramach działań profilaktycznych programu "Bezpieczny Jarosław", zorganizowała konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej pt.:"Narkotyki a Twoje życie" i "Alkoholizm nasz wspólny problem". Konkurs obejmował wszystkie szkoły podstawowe oraz gimnazjalne podlegające Urzędowi Miasta w trzech grupach wiekowych:
  • Klasy 0-3 (I grupa wiekowa)
  • Klasy 4-6 (II grupa wiekowa)
  • Klasy gimnazjalne (III grupa wiekowa)
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w 1 czerwca - Dzień Dziecka, w sali narad Urzędu Miasta Jarosławia. Laureatom nagrody wręczył Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski.
Główną nagrodę w postaci roweru górskiego otrzymała Anna Marcinkiewicz uczennica Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Jarosławiu. Drugą nagrodę w postaci aparatu cyfrowego otrzymała Sabina Nowak Publicznego Gimnazjum Nr 5 w Jarosławiu. Trzecią nagrodę w postaci radioodtwarzacza otrzymali uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego: Anna Bielówka, Marzena Szwajczak, Tomasz Czech.
7. Przeprowadzenie badań ankietowych jarosławskiej młodzieży szkolnej - marzec 06
W miesiącu marcu 2006 r. pracownicy Wydziału Monitorowania Bezpieczeństwa Miasta oraz Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Jarosławia oraz Straży Miejskiej, przeprowadzili wśród dzieci i młodzieży szkolnej na terenie miasta Jarosławia badanie ankietowe. Badanie to miało na celu poznanie skali zjawiska dostępu młodych ludzi do środków psychoaktywnych, alkoholu, wyrobów tytoniowych oraz ocenę poziomu ewentualnego uzależnienia od nich. Istotnym elementem prowadzonych prac było również dokonanie oceny stanu poczucia bezpieczeństwa na terenie miasta.
Ankieta była anonimowa. Badanie zrealizowano metodą wywiadu kwestionariuszowego w miejscu nauki wybranej grupy respondentów.

Szkoły podstawowe i gimnazja:
Spośród liczby ok. 2780 uczniów (107 klas) przyjęto do badań reprezentatywną próbę 612 osób - co stanowi 22%. Ankietę przeprowadzono przyjmując jednolity klucz doboru respondentów w każdej placówce szkolnej.

Szkoły ponagimnazjalne:
Spośród liczby ok. 6140 uczniów (216 klas), przyjęto do badań reprezentatywną próbę 614 osób - co stanowi 10%. Ankietę przeprowadzono przyjmując jednolity klucz doboru respondentów w każdej placówce szkolnej.
Szczegółowe informacje zostały umieszczone pod linkiem badanie ankietowe.
 
8. "Bezpieczne wakacje Jarosław 2006" - program zrealizowany został w okresie 23 czerwca - 31 sierpnia 2006 roku.
Podstawowym założeniem tego programu było wzmocnienie działań Policji i Straży Miejskiej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży szkolnej wypoczywającej w Jarosławiu. Policja i funkcjonariusze Straży Miejskiej patrolowali otoczenie wszystkich palcówek oświatowych zwłaszcza miejsca uznawane za niebezpieczne, osiedla i parki miejskie - szczególnie w porach popołudniowych i wieczornych.
 
9. "Prawo dla każdego" - W miesiącu czerwcu 2006 zakończyła się II edycji programu, którego celem było udzielanie pomocy prawnej osobom niezamożnym, których sytuacja materialna nie pozwala na uzyskanie płatnej porady prawnej oraz osobom starszym w zakresie walki z patologiami oraz zagrożeniami dnia codziennego (przemoc w rodzinie, agresja, alkoholizm itp.). Podejmowana w ramach tego programu próba udzielenia pomocy za pośrednictwem prawników, zwłaszcza w zakresie przysługujących praw, interpretacji złożonych przepisów prawnych ma za zadanie wpłynąć na poziom świadomości w zakresie przysługującym każdemu człowiekowi praw oraz istniejących obowiązków i tym samym wpłynąć na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa prawnego zarówno w ramach państwa jak i w wymiarze społeczności lokalnej. W ramach programu porad prawnych udzielało 7 osób (dwóch adwokatów i 5 radców prawnych). Łącznie z pomocy skorzystało 220 osób.
W dniu 20 września br. wznowiono w/w program. Do udziału w nim zgłosiło się 11 prawników z terenu miasta Jarosławia.
10. "Świeć po zmierzchu" - program poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, został zainicjowany przez samorząd miasta Jarosławia na początku roku szkolnego 2006-2007. Celem programu jest uświadamianie dzieci i młodzieży w kwestii właściwej widoczności uczestników ruchu drogowego (szczególnie po zmierzchu) oraz propagowanie mody noszenia elementów odblaskowych na odzieży i elementach wyposażenia szkolnego. Program skierowany w szczególności do uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Jarosławia oraz gmin biorących w nim udział. Szacunkowa liczba osób objętych programem wyniesie ponad 4000 dzieci.
Rozpoczęcie wdrażania programu poprzedziły uzgodnienia dokonane pomiędzy jego uczestnikami, w tym gminą Jarosław i Pawłosiów w sprawie wspólnej realizacji tego przedsięwzięcia.
W realizacji programu uczestniczą:
  • Urząd Miasta Jarosławia ( wydz. Edukacji, Monitorowania Bezp.)
  • Gmina Jarosław
  • Gmina Pawłosiów
  • Straż Miejska
  • KP Policji w Jarosławiu
  • Dyrekcje szkół podstawowych
  • Stowarzyszenie Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych "Bezpieczne Życie" w Jarosławiu
  • Jarosławski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.
Finałem programu będzie konkurs wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym pn. "Jestem widoczny na drodze", dla dzieci wyróżniających się liczbą noszonych elementów odblaskowych. Przewidziana jest nagroda rzeczowa dla szkoły, której uczniowie będą stanowili najliczniejszą grupę uczestników konkursu finałowego.
11. W dniu 11 października 2006 r. Burmistrz Miasta Jarosławia wspólnie z Rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zorganizował I Konferencję naukową pn. "Rola badań naukowych w diagnozie zagrożeń bezpieczeństwa publicznego w kontekście badań ankietowych jarosławskiej młodzieży szkolnej w okresie - XI 2005 - III 2006 r. w ramach programu "Bezpieczny Jarosław" (metodologia badań, ocena i wykorzystanie ich wyników dla celów profilaktyki). Głównym celem konferencji było podniesienie świadomości w zakresie metod rozpoznawania przejawów patologii społecznych ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk występujących w środowisku młodzieżowym miasta Jarosławia, a także porównanie zagrożeń na przykładzie miasta Krakowa i Jarosławia. Podczas konferencji można było posłuchać wykładów, które poruszały tematykę bezpieczeństwa, między innymi p. mgr inż. Edwarda Guziewicza (program "Bezpieczny Jarosław"), dr Ireny Brukwickiej (PWSZ w Jarosławiu), dr Romana Dorczaka (Instytut Spraw Publicznych UJ w Krakowie), mgr Anity Strąk (Wojewódzka Poradnia Terapii Uzależnień w Rzeszowie), dr Marty Smagacz (Instytut Socjologii UJ w Krakowie), Małgorzaty Wasiluk, Macieja Ćwika (Katolickie Stowarzyszenie Antynarkotyczne "Karan"), dr Kazimierza Mrozowicza (PWSZ w Jarosławiu), mgr Marty Cieśli, mgr Mariusza Janasa (Straż Miejska w Krakowie). Uczestnikami konferencji byli między innymi: przedstawiciele miejskich, gminnych i powiatowych jednostek samorządu terytorialnego, środowisk naukowych, placówek oświatowych, reprezentanci państwowych i prywatnych instytucji powołanych do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego, przedstawiciele instytucji kościelnych oraz zainteresowanych stowarzyszeń i organizacji.