Strona główna » Dla Mieszkańców » Bezpieczeństwo » Bezpieczny Jarosław » Programy profilaktyczne [archiwum 2008]
Dla Mieszkańców
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Programy profilaktyczne [archiwum 2008]

Realizacja programu "Bezpieczny Jarosław" na przestrzeni 2008 r.

W roku 2008 w ramach realizacji programu "Bezpieczny Jarosław" podjęto działania, mające na celu poprawę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Jarosławiu.

1. "Prawo dla Każdego" - /styczeń - czerwiec 2008/

Od stycznia 2008 roku rozpoczął się 4 rok realizacji programu „Prawo dla Każdego". Program ten ma na celu udzielanie pomocy prawnej osobom, którym z różnych przyczyn pomoc taka jest niezbędna. W założeniu władz samorządowych, program ma na celu również wzrost świadomości prawnej mieszkańców oraz poczucia bezpieczeństwa. 14 osób tj. 2 prawników, 4 adwokatów, 8 radców prawnych swoją wiedzą i doświadczeniem pomagają bezpłatnie wszystkim osobom, które zwracają się z prośbą o pomoc prawną.

Do końca roku 2007 udzielono ok. 600 porad prawnych. Najczęściej poruszane tematy w trakcie spotkań z prawnikami to sprawy rodzinne, zagadnienia dotyczące: prawa cywilnego, spraw lokalowych, finansowych, zakresu prawa pracy oraz sprawy karne.

Program cieszy się ogromnym powodzeniem, z roku na rok przybywa osób, które korzystają z pomocy prawnej.

2. Posiedzenie Rady Programowej połączone z posiedzeniem Przewodniczących Rad Dzielnic - /luty 2008/

12 lutego 2008 roku w sali narad odbyło się wspólne posiedzenie Rady Programowej programu „Bezpieczny Jarosław" połączone z posiedzeniem przewodniczących Rad Dzielnic. Spotkanie poprowadził Przewodniczący Rady Programowej. W trakcie posiedzenia Rady Programowej, przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny, przedstawili informację dot. stanu bezpieczeństwa na terenie miasta Jarosławia w 2007 roku, a przedstawiciele rad dzielnic działających na terenie Jarosławia, wymienili własnych spostrzeżenia dot. stanu bezpieczeństwa w poszczególnych dzielnicach miasta

3. Spotkanie z pedagogami - /luty, marzec 2008/

W dniu 27 lutego 2008 roku w Bursie Międzyszkolnej odbyło się spotkanie przedstawicieli Wydziału Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego (BiZ) z członkami Stowarzyszenia Pedagogów Szkolnych Szkół Średnich. Kolejne, podobne spotkanie z gronem pedagogicznym, tym razem,  szkół podstawowych, gimnazjów oraz LO im. Książąt Czartoryskich z terenu miasta Jarosławia odbyło się w dniu 5 marca br. w wydziale Edukacji i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Jarosławia. Głównym celem spotkań było wypracowanie propozycji działań wychowawczych wspierających pracę nauczycieli i pedagogów z dziećmi i młodzieżą.

W trakcie spotkań naczelnik wydziału BiZ przedstawił propozycję działań w ramach programu "Bezpieczny Jarosław", w zakresie organizacji spektakli profilaktyczno-edukacyjnych, warsztatów tematycznych, kontynuacji prowadzonych wcześniej seminariów, prowadzenia badań ankietowych. Spotkanie umożliwiło zapoznanie się z problemami wychowawczymi, z którymi borykają się w swojej pracy pedagodzy szkolni.

Propozycja współpracy z pedagogami i nauczycielami w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" została przyjęta z zadowoleniem.

4. Kontynuacja programu „PIERWSZA POMOC - RATOWNICY SĄ WŚRÓD NAS” – /wrzesień 2007 – 2008/

W miesiącu wrześniu 2007 roku władze samorządowe przystąpiły do realizacji programu pt. „Pierwsza pomoc - Ratownicy są wśród nas". Głównym założeniem programu była edukacja, jak najszerszej grupy odbiorców tj. dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W 2007 roku odbyły się szkolenia przeznaczone dla osób pracujących w szkołach, następnie osoby te miały za zadanie przekazać zdobytą wiedzę swoim podopiecznym. Kolejnym etapem realizowanego programu, przypadającym na rok bieżący, jest konkurs plastyczny oraz turniej wiedzy i umiejętności w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej pt. „Pierwsza pomoc - Ratownicy są wśród nas". Turniej ma na celu zobrazowanie i zweryfikowanie stopnia realizacji zamierzeń programowych.

Plany i propozycje:

Od miesiąca kwietnia br. zmodyfikowana wersja programu będzie realizowana w jarosławskich przedszkolach....

5. Spektakle profilaktyczno-edukacyjne – /wrzesień 2008 – maj 2009/

Władze samorządowe miasta Jarosławia planują realizację cyklu spektakli profilaktyczno-edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży. Celem zasadniczym proponowanych zajęć jest inspirowanie najmłodszych do dokonywania asertywnej oceny problemów życia codziennego oraz promowanie właściwych postaw na drodze do dorosłego życia.

Istotnym elementem tych działań jest udzielenie wsparcia rodzicom, nauczycielom i pedagogom szkolnym w  trudnym i odpowiedzialnym procesie wychowania.

/Cykl „Uczę się żyć lepiej..." jest kontynuacją spektakli profilaktycznych dla młodzieży realizowanych w latach 2005 - 2006. W związku z pozytywnym odbiorem tego przedsięwzięcia, władze samorządowe miasta Jarosławia w ramach realizacji programu poprawy bezpieczeństwa publicznego, zdecydowały o jego kontynuacji w roku szkolnym 2008 - 2009/.

6. Konkurs „ORLEN. Bezpieczne drogi" - /luty 2008/

Zakończyła się druga edycja Konkursu „ORLEN. Bezpieczne drogi". Do organizatorów wpłynęło prawie 300 zgłoszeń - inicjatyw z całej Polski, a wśród nich znalazł się program pt. „Pierwsza pomoc - ratownicy są wśród nas" - program realizowany w ramach programu Bezpieczny Jarosław.

Kapituła Konkursu wyłoniła spośród nich najlepsze i do nich, podczas Gali Bezpieczeństwa, powędrowały Złote Tarcze Bezpieczeństwa oraz nagrody finansowe. Nagrody finansowe przeznaczone są na rozwijanie społecznie ważnych działań w zakresie bezpieczeństwa.

Urząd Miasta otrzymał dyplom uczestnictwa w II edycji konkursu.

7. UCZYMY PRZEDSZKOLAKI JAK RATOWAĆ ŻYCIE!!! - /8-18 kwiecień 2008/

dzieci dowiadują się po czym poznać strażnika miejskiego
dzieci dowiadują się po czym poznać strażnika miejskiego
jak dzwonić po Pogotowie Ratunkowe
jak dzwonić po Pogotowie Ratunkowe
policjantki prezentują dzieciom fantoma...
policjantki prezentują dzieciom fantoma...
MP1 wspólne zdjęcie z funkcjonariuszami SM i KPP
MP1 wspólne zdjęcie z funkcjonariuszami SM i KPP
policjantki uczą opatrywania ran...
policjantki uczą opatrywania ran...
policjantki uczą dzieci opatrywania ran...
policjantki uczą dzieci opatrywania ran...
..i była pani z Radia Rzeszów
..i była pani z Radia Rzeszów
... i jak wygląda fantom i do czego służy
... i jak wygląda fantom i do czego służy
wszystkie grupy przedszkolne otrzymywały takie dyplomy...
wszystkie grupy przedszkolne otrzymywały takie dyplomy...
smaczny upominek...
smaczny upominek...

Program profilaktyczny dla najmłodszych

 „PIERWSZA POMOC - RATOWNICY SĄ WŚRÓD NAS".

Poprzez program uświadamiamy, uczymy i ćwiczymy zasady postępowania przy nagłych zdarzeniach.

Pamiętajmy! o życiu, zdrowiu człowieka decyduje szybka, skuteczna pomoc udzielona przed przybyciem służb medycznych.

W okresie 8-18 kwietnia 2008 roku Wydział Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Jarosławia, Straż Miejska i Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu zrealizowali programu dla najmłodszych pt. „PIERWSZA POMOC - RATOWNICY SĄ WŚRÓD NAS". Przedstawiciele w/w instytucji odwiedzali wszystkie przedszkola na terenie Jarosławia i uczyli dzieci, jak i kiedy powinny wezwać pomoc, przedstawiali podstawowe czynności ratownicze, pokazywali jak wyglądają fantomy i wyposażenia apteczki.

Po każdym spotkaniu dzieci otrzymały smaczny upominek... a grupa przedszkolna - pamiątkowy dyplom...

Przypominamy, że we wrześniu 2007 roku przystąpiliśmy do realizacji programu „Pierwsza pomoc - Ratownicy są wśród nas". Program podzielono na dwa etapy. Pierwszy etap polegał na przeszkoleniu osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w zakresie udzielania pierwszej pomocy, drugi zaś, na przeszkoleniu uczniów. Na przełomie miesięcy maja i czerwca odbędzie się konkurs plastyczny dla dzieci młodszych (klasy I-III) oraz turniej polegający na sprawdzeniu jak uczniowie klas IV, V i gimnazjaliści radzą sobie z umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy.

Głównym założeniem programu jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i tym samym podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców Jarosławia.

8. „Odpowiedzialność prawna nieletnich"- /maj 2008/

W dniu 6 maja 2008 r. do 3 jarosławskich szkół gimnazjalnych zawitali studenci ostatniego roku Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. W trakcie  wizyty wygłoszone zostały prelekcje przeznaczone dla jarosławskich gimnazjalistów.

Przedsięwzięcie koordynowane  było przez Wydziały: Bezpieczeństwa Miasta   i Zarządzania Kryzysowego oraz Edukacji i Kultury Fizycznej - Urzędu Miasta Jarosławia, w ramach organizowanego przez władze samorządowe miasta Jarosławia cyklu spotkań prawnych dla młodzieży pn.  „Odpowiedzialność prawna nieletnich".

W ramach tych spotkań przyszli prawnicy zapoznawali uczniów  m. in.

- z podstawowymi pojęciami z zakresu prawa,

- pojęciem odpowiedzialności prawnej (cywilnej, administracyjnej i karnej),

- zasadami odpowiedzialności cywilnej, administracyjnej i karnej nieletnich,

- pojęciami czynów zabronionych w ramach cyberprzestepczości i cyberprzemocy

  oraz karalnością tych czynów,

- zasadami korzystania z utworów chronionych przepisami prawa  autorskiego                          

  w internecie oraz konsekwencjami  nie przestrzegania tego prawa.

Organizowane spotkania z młodzieżą miały również na celu poszerzenie jej wiedzy na temat obowiązującego w naszym kraju stanu prawnego.
W szczególności  chodziło o te obszary, w których młodzi ludzie wykazują dużą aktywność, często nie uświadamiając sobie istniejących ograniczeń oraz konsekwencji prawnych przewidzianych przez nasz system prawny.

To również konieczność ciągłego podkreślania bardzo istotnego faktu, że niepełnoletność osoby popełniającej czyn zabroniony przez prawo nie eliminuje konieczności ponoszenia odpowiedzialności prawnej z tego tytułu. 

Uświadamianie już od najmłodszych lat, faktu funkcjonowania każdego z nas w warunkach określonego systemu prawnego jak też poznawanie jego elementarnych założeń  powinno przynieść pozytywne efekty, zarówno w trudnym momencie przechodzenia młodego człowieka w dorosłość, jak też na etapie  korzystania z  pełni praw   obywatelskich

9. III Zlot Szkoleniowy Ratowników Drogowych na Ziemi Przemysko-Jarosławskiej - /maj 2008/

Burmistrz Miasta - Bogdan Wołoszyn wita uczestników Zlotu
Burmistrz Miasta - Bogdan Wołoszyn wita uczestników Zlotu
uczestnicy zapoznali się z planem Zlotu
uczestnicy zapoznali się z planem Zlotu
wypadek drogowy Ratownicy pomagają kobiecie ciężarnej
wypadek drogowy Ratownicy pomagają kobiecie ciężarnej
Ratownicy pomagają poszkodowanemu kierowcy pojazdu
Ratownicy pomagają poszkodowanemu kierowcy pojazdu
Kolejna aranżacja wypadku podczas, którego sprawdzane są umiejętności ratownicze
Kolejna aranżacja wypadku podczas, którego sprawdzane są umiejętności ratownicze
kolejny symulowany wypadek podczas, którego sprawdzane będą umiejętności ratownicze
kolejny symulowany wypadek podczas, którego sprawdzane będą umiejętności ratownicze
nagrody
nagrody
uczestnicy Zlotu
uczestnicy Zlotu

W dniu 24 maja br. pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia zorganizowany został III Zlot Szkoleniowy Ratowników Drogowych na Ziemi Przemysko-Jarosławskiej. Uroczystość otwarcia Zlotu miała miejsce w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jarosławiu.

Zastępca Burmistrza Miasta p. Bogdan Wołoszyn witając uczestników Zlotu na ziemi jarosławskiej wyraził satysfakcję z faktu, że miasto Jarosław może gościć tyle profesjonalnych załóg ratowniczych. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że III Zlot Ratowników Drogowych wpisuje się doskonale w realizowane przez jarosławskie władze samorządowe przedsięwzięcia, w ramach kompleksowego programu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego pn. „Bezpieczny Jarosław", którego jednym z elementów jest realizowany od 2007 r. program kierunkowy „Pierwsza pomoc - ratownicy są wśród nas", propagujący wiedzę w zakresie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród przedszkolaków i młodzieży szkolnej z terenu miasta i powiatu jarosławskiego.

Z-ca Burmistrza stwierdził, że każda inicjatywa mająca na celu niesienie pomocy w ratowaniu ludzkiego życia zasługuje na szczególny szacunek i wsparcie, dlatego też z dużą satysfakcją i zaangażowaniem Urząd Miasta Jarosławia w ramach wydziału Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego włączył się w organizację Zlotu.

Na zakończenie wystąpienia p. Wołoszyn życzył wszystkim uczestnikom zawodów uzyskania jak najlepszych wyników.

W uroczystości otwarcia uczestniczył również poseł RP - pan Tomasz Kulesza.

W zlocie uczestniczyło łącznie 16 dwuosobowych załóg ratowników drogowych (w tym aktualni mistrzowie Polski).

Na jego trasie organizatorzy zainscenizowali 4 wypadki drogowe (w Jarosławiu, Pruchniku i Przemyślu) oraz próbę na fantomach, przy których startujący zawodnicy musieli wykazać się maksymalną wiedzą i zaangażowaniem w zakresie udzielania pierwszej pomocy ich ofiarom.

Startująca w tak doborowym towarzystwie załoga Straży Miejskiej w Jarosławiu zajęła bardzo dobre -5 miejsce.

10. Turniej wiedzy i umiejętności „Pierwsza pomoc - ratownicy są wśród nas" - /maj-czerwiec 2008/

test wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy
test wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy
odprawa drużyn na stadionie szkolnym
odprawa drużyn na stadionie szkolnym
emocje przed turniejem
emocje przed turniejem
aranżowany wypadek - zachłyśnięcie pokarmem
aranżowany wypadek - zachłyśnięcie pokarmem
drużyna dzielnie zmierza do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności w zakresie pierwszej pomocy
drużyna dzielnie zmierza do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności w zakresie pierwszej pomocy
aranżowany wypadek - atak padaczki
aranżowany wypadek - atak padaczki
aranżowany wypadek - złamanie otwarte
aranżowany wypadek - złamanie otwarte
złamanie otwarte
złamanie otwarte
prezentacja sprzętu gaśniczego Straży Pożarnej
prezentacja sprzętu gaśniczego Straży Pożarnej
dogrywka - o III miejsce walczy 4 szkoły
dogrywka - o III miejsce walczy 4 szkoły
prace plastyczne
prace plastyczne
wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego
wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego
wręczenie nagród laureatom turnieju wiedzy i umiejętności "Pierwsza pomoc-ratownicy są wśród nas"
wręczenie nagród laureatom turnieju wiedzy i umiejętności "Pierwsza pomoc-ratownicy są wśród nas"
laureaci turnieju wiedzy i umiejetności "Pierwsza pomoc-ratownicy są wśród nas"
laureaci turnieju wiedzy i umiejetności "Pierwsza pomoc-ratownicy są wśród nas"

W dniu 2.06.2008 r. na stadionie MOSiR przy ulicy Piekarskiej w Jarosławiu, odbył się turniej wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy, w którym uczestniczyła młodzież jarosławskich szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Przedsięwzięcie to było finałowym etapem realizowanego od 2007 r. przez Urząd Miasta Jarosławia (Wydział Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego") programu pn. „Pierwsza pomoc - ratownicy są wśród nas".

Celem  programu było prowadzenie szkoleń oraz propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy, szczególnie wśród jarosławskiej młodzieży szkolnej.

Współorganizatorzy przedsięwzięcia:

Centrum Ratownictwa Medycznego sp. z o.o. - p. Tarkowskiego

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu - Pogotowie Ratunkowe

Stowarzyszenie Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych Bezpieczne Życie" w Jarosławiu

Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu

Komisja Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego - Rady Miasta Jarosławia

Polski Czerwony Krzyż

W zawodach wystartowało 13 trzyosobowych drużyn, reprezentujących jarosławskie szkoły podstawowe i gimnazjalne. Turniej rozpoczął się sprawdzianem testowym dla uczestniczących drużyn, przeprowadzonym w sali narad Urzędu Miasta Jarosławia.

Część praktyczna odbyła się na stadionie szkolnym przy ul. Piekarskiej, gdzie startujące drużyny musiały się zmierzyć z 3 zainscenizowanymi sytuacjami, wymagającymi udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym osobom. W roli pozorantów („ofiar" nieszczęśliwych wypadków) wcielili się uczniowie klasy LO II A, Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Realizm w odtwarzaniu pozorowanych wypadków był dodatkowym wyzwaniem dla członków startujących drużyn.

O zwycięstwie decydowała łączna suma punktów uzyskanych przez poszczególne drużyny na pisemnym teście oraz w trakcie zawodów praktycznych.

Ostatecznie, zwycięzcą turnieju została drużyna Szkoły Podstawowej nr 10. Drugie miejsce zajęło Publiczne Gimnazjum nr 1. Do wyłonienia zdobywcy 3 miejsca niezbędna okazała się dogrywka, do której zakwalifikowało się 4 drużyny z tą samą liczbą zdobytych punktów (SP Nr 9, PG Nr 4, PG Nr 5, Gimnazjum Sióstr Niepokalanek).

Ostatecznie z próby resuscytacji przeprowadzanej na elektronicznym fantomie, zwycięsko wyszło Gimnazjum Sióstr Niepokalanek, zajmując 3 miejsce w turnieju.

Składy zwycięskich drużyn

I - miejsce (Szkoła Podstawowa Nr 10)

Alicja Marcinkiewicz

Martyna Pałys

Adrianna Pawlak

II - miejsce (Publiczne Gimnazjum Nr 1)

Kamil Stanasiuk

Magdalena Starzyk

Joanna Gwóźdź

III - miejsce (Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek)

Barbara Gołębiowska

Marta Mularczyk

Dominika Streit

Przeprowadzony również w ramach programu, konkurs plastyczny pn. „Pierwsza pomoc na plakacie" przeznaczony dla dzieci klas I-III szkół podstawowych wyłonił zwycięzców, którymi zostali:

  1. Sara Kubrak (SP nr 9)          - I miejsce
  2. Aleksandra Stępień (SP 10) - II miejsce
  3. Karolina Zatyka (SP 4)         - III miejsce
  4. Bartłomiej Gilarski (SP 10)  - wyróżnienie

      Zwycięzcom konkursu plastycznego i turnieju nagrody wręczał z-ca Burmistrza Miasta Jarosławia - Bogdan Wołoszyn oraz Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia - Lesław Strohbach.

Na ręce przedstawiciela Szkoły Podstawowej Nr 10, której drużyna zwyciężyła  w turnieju,  z-ca Burmistrza Miasta  Jarosławia przekazał sprzęt komputerowy  w postaci laptopa.

W zgodnej opinii członków komisji sędziowskiej, uczestnicy zawodów wykazali się dużym profesjonalizmem w trakcie wykonywania zadań z zakresu pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Można było również usłyszeć opinie o konieczności kontynuowania takich przedsięwzięć w przyszłości.

11. Bezpieczny autobus - luty/maj 2008

Program skierowany jest do osób korzystających z środków transportu komunikacji miejskiej, zarówno osób dorosłych, jak również młodzieży, w tym uczniów jarosławskich szkół. Ma na celu  poprawę bezpieczeństwa pasażerów komunikacji miejskiej, korzystających z autobusów MZK sp. z o.o., ograniczenie przypadków wandalizmu dokonywanych w pojazdach komunikacji publicznej, a tym samym wpływ na kulturę korzystania z transportu publicznego.

Szczegóły w pliku poniżej:

 

12. Sąsiedzkie czuwanie - /czerwiec 2008/

Sąsiedzkie czuwanie to:

Wzajemna pomoc, ochrona i bezpieczeństwo

Przyjaźni sąsiedzi - bezpieczne otoczenie

Dzisiaj Ty pomagasz sąsiadowi, jutro On przyjdzie z pomocą Tobie

13. Przemoc w rodzinie - /czerwiec 2008/

PRZEMOC - to każde zachowanie które poniża, narusza nasze prawa, powoduje fizyczne i psychiczne cierpienie. Jeśli Twój partner wszczyna awanturę, wyzywa cię słowami wulgarnymi, popycha, bije, zastrasza Ciebie albo Twoich bliskich - nie czekaj - wezwij Policję.

Urząd Miasta Jarosławia w ramach programu "Bezpieczny Jarosław" wraz z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji przystąpili do realizacji programu profilaktycznego "Skrzywdzono cię - pomożemy ci". Program ma na celu uświadomienie mieszkańcom miasta, że przemoc domowa to przestępstwo i każdy kto znęca się fizycznie i psychicznie nad inną osobą nie powinien pozostawać bezkarny.

14. Folder Bezpieczeństwo Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna - /czerwiec 2008/

Przygotowany folder "Bezpieczeństwo Zarządzanie kryzysowe i obrona cywilna" przypomina o działaniach realizowanych w ramach programu "Bezpieczny Jarosław".  

15. Co właściciel psa wiedzieć powinien... - /czerwiec 2008/

Straż Miejska przygotowała folder informujący o prawach i obowiązkach właścicieli psów.

16. ĆWICZENIA OBRONY CYWILNEJ MIASTA JAROSŁAWIA „JAROSŁAW – KRYZYS 2008” - /czewiec 2008/

W dniu 11 czerwca 2008 r. odbyło  się  kompleksowe ćwiczenie zgrywające Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego pod kryptonimem ,, Jarosław - Kryzys 2008".

W ćwiczeniu wzięły udział  wydzielone siły i środki następujących służb i instytucji:

  • Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie  (specjalistyczna jednostka ratownictwa chemicznego)
  • Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie (zespół pirotechniczny z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego)
  • Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu
  • Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu
  • Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu
  • Jednostki Wojskowej 3957 w Jarosławiu
  • Straży Miejskiej w Jarosławiu
  • Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia
  • terenowe formacje obrony cywilnej Urzędu Miasta Jarosławia,
  • zakładowe formacje obrony cywilnej Zakładów Mięsnych ,,SOKOŁÓW'' S.A. w Jarosławiu
  • Jednostka Strzelecka 2025 ,,Strzelec''

Ćwiczenie składało się z 3 epizodów:

I "Ochrona Muzeum w Jarosławiu przed atakami terrorystycznymi oraz na wypadek konfliktu polityczno - militarnego"

II "Prowadzenie działań antyterrorystycznych przez siły Policji.  Udzielanie pomocy medycznej poszkodowanym"

III "Prowadzenie działań ratowniczych w przypadku awarii instalacji z niebezpiecznymi środkami chemicznymi''

Autorami ćwiczenia byli przedstawiciele:

  1. Urzędu Miasta Jarosławia - Jan Biłas - Kierownik ćwiczenia  oraz Lesław Strohbach , Kazimierz Kucab, Marian Czech i Bartłomiej Zyzański.
  2. KP Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu  - st. kpt Zygmunt Jasiłek i asp. sztab. Krzysztof Skowroński
  3. Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu - podk. Lesław Cieśliński i asp. sztab. Krzysztof Osiadły
  4. Muzeum w Jarosławiu  - dyrektor Jarosław Orłowski
  5. Zakładów Mięsnych ,,SOKOŁÓW'' S.A.  - specjalista ds. OC Franciszek Kiszka.

Ćwiczenie przebiegło zgodnie z przyjętym harmonogramem i wzbudziło duże zainteresowanie mieszkańców Jarosławia, zaproszonych gości oraz stanowiło istotny element szkoleniowy dla kierownictwa największych jarosławskich zakładów pracy i członków Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

17. Program Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP18 - 17 czerwiec 2008r.

na zdjęciu ankieterki - dziewczyny prowadziły badania ankietowe "Tajemniczy klient" w ramach programu STOP 18
na zdjęciu ankieterki - dziewczyny prowadziły badania ankietowe "Tajemniczy klient" w ramach programu STOP 18
W dniu 17 czerwca br. w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", na terenie miasta, po raz kolejny, przeprowadzono badanie ankietowe, którego celem był monitoring zjawiska sprzedaży napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim.

Do realizacji ogólnopolskiego Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży - STOP 18" władze samorządowe miasta Jarosławia przystąpiły już w roku 2007.

W Jarosławiu program został poszerzony o problematykę sprzedaży napojów alkoholowych nieletnim. Rok 2008 to kontynuacja ubiegłorocznych działań.

W trakcie realizacji przedsięwzięcia, ankietujący wraz z towarzyszącymi im pracownikami UM - sprawdzali, w jaki sposób jarosławscy sprzedawcy respektują obowiązujące przepisy prawne dot. sprzedaży alkoholu i papierosów osobom niepełnoletnim.

Wyselekcjonowane ankieterki, w rolę których, wcieliły się pełnoletnie uczennice ostatnich klas jarosławskich szkół ponadgimnazjalnych, odwiedziły łącznie 85 placówek handlowych i gastronomicznych, prowadzących sprzedaż papierosów i napojów alkoholowych.

Uczennice, których wygląd powinien wzbudzać wątpliwość u sprzedających, co do ich pełnoletności, podejmowały próby zakupu napojów alkoholowych i papierosów w odwiedzanych placówkach handlowych.

Uzyskane wyniki badania trudno uznać za zadawalające, jednak wskazują na pewną pozytywną tendencję w zakresie podejścia jarosławskich sprzedawców do kwestii sprzedaży napojów alkoholowych i papierosów osobom nieletnim.

Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi:

- do alkoholu

Ankietujący odwiedzili łącznie 47 punktów handlowych i gastronomicznych. W 30 przypadkach (64%) sprzedający odmówili sprzedaży napojów alkoholowych młodym klientom, prosząc o okazanie dokumentu potwierdzającego ich pełnoletność, natomiast w 17 przypadkach młode ankieterki nie miały problemu z zakupem alkoholu.

Są to wyniki bardziej optymistyczne w porównaniu do tych z roku 2007, gdzie odmowę sprzedaży alkoholu wyraziło 56% sprzedających, natomiast dla 44% młody wygląd klientów nie stanowił żadnej bariery.

   tak  nie

 Czy sprzedawca sprzedałby napoje alkoholowe osobie wyglądające na niepełnoletnią?

 36%  64%

 Czy sprzedawca poprosił o dokument stwierdzający pełnoletność?

 64%

36% 

 Czy sprzedawcy są świadomi prawa do kontrolowania dokumentów?  83%  17%

- do papierosów

Ankieterki dokonały próby zakupu papierosów w 38 punktach handlowych. W 19 z nich (50%) spotkały się z odmową sprzedaży, natomiast w pozostałych 19 (50%) sprzedawcy nie mieli oporów przed dokonaniem sprzedaży.

Wyniki badania z roku 2007 są bardziej dramatyczne, ponieważ tylko 23% jarosławskich sprzedawców odmówiło sprzedaży papierosów młodym ludziom, natomiast aż w 77% ankietowanych placówek nie stanowiło to żadnego problemu.

Uzyskane wyniki mogą stanowić powód do umiarkowanego optymizmu na przyszłość, jednak wskazują również, że zbyt duży odsetek jarosławskich handlowców nie respektuje obowiązujących uregulowań prawnych w zakresie sprzedaży alkoholu i papierosów nieletnim. Powoduje to konieczność podejmowania przez władze samorządowe oraz właściwe służby, dalszych działań na rzecz respektowania prawa w tym zakresie.

   tak  nie
 Czy sprzedawca sprzedałby papierosy osobie wyglądające na niepełnoletnią?  50%  50%

 Czy sprzedawca poprosił o dokument stwierdzający pełnoletność?

 50%

50% 

 Czy sprzedawcy są świadomi prawa do kontrolowania dokumentów?  26%  74%

18. Bezpieczne wakacje 2008 - /21.06.2008- 1.09.2008/

Dzień 20 czerwca 2008 r. jest ostatnim dniem roku szkolnego dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Radykalnej zmianie ulegnie tryb zajęć dzieci i młodzieży a większa ilość wolnego czasu oraz warunki atmosferyczne zachęcać będą do przebywania poza miejscem zamieszkania. Zmianie ulegnie z pewnością, skala i rodzaje mogących wystąpić zagrożeń. Szczególnego znaczenia nabierają zagrożenia wynikające zarówno z pory roku, jak i faktu zmniejszonego nadzoru nad dziećmi i młodzieżą ze strony osób dorosłych. W związku z tym funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu zintensyfikują działania w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom oraz zapewnienia bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacji. Szczegóły programu znajdują się w pliku załączonym poniżej: 

19. List otwarty Burmistrza Miasta Jarosławia do Jarosławskich Sprzedawców Wyrobów Alkoholowych i Tytoniowych - /czerwiec 2008/

W czerwcu 2008 Burmistrz Miasta Jarosławia wystosował pismo do jarosławskich sprzedawców wyrobów alkoholowych i tytoniowych.  Pismo jest kolejnym, II etapem, programu pod hasłem Odpowiedzialna Sprzedaż STOP 18. I etap polegał na postawieniu diagnozy dot. sprzedaży napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim.

Głównym założeniem programu jest ograniczenie dostępu młodych ludzi do napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.

20. Bezpieczny Internet w Jarosławiu - wrzesień 2008

folder str.1 zawiera poradnik zawiera zasady bezpiecznego korzystania z Internetu skierowany dla ucznia
folder str.1 zawiera poradnik zawiera zasady bezpiecznego korzystania z Internetu skierowany dla ucznia
folder str.2 zawiera poradnik podopowiedź dla rodziców, jak chronić dziecko przed niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie
folder str.2 zawiera poradnik podopowiedź dla rodziców, jak chronić dziecko przed niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie

Urząd Miasta Jarosławia, w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", przystąpił do realizacji nowego programu kierunkowego pod hasłem „Bezpieczny Internet".

Głównym założeniem programu jest podniesienie świadomości społecznej na temat zagrożeń wynikających z szerokiego dostępu dzieci i młodzieży do internetu, propagowanie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa młodym ludziom w wirtualnej rzeczywistości.

To także próba zachęcenia dorosłych, rodziców, opiekunów i wychowawców dzieci i młodzieży do włączenia się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, przypadającego na pierwszą połowę lutego 2009 r.

W dniu 12 lutego 2008 r. - Dzień Bezpiecznego Internetu, obchodzony był w Polsce po raz czwarty.

W naszym mieście, przedsięwzięcie to zostało zainicjowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Przemyślu Filia w Jarosławiu, która jednocześnie koordynowała realizację przedsięwzięć związanych z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu na terenie Jarosławia. Do programu przystąpiły wszystkie szkoły z terenu miasta, a koordynatorami działań w poszczególnych placówkach byli nauczyciele bibliotekarze.

W związku z ogromnym zainteresowaniem poruszaną problematyką postanowiono kontynuować inicjatywę w roku szkolnym 2008/2009 z możliwością jej rozszerzenia na obszar sąsiednich gmin.

W realizację programu włączyły się:

  • Urząd Miasta Jarosławia
  • Starostwo Powiatowe
  • Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna
  • Komenda Powiatowa Policji.

Koordynatorem przedsięwzięcia w br jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu Filia w Jarosławiu wraz z Wydziałem Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia.

W ramach programu podejmowane będą działania związane z organizacją wykładów dla nauczycieli, wychowawców, opiekunów dzieci i młodzieży, prezentacją cyklu spektakli profilaktyczne dla dzieci i młodzieży, organizacją konkursów promujących treści dot. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie (dla szkół podstawowych konkurs „Bezpieczny Internet - gazetka szkolna", dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych konkurs na Szkolną Podstronę Internetową pod hasłem "Bezpieczny Internet").

Przygotowane zostały plakaty promujące program „Bezpieczny Internet" oraz materiały informacyjne dla dzieci, rodziców, wychowawców i opiekunów, zawierające podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu dla dzieci.

Patronat medialny nad programem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Wrota Podkarpackie oraz Gazeta Codzienna „Nowiny".

Bliższe informacje dot. programu udzielają p. Beata Michałuszko (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu Filia w Jarosławiu) - nr tel. /016/ 627 12 60, a także pracownicy wydziału Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego - Urzędu Miasta Jarosławia tel. /016/ 624 87 81.

21. Bezpieczna Droga do szkoły - /wrzesień-październik 2008/

Podstawowym założeniem tego przedsięwzięcia jest edukacja najmłodszych w zakresie bezpiecznych zachowań w drodze do i ze szkoły. Program skierowany jest do wszystkich uczniów najmłodszych klas z terenu miasta Jarosławia. W pierwszej kolejności objęci zostaną nim pierwszoklasiści.

Aby łatwiej i skuteczniej dotrzeć do uczniów, Urząd Miasta Jarosławia nabył, dla potrzeb prowadzonej akcji, broszury edukacyjne, przedstawiające różne sytuacje, z którymi dzieci mogą się zetknąć w drodze do szkoły. Wierszowane opisy zdarzeń są jednocześnie dobrą zabawą i przestrogą  dla najmłodszych, pozwalającą w przystępnej formie przedstawić czyhające nań niebezpieczeństwa.

W miesiącu wrześniu i październiku br. strażnicy miejscy wspólnie z policjantami odwiedzą szkoły podstawowe, ucząc dzieci prawidłowych zachowań na drodze.  W trakcie tych spotkań dzieci otrzymają broszury oraz naklejki odblaskowe.

22. Uczę się żyć lepiej... w Jarosławiu - wrzesień 2008

W dniu 18 września 2008 roku na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu wystawiony został spektakl pt. „Nie daj się i powiedz nie".

W ramach programu „Bezpieczny Jarosław", z dniem 18 września 2008 r. zainicjowany zostanie cykl spektakli profilaktyczno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Uczę się żyć lepiej...".

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest inspirowanie młodych ludzi do zajmowania asertywnych postaw wobec problemów życia codziennego oraz promowanie właściwych zachowań na drodze do dorosłości.

Pierwszym z proponowanych spektakli będzie sztuka

pt. „Nie daj się i powiedz nie"

- zaprezentowany przez Impresariat Artystyczny Teart s.c. z Krakowa

w dniu 18 września br. na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu.

Jest to spektakl skierowany do uczniów klas I-IV szkół podstawowych, traktujący o tolerancji oraz zagrożeniach przemocą, narkomanią, niebezpieczeństwach podwórkowych.

/Cykl „Uczę się żyć lepiej..." jest kontynuacją spektakli profilaktycznych dla młodzieży realizowanych w latach 2005 - 2006. W związku z pozytywnym odbiorem tego przedsięwzięcia, władze samorządowe miasta Jarosławia, zdecydowały o jego kontynuacji w roku szkolnym 2008 - 2009/.

23. Bezpieczeństwo i porządek publiczny w Jarosławiu - wrzesień 2008

W dniu 18 września 2008 roku w sali narad Urzędu Miasta Jarosławia odbyło się kolejne już spotkanie, którego celem była ocena stanu bezpieczeństwa na terenie miasta Jarosławia.

W spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski, Z-ca Burmistrza Bogdan Wołoszyn, przedstawiciele zarządów Rad Dzielnic z terenu miasta Jarosławia, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego Rady Miasta Jarosławia.

W trakcie spotkania wysłuchano informacji przedstawicieli służb mundurowych dot. kwestii bezpieczeństwa w Jarosławiu i na terenie powiatu jarosławskiego oraz omówiono istotne zagadnienia w tym zakresie.

Dyskutowano również nad nowymi propozycjami dot. działań prewencyjnych podejmowanych przez funkcjonariuszy policji oraz profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży z terenu miasta Jarosławia.

24. Wykład "Zjawisko agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży" - /październik 2008/

W dniu 7 października 2008 roku w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się pierwszy wykład z cyklu wykładów i seminariów pod hasłem „Uczę się żyć lepiej...".

Jego tematem było „Zjawisko agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży".

Z wykładem wystąpiła Pani Elżbieta Gruca - Bielenda - psycholog Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Nr 1 w Rzeszowie.

Cykl wykładów i seminariów skierowany jest do nauczycieli, wychowawców, opiekunów dzieci i młodzieży, a realizowany jest w ramach programu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego pn. „Bezpieczny Jarosław".

Istotnym elementem podejmowanych działań w ramach tego programu jest udzielenie wsparcia rodzicom, nauczycielom i pedagogom szkolnym w  trudnym i odpowiedzialnym procesie wychowania.

/Cykl „Uczę się żyć lepiej..." jest kontynuacją seminariów realizowanych w latach 2005 - 2006. W związku z pozytywnym odbiorem tego przedsięwzięcia, władze samorządowe miasta Jarosławia zdecydowały o jego kontynuacji w roku szkolnym 2008 - 2009/.

25.„Z całej mocy stop przemocy"-/październik 2008/

W dniu 23 października 2008 roku na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu aktorzy Impresariatu Artystycznego Teart s.c. z Krakowa zaprezentowali 2 spektakle dla dzieci pt. „Z całej mocy stop przemocy".

Spektakle te zostały zrealizowane w ramach przedsięwzięcia profilaktyczno-edukacyjnego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Uczę się żyć lepiej..." realizowanego przez samorząd miejski w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".

Treść przedstawień poruszała problematykę tolerancji, zagrożeń przemocą, narkomanią, niebezpieczeństw podwórkowych i była skierowane, w szczególności do uczniów klas I-IV szkół podstawowych.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest inspirowanie młodych ludzi do zajmowania asertywnych postaw wobec problemów życia codziennego oraz promowanie właściwych zachowań w gronie rówieśników na drodze do dorosłości.

/Cykl „Uczę się żyć lepiej..." jest kontynuacją spektakli profilaktycznych dla młodzieży realizowanych w latach 2005 - 2006. W związku z pozytywnym odbiorem tego przedsięwzięcia, władze samorządowe miasta Jarosławia, zdecydowały o jego kontynuacji w roku szkolnym 2008 - 2009/.

26. Wykład ADHD - prawda i stereotypy - /listopad 2008/

W dniu 13 listopada 2008 r. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury miało miejsce kolejne spotkanie z nauczycielami jarosławskich szkół w ramach cyklu wykładów i seminariów pod hasłem „Uczę się żyć lepiej...".

Wykład pt. „ADHD - prawda i stereotypy" został przygotowany przez przedstawicieli Polskiego Towarzystwa ADHD z Krakowa, p. Agatę Majdę - wiceprezesa Towarzystwa oraz p. Elwirę Lenartowicz - psychologa. Temat: zjawisko ADHD, został zaprezentowany zgodnie z oczekiwaniami nauczycieli i pedagogów jarosławskich szkół, wyrażonymi w ankiecie przeprowadzonej wśród uczestników warsztatów i spotkań szkoleniowych na przestrzeni ubiegłego roku.

W trakcie wykładu jego uczestnicy mieli możliwość pogłębienia wiedzy na temat przyczyn powstawania, sposobów rozpoznania i leczenia - Zespołu Nadpobudliwości Psychoruchowej (ADHD), metod pracy z dzieckiem z ADHD na terenie szkoły, współpracy z rodzicami i specjalistami.

Cykl wykładów i seminariów skierowany jest do nauczycieli, wychowawców, opiekunów dzieci i młodzieży, a realizowany jest w ramach programu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego pn. „Bezpieczny Jarosław".

Istotnym elementem podejmowanych działań w ramach tego programu jest udzielenie wsparcia rodzicom, nauczycielom i pedagogom szkolnym w  trudnym i odpowiedzialnym procesie wychowania.

/Cykl „Uczę się żyć lepiej..." jest kontynuacją seminariów realizowanych w latach 2005 - 2006, które spotkały się z pozytywnym odbiorem ich uczestników, co z kolei wpłynęło na podjęcie decyzji przez jarosławskie władze samorządowe o realizacji tego przedsięwzięcia również w roku szkolnym 2008 - 2009/.

27. "Osaczony" - spektakl profilaktyczno-edukacyjny - /listopad 2008/

W dniu 20 listopada 2008 roku na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu aktorzy Impresariatu Artystycznego Teart s.c. z Krakowa zaprezentowali 2 spektakle pt. „Osaczony".

Spektakl wystawiony został w ramach przedsięwzięcia profilaktyczno-edukacyjnego pod hasłem „Uczę się żyć lepiej...". Jego treść poruszała problematykę agresji w szkole, przemoc na ulicy.

Odbiorcami spektaklu byli uczniowie jarosławskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Łącznie w obydwu przedstawieniach uczestniczyło ok. 600 uczniów.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest inspirowanie młodych ludzi do zajmowania asertywnych postaw wobec problemów życia codziennego, walka z agresją oraz promowanie właściwych zachowań w gronie rówieśników na drodze do dorosłości.

/Cykl „Uczę się żyć lepiej..." jest kontynuacją spektakli profilaktycznych dla młodzieży realizowanych w latach 2005 - 2006. W związku z pozytywnym odbiorem tego przedsięwzięcia, władze samorządowe miasta Jarosławia, zdecydowały o jego kontynuacji w roku szkolnym 2008 - 2009.  Przedsięwzięcie to realizowane jest przez samorząd miejski w ramach programu „Bezpieczny Jarosław"/

28. „Pierwsza Pomoc - ratownicy są wśród nas" - /listopad 2008/

W ramach II edycji programu pn. „Pierwsza Pomoc - ratownicy są wśród nas", w dniach od 24 do 26 listopada 2008r. w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Jarosławiu odbyły się szkolenia z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy. Były one przeznaczone dla nauczycieli szkół i przedszkoli z terenu miasta Jarosławia.

Szkolenia prowadzili instruktorzy Centrum Ratownictwa Medycznego oraz Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.

Głównym założeniem realizowanego programu jest propagowanie znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej, głównie w formie szkoleń oraz praktycznych konkursów wiedzy i umiejętności.

Współorganizatorami przedsięwzięcia są:

  • Centrum Ratownictwa Medycznego sp. z o.o. - p. Tarkowskiego
  • Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu - Pogotowie Ratunkowe
  • Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu
  • Komisja Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego - Rady Miasta Jarosławia
  • Stowarzyszenie Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych "Bezpieczne Życie" w Jarosławiu

Program „Pierwsza Pomoc - ratownicy są wśród nas" został zainicjowany w roku szkolnym 2007/2008. Przeprowadzono wtedy cykl szkoleń dla nauczycieli i opiekunów dzieci i młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenia dla nauczycieli szkół podstawowych z terenu powiatu jarosławskiego prowadzili wówczas woluntariusze Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nauczyciele, uczestnicy szkoleń w ramach zajęć w szkołach, przekazywali zdobytą wiedzę swoim uczniom.

Finałowy etap programu stanowił turniej wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, w którym wzięły udział zespoły uczniów z jarosławskich szkół.

29. folder - Życie to największy dar naucz się je ratować!

Głównym założeniem wydanego folderu jest propagowanie wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Folder zawiera najważniesze zagadnienia z zakresu pierwszej poomocy przedmedycznej.