Strona główna » Dla Mieszkańców » Bezpieczeństwo » Bezpieczny Jarosław » Programy profilaktyczne [archiwum 2015]
Dla Mieszkańców
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Programy profilaktyczne [archiwum 2015]

1. Prawo dla każdego - styczeń-grudzień 2015

Od 7 stycznia 2015 roku, już 11 rok z rzędu, kontynuowany jest program „Prawo dla każdego". Głównym  celem programu jest udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej osobom niezamożnym, emerytom, rencistom, których sytuacja finansowa utrudnia uzyskanie płatnej pomocy prawnej.

Porady prawne udzielane są bezpłatnie w każdą środę w godz. 15.30 do 17.30 w budynku ratusza, pok. nr 1.

W 2014 r udzielono 300 porad prawnych, najczęściej poruszane tematy w trakcie spotkań z prawnikami to sprawy rodzinne, zagadnienia dotyczące: prawa cywilnego, spraw lokalowych, finansowych, zakresu prawa pracy oraz sprawy karne.

2. Gotowi do rozpoczęcia ferii zimowych 2015 r.

Od poniedziałku 2 lutego br. rozpoczynają się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży z naszego województwa.

Burmistrz Waldemar Paluch zorganizował spotkanie ze służbami mundurowymi oraz przedstawicielami instytucji w celu omówienia i podsumowania przygotowań do przerwy semestralnej.  Podczas spotkania omówiono między innymi aspekty bezpieczeństwa w czasie wypoczynku dzieci w mieście, zwiększenia patroli Policji i Straży Miejskiej - szczególnie  w takich miejscach jak Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zintensyfikowania działań w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom. Ponadto w jego trakcie omówione zostały wszystkie kwestie związane z organizacją czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu  z burmistrzem  uczestniczyli: Jacek Stalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Anna Wańko z Komendy Powiatowej Policji, Krzysztof Kowal z Państwowej Straży Pożarnej, Andrzej Jędrejko, komendant Straży Miejskiej, Bogdan Wołoszyn, naczelnik wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej oraz Lesław Strohbach, naczelnik wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia.

Przypomnijmy, że podczas ferii zimowych dla dzieci i młodzieży przygotowane są miedzy innymi spotkania w bibliotece miejskiej, nauka gry w brydża, zawody sportowe na lodowisku, dodatkowe seanse kinowe, warsztaty teatralne, turnieje Fifa 2015 na play station, zajęcia plastyczne, rozgrywki w piłkę nożną, a nawet darmowy kurs dla amatorów łowienia ryb na kartę wędkarską. Zajęcia dla swoich uczniów organizują także wszystkie publiczne gimnazja    i szkoły podstawowe, które przygotowały ciekawe zajęcia sportowe, edukacyjne i rozrywkowe. Dla chętnych gimnazjalistów zorganizowano nawet prace nad przygotowaniem do egzaminu końcowego.

W ramach programu Bezpieczny Jarosław, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego przygotował dla uczniów klas I-III książeczkę na temat bezpiecznego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Poprzez zabawę dzieci będą utrwalały sobie zasady właściwego postępowania.

Fot. Tomasz Strzębała

3. "Bezpieczna droga do szkoły" - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

W dniu 30 stycznia br. w sali lustrzanej Jarosławskiego Centrum Promocji i Kultury miała miejsce uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego realizowanego w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły".

Licznie przybyłych uczestników konkursu oraz ich opiekunów przywitał Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa  i Zarządzania Kryzysowego Lesław  Strohbach, który podziękował uczniom oraz ich opiekunom za przygotowanie wielu wspaniałych prac.

Na konkurs wpłynęło 101 prac, z których komisja  konkursowa wyłoniła  zwycięzców w II kategoriach wiekowych  (uczniowie klas 0 i I oraz  klas II i III). Z uwagi na wysoki poziom nadesłanych prac komisja przyznała również 8 wyróżnień. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy jego uczestnicy okolicznościowe dyplomy.   W imieniu Burmistrza Miasta, Sekretarz Miasta Jan Biłas złożył podziękowania uczestnikom konkursu i ich opiekunom za udział w konkursie a następnie, wspólnie z przedstawicielem Straży Miejskiej Bogdanem Ryznerem oraz funkcjonariuszkami Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu - Agnieszką Łakotą i Anną Wańko, wręczył laureatom  dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Laureatami konkursu zostali :

W kategorii I - klasy „0" i I 

 

I miejsce    -     Andżelika Jagieła         - Sz.P. Nr 9    - opiekun Barbara Stec

II miejsce   -     Mikołaj Tadla               - Sz.P. Nr 10  - opiekun Maria Kamińska

III miejsce  -     Roksana Chechłowska - Sz.P. Nr 4    - opiekun Agnieszka Bereza

Wyróżnienia :    Martyna Brodowicz      - Sz.P. Nr 10   - opiekun Maria Kamińska

                        Karol Danak               - Sz.P. Nr 9    - opiekun  Elżbieta Odrobina

                        Kamil Kic                    - Sz.P. Nr 9    - opiekun Barbara Stec

                        Natalia Stepanko         - Sz.P. Nr 6    - opiekun Jolanta Ryzner

                        Martyna Wojdyło         - Sz.P. Nr 10 - opiekun Urszula Maciałek

 

W kategorii  II - klasy II i III

 

I miejsce  -       Kacper Zięba             - Sz.P. Nr 11   - opiekun  Alina Bogacka

II miejsce -       Filip  Besiński             - Sz.P. Nr 4    - opiekun Urszula Rogała

III miejsce -      Patryk  Cieliczka        - Sz.P. Nr 9    - opiekun Halina Kic

Wyróżnienia :    Dominika Katan         - Sz.P. Nr 4    - opiekun Urszula Rogała

                        Paulina Kubas            - Sz.P. Nr 10  - opiekun Maria Kamińska

                        Julia Bukowa             - Sz.P. Nr 4    - opiekun Bożena Pruc

 

Program „Bezpieczna droga do szkoły",  to cykliczne przedsięwzięcie realizowane  w ramach programu poprawy bezpieczeństwa „Bezpieczny Jarosław", w trakcie którego  funkcjonariusze Straży Miejskiej wspólnie  z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu uczestniczą w spotkaniach z najmłodszymi uczniami szkół podstawowych (klasy 0-III), w trakcie których  uczą najmłodszych, podstawowych zasad bezpieczeństwa,  znaczenia elementów odblaskowych noszonych przez pieszych dla ich bezpieczeństwa na drodze.  Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali elementy odblaskowe.

 

 

I miejsce Andżelika Jagieła
I miejsce Andżelika Jagieła
II miejsce Mikołaj Tadla
II miejsce Mikołaj Tadla
III miejsce Roksana Chechłowska
III miejsce Roksana Chechłowska
I miejsce Kacper Zięba
I miejsce Kacper Zięba
II miejsce Filip Besiński
II miejsce Filip Besiński
III miejsce Patryk Cieliczka
III miejsce Patryk Cieliczka
Fot. Monika Polita

4. Akcja "Prowadzę - jestem trzeźwy" - spotkania z młodzieżą

W ramach programu „Bezpieczny Jarosław" w 2011 i 2014 roku zostały przeprowadzone badania ankietowe wśród młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej na temat problemów alkoholowych dotykających młodych ludzi.

Badania ankietowe przeprowadzone w 2011 r. miały na celu zdiagnozowanie postaw młodzieży w odniesieniu do problemów alkoholowych, natomiast wykonane w 2014 r. wykorzystano do porównań z wynikami poprzednich badań, dzięki którym określono zmianę przyzwyczajeń  w konsumpcji alkoholu jak również opisano jak zmieniły się skłonności do zachowań ryzykownych wśród młodzieży.

Szczególny nacisk został położony na kwestię skali akceptacji młodych ludzi dla procederu jakim jest  kierowanie pojazdami przez osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu.

Wyniki tych badań, zawarte w Raporcie, opracowanym przez pracowników naukowych Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, będą tematem spotkań młodzieży szkolnej ze studentami kierunku Terapia Pedagogiczna Instytutu Humanistycznego Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu oraz pracownikami wydz. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia.

Cykl spotkań w  gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, których dyrekcje wyraziły zainteresowanie prezentacją zagadnienia w podległych placówkach, odbędą się po feriach zimowych,  w okresie luty - marzec 2015 r.

5. Odprawa roczna szefów OC

6 marca br. odbyła się doroczna narada szefów OC z terenu miasta Jarosławia w zakresie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy, kierownicy i pracownicy zakładów pracy, placówek oświatowych oraz przedstawiciele służb mundurowych. Zostały podsumowane działania ubiegłoroczne oraz przedstawione główne założenia i kierunki na rok 2015.

Właściwe funkcjonowanie struktur obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego jest niezwykle ważne, zwłaszcza w obecnie niepewnej sytuacji politycznej. Tym zagadnieniom poświęcane są doroczne narady organizowane w Urzędzie Miasta Jarosławia. Rozpoczynając piątkowe (6.03) spotkanie z dyrektorami, kierownikami i pracownikami zakładów pracy, szkół oraz przedstawicielami służb mundurowych, burmistrz Waldemar Paluch mówił m.in.: - Działania podejmowane na każdym szczeblu struktur państwowych powinny uwzględniać występujące potencjalne zagrożenia, zarówno te dotyczące zewnętrznego bezpieczeństwa naszego państwa, jak też  zagrożenia wewnętrzne, będące efektem nie tylko działalności człowieka, ale i  stanowiące wynik działania sił natury. Szef OC miasta wyraził nadzieję na dobrą współpracę służb i instytucji przy realizacji zadań  z zakresu przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom.

Z kolei Lesław Strohbach, naczelnik Wydziału  Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego podsumował działania ubiegłoroczne oraz zapoznał zebranych z głównymi założeniami i kierunkami na rok 2015. W drugiej części narady odbyło się szkolenie  pn. „Planowanie i realizacja zadań w zakresie zarządzania kryzysowego i Obrony Cywilnej".

6. Ruszyliśmy z "Ulicą zdrowia"

We wtorek, 14 kwietnia odbyła się pierwsza w tym roku akcja bezpłatnych badań medycznych pn. "Ulica zdrowia", zorganizowana w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". Wzorem lat ubiegłych, na ul. Grodzkiej mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość wykonania szeregu badań, zaś obok ratusza stanął krwiobus, gdzie można było oddać krew.

Począwszy od 14 kwietnia, w każdy pierwszy wtorek miesiąca na ul. Grodzkiej mieszkańcy naszego miasta będą mieli możliwość wykonania bezpłatnych badań m.in. : słuchu, stóp, poziomu glukozy, ciśnienia tętniczego. Będzie również możliwość oddania krwi.

Kolejne akcje: 5 maja, 2 czerwca, 7 lipca, 4 sierpnia, 1 września i 6 października.

7. Spektakle teatralne dla młodzieży gimnazjów

14 i 15 kwietnia młodzież z jarosławskich szkół miała możliwość obejrzenia dwóch spektakli „Legendana" i „Iwona" traktujących o problemach młodych ludzi oraz zagrożeniach i zadaniach, jakie przed nimi stawia świat współczesny. Sztukę obejrzało kilkuset gimnazjalistów z miejskich szkół. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy pomiędzy Urzędem Miasta a grupą Plaster w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".

Grupa teatralna PLASTER funkcjonuje już blisko dziewięć lat, tworzy ją młodzież z jarosławskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także studenci. Młodzi aktorzy w 2010 roku przyłączyli się do wspólnych działań z Urzędem Miasta.  W tym roku grupa wystawiła dwa spektakle „Legendana" i „Iwona".

- Niczego nie pokażemy wam wprost. Te spektakle będą was zmuszały do myślenia. Zastanówcie się gdzie jest osoba skrzywdzona, w jakim środowisku się to odbywa. Porozmawiajcie później o tych spektaklach - mówił do młodzieży zgromadzonej w Miejskim Ośrodku Kultury Paweł Sroka, reżyser spektakli.

„Legendana" wg Lidii Amejko

Obsada: Beniamin Bis, Martyna Brodowicz, Weronika Makowska, Tatiana Żuk, Kacper Kroczek, Natalia Lachowska, Kinga Wygnaniec, Magdalena Mnich, Jagoda Lis, Lidia Wiśniewski, Dominika Nalepa, . Muzyka: Wiktor Marut. Scenografia, scenariusz, reżyseria: Paweł Sroka

Rzeczona, LEGENDANA to nasz współczesny świat przedstawiony w oczach dziecka skrzywdzonego. Akcja spektaklu toczy się na wielkim szarym nie realnym blokowisku gdzie każdy z bohaterów próbuje wyjść ponad osiedle odciąć się od jego spraw, ale jest to absolutnie niemożliwe. Osiedle tu ukazane to inaczej nasz świat, na którym przychodzi nam odegrać jakąś rolę ukutą własnymi siłami lub nam narzuconą. Szare bokowisko świat nie obiecuje widzowi żadnych cudownych rozwiązań wręcz przeciwnie mówi mu brutalną prawdę o losie ludzkim - o losie, z którym należy się zmierzyć znajdując w tym sens i cel. Będąc w tamtym świecie blokowisk nikt nie dostrzega dziecka, dziecka, które zostaje skrzywdzone. I nie najgorszą rzeczą jest to, że mała Andżelika została skrzywdzona, ale to, że obserwatorzy - sąsiedzi ci, co codziennie są koło jej krzywdy a nawet w plotkach komentują ją - winą za krzywdę zrzucają na ofiarę. Ta historia nie kończy się dobrze, ta historia w ogóle się nie kończy... Rzeczywistość wokół nas toczy się nadal nie oglądając się na ofiary. To tylko od nas zależy czy świat ten będzie bardziej znośny a może na szarych blokach pojawią się kwiaty? A więc mówimy o potrzebie empatii, zauważania innych i bezinteresownej nawet drobnej pomocy.

„Iwona" wg Witolda Gombrowicza

Obsada: Przemek Fus, Emilia Gryziecka, Dominika Pac, Dorota Trysło, Patrycja Stec, Anita Dzieżgowska, Sebastian Nikiel, Paulina Skiba, Kinga Małek, Klaudia Bochniak. Muzyka: Wiktor Marut. Scenografia, scenariusz, reżyseria: Paweł Sroka

IWONA to adaptacja sztuki Witolda Gombrowicza „Iwona księżniczka Burgunda" . Tym razem akcja toczy się w współczesnej galerii sklepowej. To tu coraz częściej młodzież w zimne dni spotyka się na zakupach, ogląda wystawy przegląda się sama sobie przez szyby wystawowe z pleksiglasu. Co tam widzi? Najczęściej każdy samego siebie jak najlepiej a każda inna postać obok jest przekrzywiona w pryzmacie plastiku. Iwona to spektakl mówiący o potrzebie bycia z drugą osobą bez warunkowania tego stanem posiadania lub atrakcyjną powierzchownością. Niestety osoby wrażliwe, ciche nieśmiałe zostają w naszym świecie w najlepszym razie niezauważane. Ale gdy już zwróci się na nie uwagę tym gorzej dla nich. Podobnie jak w poprzednim spektaklu aktorzy nie próbują zmieniać na siłę świata dają tylko komentarz, który być może nakłoni odbiorcę spektaklu by i ten w swoim komentarzu innych był ostrożny.

8. Dni dawców szpiku w Jarosławiu

W dniach 22-23 kwietnia 2015 r na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu odbyły się Dni Dawców Szpiku, zorganizowane przez  Fundację Dawców Komórek Macierzystych   w Warszawie ul. Altowa 6 lok. 9.

Podczas akcji potencjalni dawcy szpiku lub komórek macierzystych mogli skorzystać  z możliwości  wpisania się  do bazy dawców.

W ramach programu „Bezpieczny Jarosław" do akcji włączył się burmistrz miasta Jarosławia, fundując wolontariuszom okolicznościowe koszulki.

Fot. Witold Ilić

9. "Załóż odblask - nie bądź ciemny"

W dniu 2 maja br. w trakcie organizowanej  Majówki, po raz kolejny zorganizowana została  akcja pn. „Załóż odblask - nie bądź „ciemny".  

Wzorem lat ubiegłych jej  celem było propagowanie bezpiecznych zachowań wśród rowerzystów, w szczególności popularyzowanie   kamizelek i elementów odblaskowych.

W tym roku przedsięwzięcie Urzędu Miasta wsparła Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, która przygotowała dla młodych rowerzystów specjalny tor przeszkód oraz test ze znajomości przepisów ruchu drogowego.

Osoby, które pozytywnie zaliczyły test otrzymały nagrodę, a każdy, kto zjawił się na rynku na rowerze - kamizelkę i odblaski.                         

Nagrody wręczał zastępca burmistrza Marcin Zaborniak.

Akcja została przeprowadzona w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".

10. Druga "Ulica zdrowia"

5 maja br. mieszkańcy miasta mieli kolejną okazję do skorzystania z bezpłatnych badań medycznych, organizowanych w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". Przedsięwzięcie rozpoczęło się 14 kwietnia i będzie prowadzone co miesiąc (w każdy pierwszy wtorek miesiąca) aż do października.

W ciągu kilku godzin z bezpłatnych badań medycznych skorzystało 267 osób. W pakiecie znajdowało się badanie słuchu, stóp, poziomu glukozy we krwi, czy ciśnienia tętniczego oraz po raz pierwszy można było skorzystać z porady dietetyka i rehabilitanta . Na rynku stanął również mobilny punkt poboru krwi.

Akcja wsparta została przez Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu oraz szereg Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej m.in. Marmed - Gorlice, Dilab - Stalowa Wola,  Med - Jar  Jarosław, Spółdzielnia Rena, Medical Corp.

Wszystkich zainteresowanych badaniami medycznymi zapraszamy na ul. Grodzką i Rynek za miesiąc, 2 czerwca br.

11. "Jarosławskie Klasyki Nocą"

W dniu 10 maja na jarosławskim rynku można było podziwiać stylowe samochody oraz motocykle, podczas spotkania miłośników starych samochodów, zrzeszających się w grupie pn. Jarosławskie Klasyki Nocą.

Oprócz prezentacji pojazdów, odbyły się również konkurencje sprawnościowe, quiz z wiedzy motoryzacyjnej, parada przez miasto, zwiedzanie Rynku.

Wydział Spraw Społecznych i Obronnych, wspólnie z członkami jednostki strzeleckiej 2025  z Jarosławia udzielił wsparcia organizatorom przedsięwzięcia, organizując pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz rozdając elementy i kamizelki odblaskowe oraz słodycze uczestnikom imprezy.

12. "Badam się - mam pewność"

W dniu 19 maja br. w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Badam się, mam pewność",  w sali narad jarosławskiego ratusza, odbyło się spotkanie kobiet z pracownicami Podkarpackiego Centrum Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie.

Tematem prezentacji multimedialnej oraz prelekcji była profilaktyka chorób nowotworowych   w zakresie raka piersi i raka szyjki macicy oraz niezwykle istotna kwestia systematycznego kontrolowania stanu zdrowia.

W ramach programu „Bezpieczny Jarosław" zostały wystosowane zaproszenia dla kobiet zatrudnionych w urzędzie, oraz jednostkach podległych,  do wzięcia udziału  w prelekcji.

Ponad 40 pań uczestniczących w spotkaniu miało możliwość zarejestrowania się na bezpłatne badania mammograficzne (50-69 lat) i cytologiczne (25-59 lat), które prowadzi  NZOZ ALMED.

13. Finał turnieju "Pierwsza pomoc - ratownicy są wśród nas"

31 maja br. na jarosławskim rynku, podczas obchodów Dnia Dziecka zakończyła się kolejna edycja międzyszkolnego turnieju, organizowanego w ramach programu „Pierwsza pomoc - ratownicy są wśród nas".

Od 2007 r. Urząd Miasta Jarosławia realizuje ten program kierując go do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów.

W turnieju wystartowało 13 trzyosobowych drużyn w dwóch kategoriach wiekowych.

7 drużyn reprezentowało szkoły podstawowe, natomiast 6 gimnazjalne. Turniej rozpoczął się 29 maja br. sprawdzianem testowym w sali narad Urzędu Miasta, a część praktyczna miała miejsce 31 maja na rynku. Tam zawodnicy musieli się zmierzyć z trzema zainscenizowanymi sytuacjami wymagającymi udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym osobom, czwartą sytuacją było wykonanie resuscytacji krążeniowo - oddechowej na fantomie.

W role pozorantów („ofiar" nieszczęśliwych wypadków) wcielili się członkowie Jednostki Strzeleckiej „Strzelec". O zwycięstwie decydowała łączna suma punktów uzyskanych na teście oraz w trakcie zawodów praktycznych. 

Zwycięzcami turnieju w kategorii „szkoły podstawowe" zostały :

I miejsce - drużyna Szkoły Podstawowej Nr 6  w składzie : Paulina Kornakiewicz, Dawid Nowak, Piotr Ochyra - opieka Renata Chlebowska

II miejsce - drużyna  Szkoły Podstawowej Nr 7 w składzie : Mateusz Olejarz, Arkadiusz Bechta, Piotr Lech - opieka Barbara Wojtuś

III miejsce - drużyna  Szkoły Podstawowej nr 4 w składzie : Kamil Misiąg, Jakub Pięciorek, Filip Broda - opieka Marzena Polaszek, Aneta Kisiel

W kategorii „gimnazja"

I miejsce zdobyła drużyna Publicznego Gimnazjum Nr 1 w składzie Karolina Bałendo, Natalia Darkowska, Maria Kida - opieka Jadwiga Poliszak

II miejsce zajęła drużyna Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w składzie : Jakub Kraśniak, Kamila Machała, Dominika Machała - opieka siostra Jolanta Zakrzewska

III miejsce zajęła drużyna Publicznego Gimnazjum Nr 3 w składzie : Karol Skrzypek, Karol Klisowski, Piotr Pachla - opieka Anita Skrzypek

Burmistrz Miasta Waldemar Paluch wraz z Zastępcą Marcinem Zaborniakiem wręczyli  zwycięzcom turnieju atrakcyjne nagrody rzeczowe

Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu - Pogotowie Ratunkowe, Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu, Centrum Ratownictwa Medycznego Sp. z o.o. w Jarosławiu.

Fot. Witold Ilić

14. Ulica zdrowia po raz trzeci

2 czerwca, już po raz trzeci w tym roku, w ramach akcji „Ulica zdrowia" każdy zainteresowany mógł skorzystać z bezpłatnych badan medycznych.

Począwszy od 1 kwietnia, w każdy pierwszy wtorek miesiąca, w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" organizowana jest akcja „Ulica zdrowia". Podczas ostatniej akcji, która odbyła się 2 czerwca przeprowadzane były badania: słuchu, stóp, poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego krwi. Tradycyjnie na rynku pojawił się również mobilny punkt poboru krwi. Można było skorzystać z pomocy wykwalifikowanych ratowników medycznych i pod ich nadzorem przećwiczyć resuscytację krążeniowo - oddechową na udostępnionym fantomie.

Z badań skorzystało 331 osób.

Fot. Monika Sadurska

15. Program Odpowiedzialnej Sprzedaży - STOP 18

W ramach programu „Bezpieczny Jarosław" raz do roku przeprowadzana jest akcja pn. „Tajemniczy klient", będąca elementem Ogólnopolskiego Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży - STOP 18, który w naszym mieście został poszerzony o problematykę sprzedaży napojów alkoholowych nieletnim.

Ankieterami byli pełnoletni uczniowie jarosławskich szkół ponadgimnazjalnych tj.  Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących.

W trakcie realizacji przedsięwzięcia, ankietujący wraz z towarzyszącymi im pracownikami UM - sprawdzali, w jaki sposób jarosławscy sprzedawcy respektują obowiązujące przepisy prawne dot. sprzedaży alkoholu i papierosów osobom niepełnoletnim

Uczniowie, których wygląd powinien wzbudzać wątpliwość sprzedawców, co do ich wieku       w odwiedzanych sklepach podejmowali próby zakupu napojów alkoholowych i papierosów.

Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi do alkoholu

Ankietujący odwiedzili łącznie 31  punktów handlowych i gastronomicznych zajmujących się sprzedażą wyrobów alkoholowych. W 21 przypadkach (68%) sprzedający odmówili sprzedaży napojów alkoholowych młodym klientom, prosząc o okazanie dokumentu potwierdzającego ich pełnoletność, natomiast w 10 przypadkach (32%), młodzi ankieterzy nie mieli większego problemu z zakupem alkoholu.

Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi do papierosów

Ankieterzy dokonali próby zakupu papierosów w 31 punktach handlowych. W 22 z nich (71%) spotkali się z odmową sprzedaży, natomiast w 9 (29%) handlowcy bez problemu  dokonaliby sprzedaży wyrobów tytoniowych. 

W zakresie możliwości zakupu przez  młodych ludzi  napojów alkoholowych, uzyskane w br. wyniki badania są nieco lepsze od tych  z roku ubiegłego gdzie w 65% placówek handlowych odmówiono sprzedaży alkoholu osobom, których wygląd powinien wzbudzić wątpliwości sprzedawców co do ich wieku (w br. w 68%).

Natomiast, negatywna  tendencja wystąpiła w zakresie sprzedaży papierosów nieletnim.  W roku ubiegłym 75%  jarosławskich sprzedawców odmówiła sprzedaży papierosów osobom wyglądającym na nieletnie (w br. 71%). 

Niestety, w dalszym ciągu zbyt duża liczba jarosławskich handlowców nie respektuje obowiązujących przepisów prawa w tym zakresie, oraz można zauważyć wzrost braku świadomości sprzedawców dot. żądania dokumentów od klientów, których wygląd budzi wątpliwości co do ich pełnoletności.

W roku ubiegłym brak świadomości w zakresie prawa do kontroli dokumentów deklarowało 1 %  sprzedawców wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych. W roku bieżącym w przypadku sprzedaży papierosów jest to 16 % a alkoholu 23 %.

 

Wyniki sprzedaży wyrobów tytoniowych w 2015 r :

2015 r

31 punktów

tak

nie

Czy sprzedawca sprzedałby papierosy osobie wyglądającej na niepełnoletnią ?

29%

71%

Czy sprzedawca poprosił o dokument stwierdzający pełnoletniość ?

71%

29%

Czy sprzedawcy są świadomi prawa do kontrolowania dokumentów ?

84%

16%

 

Wyniki sprzedaży napojów alkoholowych w 2015 r :

2015 r

31 punktów

tak

nie

Czy sprzedawca sprzedałby alkohol osobie wyglądającej na niepełnoletnią ?

32%

68%

Czy sprzedawca poprosił o dokument stwierdzający pełnoletniość ?

68%

32%

Czy sprzedawcy są świadomi prawa do kontrolowania dokumentów ?

77%

23%

 

16. Czwarta "Ulica zdrowia"

7 lipca, już po raz czwarty w tym roku, w ramach akcji „Ulica zdrowia" każdy zainteresowany mógł skorzystać z bezpłatnych badan medycznych. Pomimo upału przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Począwszy od kwietnia, w każdy pierwszy wtorek miesiąca, w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" organizowana jest akcja „Ulica zdrowia". Podczas ostatniej akcji, która odbyła się 7 lipca przeprowadzane były badania: słuchu, stóp, poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego oraz badanie dna oka. Tradycyjnie na rynku pojawił się również mobilny punkt poboru krwi. Z badań skorzystało ponad 400 osób.

17. "Bezpieczne wakacje" - w Szkole Podstawowej Nr 11

Program „Bezpieczne wakacje - Jarosław 2015" to szereg przedsięwzięć, których celem jest   przeciwdziałanie zagrożeniom oraz zapewnienia bezpiecznego wypoczynku w miesiącach wakacyjnych  najmłodszym mieszkańcom naszego miasta oraz tym przebywającym   na wakacjach w Jarosławiu.

Temu celowi służą proponowane w ramach  programu,  różne formy aktywności oraz zajęć  dla dzieci, w tym  spędzających wolny czas na  półkoloniach w jarosławskich szkołach.

Jednym z istotnych tematów organizowanych zabaw, konkursów, szkoleń jest kwestia szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci.

Pierwsza z organizowanych imprez  dla najmłodszych, której  tematem wiodącym było bezpieczeństwo, miała miejsce w Szkole Podstawowej Nr 11 w Jarosławiu. W jej trakcie młodzi uczestnicy półkolonii brali udział w zabawie, rywalizowali w  licznych zmaganiach sportowych, konkursach oraz uczestniczyli w zajęciach, których celem było poznanie możliwości zadbania o własne bezpieczeństwo, w tym reagowania na zagrożenia związane np. z możliwością  utraty  telefonu, pieniędzy, itp. Teoretyczne i praktyczne zajęcia poprowadził instruktor samoobrony, posiadacz m.in. 4 dana combat aikido.

Kwestie bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym były obecne w trakcie  organizowanych zabaw i konkursów, których uczestnicy otrzymywali nagrody rzeczowe służące nie tylko aktywnemu wypoczynkowi jak piłki, rakietki do tenisa, komplety do gry w  badmintona, bidony ale również przyczyniające się do poprawy ich bezpieczeństwa  w trakcie jazdy rowerem i poruszania się po drogach tj. akcesoria rowerowe w postaci kasków rowerowych, ochraniaczy, kompletów oświetlenia rowerowego oraz kamizelek i elementów odblaskowych.

Kolejne zajęcia dla dzieci  odpoczywających na półkoloniach, w ramach programu „Bezpieczne wakacje", odbędą się w dniu 19 sierpnia br. w Szkole Podstawowej Nr 10 oraz 24 sierpnia br. w Szkole Podstawowej Nr 7 w Jarosławiu.

18. Letnia szkoła pierwszej pomocy - kontynuacja

W dniach  7, 10, 21  lipca br.  kontynuowano na terenie Jarosławia działania w ramach przedsięwzięcia  pn.   „Letnia szkoła pierwszej pomocy", których celem jest szerzenie wśród mieszkańców  naszego miasta wiedzy  z zakresu   udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W tych dniach, ratownicy medyczni ustawili swój namiot przy ul. Słowackiego oraz na terenie otwartej pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji  w Jarosławiu i udzielali nieodpłatnych instrukcji i szkoleń wszystkim zainteresowanym.

W dniu 17 lipca br. do akcji włączyli się również   członkowie Jednostki Strzeleckiej  nr 2025 z Jarosławia, którzy rozstawili swój namiot przy ul. Grunwaldzkiej.

Należy podkreślić, że przedsięwzięcie jest realizowane i współfinansowane w ramach ogólnopolskiego programu pn. „Razem bezpieczniej" oraz lokalnego programu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego „Bezpieczny Jarosław".

Burmistrz Miasta Jarosławia zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału  w szkoleniach.

19. Ulica zdrowia po raz piąty

4 sierpnia na ul. Grodzkiej ponownie można było bezpłatnie skontrolować stan zdrowia oraz skorzystać z porad specjalistów.

Akcja umożliwiająca wykonanie podstawowych badań cieszyła się dużym zainteresowaniem; punkt „Ulicy zdrowia" odwiedziło blisko 400 osób. Wśród oferowanych usług znajdowały się: badania słuchu, stóp, ciśnienia tętniczego krwi, prawidłowego poziomu glukozy, porad udzielał też dietetyk, a ratownicy medyczni prowadzili szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Na rynku ponownie pojawił się mobilny punkt poboru krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.  40 osób zgłosiło sie na badania, krew oddało 20 osób. Przedstawiciele RCKiK przypominali, że w okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na ten drogocenny płyn wzrasta, dlatego szczególnie są wdzięczni jarosławianom za okazaną pomoc. 

20. "Bezpieczne wakacje" - w Szkołach Podstawowych 10 i 7

Program „Bezpieczne wakacje - Jarosław 2015" to szereg przedsięwzięć, których celem jest   zapewnienie bezpiecznego wypoczynku w miesiącach wakacyjnych  najmłodszym mieszkańcom naszego miasta oraz  dzieciom przebywającym   na wakacjach w Jarosławiu.

Pierwsze spotkanie z instruktorem Aikido, który prowadził teoretyczne i praktyczne zajęcia, mające na celu przedstawienie możliwości reagowania na zagrożenia związane np. z   prawdopodobieństwem utraty  telefonu, pieniędzy - miało miejsce w Szkole Podstawowej Nr 11.

Kolejne spotkania odbyły się 19 i 26 sierpnia w Szkołach Podstawowych Nr 10 i Nr 7.

Ponadto dzieci miały możliwość uczestniczenia w różnych konkursach, turniejach, zawodach, których tematem było szeroko pojęte bezpieczeństwo.

Nagrodami dla laureatów były nie tylko encyklopedie, i gry edukacyjne, ale również akcesoria rowerowe, art. sportowe, kamizelki i elementy odblaskowe oraz słodycze.

21. Szósta "Ulica zdrowia"

1 września, już po raz szósty w tym roku, można było skorzystać z bezpłatnych badań medycznych w ramach akcji „Ulica zdrowia".

Co miesiąc od 14 kwietnia br. akcja oferuje standardowy pakiet skierowany do wszystkich zainteresowanych :  badania słuchu, stóp, poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego oraz można skorzystać ze szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Badania wykonywane były w godz. 10.00-13.00 na ul. Grodzkiej, a na rynku tradycyjnie pojawił się Mobilny Punkt Poboru Krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa  i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Łącznie z badań tym razem skorzystało 438 osób.

Przed nami jeszcze jeden termin przedsięwzięcia „Ulica zdrowia" - 6 października. Do tej pory z bezpłatnych badań skorzystało już ponad 2 tys. osób.

Zachęcamy do bezpłatnego kontrolowania stanu zdrowia i korzystanie z akcji „Ulica zdrowia", która  jest częścią programu „Bezpieczny Jarosław" prowadzonego przez Urząd Miasta.

Fot. Patrycja Lachnik

22. "Bezpieczna droga do szkoły"

W ramach programu „Bezpieczny Jarosław" w dniu 8 września br. rozpoczęła się cykliczna akcja „Bezpieczna droga do szkoły", przeznaczona dla dzieci klas 0-III szkół podstawowych.

Najmłodsi uczniowie w trakcie spotkań z policjantami i strażnikami miejskimi poznają  znaczenie elementów odblaskowych noszonych na odzieży dla ich bezpieczeństwa, oraz uczą się między innymi: jak bezpiecznie poruszać  się po drogach, jak bezpiecznie korzystać z placu zabaw, a także jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Pierwsze spotkanie funkcjonariuszy policji z uczniami klas II-III odbyło się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II ul. Traugutta 15 w Jarosławiu.

W trakcie spotkania dzieciom zostały rozdane książeczki edukacyjne „Na drodze" oraz elementy odblaskowe.

23. Bezpieczna szkoła przy drodze

W dniu 16 września br. kilkuset uczniów jarosławskich szkół podstawowych  uczestniczyło w dynamicznym pokazie z udziałem tira, autobusu i samochodu osobowego, podczas którego dowiadywali się, jak bezpiecznie zachować się na drodze.

Dzieci mogły na własne oczy zobaczyć:

  • różnice drogi hamowania samochodu osobowego, autobusu oraz tira,
  • widowiskowy slalom w wykonaniu tira - zachowanie naczepy i ścinanie zakrętów (wskazanie miejsc niebezpiecznych podczas np. jazdy rowerem),
  • prezentację pola widzenia z miejsca kierowcy i prezentację tzw. martwego pola, czyli miejsca wokół samochodów, w których kierowca nigdy nie zobaczy dziecka,
  • pokaz siły pędu powietrza przejeżdżającego z dużą szybkością tira (przewrócenie manekina).

Pokaz miał na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń, które mogą spotkać je na drodze, zwłaszcza przy trasach szybkiego ruchu i głównych szlakach tranzytowych. Dzięki akcji „Bezpieczna szkoła przy drodze" uczniowie zapoznali się z głównymi zasadami bezpieczeństwa, związanymi z ruchem samochodów ciężarowych i nie tylko. Uczniowie otrzymali ponadto specjalne odblaskowe kamizelki, które z pewnością poprawiają bezpieczeństwo pieszego, który porusza się po drodze.

Pokaz przygotował magazyn „Transport Polski" i Urząd Miasta Jarosławia w ramach programu Bezpieczny Jarosław.

Dla chętnych dzieci istniała możliwość obejrzenia wnętrza samochodu i wyposażenia Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego.

Fot. Monika Sadurska
Fot. Patrycja Lachnik

24. Miejskie ćwiczenia obronne

Zgodnie z planem szkolenia obronnego Jarosławia na 2015 rok w dniu 30 września zostało przeprowadzone miejskie ćwiczenie obronne pk. „Jesień 2015", nt. „Zgranie miejskiego systemu kierowania oraz ogniw wykonawczych w czasie realizacji zadań operacyjnych w sytuacji zewnętrznego zagrożenia państwa".

Ćwiczenie oparto na 3 założeniach:

1. Wykonywanie zadań wynikających z Planu operacyjnego funkcjonowania Miasta Jarosławia w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, w tym m.in.:

- uruchomienie zespołu Stałego Dyżuru,

- uruchomienie  zespołu Akcji Kurierskiej UM,

- podjęcie przygotowań organizacyjnych do uzupełnienia potrzeb SZ RP w ramach świadczeń rzeczowych i osobistych.

2. Realizacja zadań w zakresie zabezpieczenia dostaw wody dla mieszkańców miasta w wypadku jej skażenia w warunkach kryzysowych oraz w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

3. Ewakuacja mieszkańców Jarosławia z terenów zalewowych w wyniku wylewu rzeki San.

Rozpoczęcia ćwiczenia  i przywitania jego uczestników dokonał zastępca burmistrza Wiesław Pirożek. Następnie głos zabrał Lesław Strohbach, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Obronnych, a jednocześnie kierownik ćwiczenia, który zapoznał uczestników z planem ćwiczenia i jego założeniami oraz ustaleniami organizacyjnymi w czasie ćwiczenia. Dalszą część ćwiczenia prowadził Marian Czech, Główny specjalista Wydziału SO.

W trakcie prowadzonego ćwiczenia jego wykonawcy tj. :

- Zespół stałego dyżuru B.M.

- zespół Akcji Kurierskiej UM,

- Przedsiębiorstwo Wodociągów  i Kanalizacji Sp. z o.o.  w Jarosławiu,

- Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o.  w Jarosławiu,

- Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o.  w Jarosławiu,

- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jarosławiu,

realizowali zgodnie z posiadaną właściwością i kompetencjami poszczególne założenia operacyjne, przedstawiając propozycje ich rozwiązania celem podjęcia stosownych decyzji.

25. Siódma - ostatnia w tym roku "Ulica zdrowia"

6 października bezpłatne badania zakończyły tegoroczną edycję akcji „Ulica zdrowia". Przedsięwzięcie realizowane od kwietnia cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, przez siedem miesięcy punkty na ul. Grodzkiej odwiedziło blisko 2,5 tysiąca osób. Dziękujemy!

 

Za nami siódmy termin „Ulicy zdrowia", mieliśmy ostatnią okazję w tym roku do skorzystania z bezpłatnych badań medycznych organizowanych od kwietnia na ul. Grodzkiej. Co miesiąc w ofercie znajdował się standardowy pakiet skierowany do wszystkich zainteresowanych, nie tylko mieszkańców miasta. Badania wykonywali specjaliści medyczni i lekarze, prowadzono też porady m.in. dietetyczne i pielęgniarskie, czy szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, a na rynku odbywał się pobór krwi w mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. W ostatnim dniu akcji 302 osoby skontrolowało poziom glukozy we krwi, magnezu, ciśnienia tętniczego, przebadało stopy i słuch. Z 60 osób, które zarejestrowało się w krwiobusie, 32 mogło oddać krew.

Łącznie przez siedem miesięcy z bezpłatnych badań skorzystało blisko 2,5 tysiąca osób, a największym zainteresowaniem cieszyły się te, przeprowadzone w lipcu (519 osób). Akcja jest częścią programu „Bezpieczny Jarosław" prowadzonego przez Urząd Miasta.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i powodzenie przedsięwzięcia oraz osobom, które korzystały z badań. Do zobaczenia w przyszłym roku! 

W ostatnim dniu „Ulicy zdrowia" o akcji można było usłyszeć na antenie Polskiego Radia Rzeszów. W audycji „Między Nami" o przedsięwzięciu i Programie „Bezpieczny Jarosław" redaktor Bernadeta Szczypta rozmawiała z Lesławem Strohbachem - dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych Urzędu Miasta. Całą rozmowę można ponownie odsłuchać w udostępnionych przez Polskie Radio Rzeszów plikach mp3. Zapraszamy!

Audycja - cz. I

Audycja - cz. I 

 

26. "Jestem widoczny - jestem bezpieczny"

W dniach 12 - 16 października br. we wszystkich autobusach miejskiej komunikacji i na przystankach harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej rozdawali elementy odblaskowe. Celem akcji „Jestem widoczny - jestem bezpieczny" organizowanej w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" jest przypomnienie, że noszenie tak niewielkich elementów może znacznie poprawić naszą widoczność na drodze. Harcerze rozdali  ponad tysiąc kolorowych opasek dla dorosłych i odblaskowych breloczków, które można np. przypiąć dzieciom do plecaków. Jak ważną spełniają rolę mogliśmy się dowiedzieć  z przygotowanych i rozdawanych tematycznych ulotek.

Temat odblasków pojawił się również na antenie Polskiego Radia Rzeszów. Z harcerzami rozmawiała w Jarosławiu redaktor Bernadeta Szczypta.

27. "Nie reagujesz - akceptujesz"

29 października odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pn. „NIE REAGUJESZ - AKCEPTUJESZ. Kształtowanie postaw obywatelskiego zaangażowania i odpowiedzialności w zakresie bezpieczeństwa publicznego w środowisku lokalnym". To kolejna inicjatywa Urzędu Miasta zorganizowana w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" przy współpracy z naszą Uczelnią oraz Instytutem Socjologii przemyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej. Wykład inauguracyjny wygłosił o. Paweł Gużyński OP.

Zaproszeni prelegenci mówili o takich zagadnieniach jak:

  • programy i projekty profilaktyki w zakresie bezpieczeństwa, jako element budowy społeczeństwa obywatelskiego w skali lokalnej - forum wymiany doświadczeń i dobrych praktyk,
  • budowa strategii rozwiązywania problemów i zagrożeń - doświadczenia samorządów lokalnych,
  • identyfikacja zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa oraz tworzenie diagnoz w świetle badań,
  • warsztaty „Jak budować społeczeństwo obywatelskie - sposoby oddziaływania".

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał rektor PWSTE doc. dr Krzysztof Rejman, zaproszonych gości przywitał burmistrz Waldemar Paluch, a wykład inauguracyjny wygłosił o. Paweł Gużyński OP. Konferencja została podzielona na dwa panele, w których usłyszeliśmy kilkanaście wystąpień prelegentów reprezentujących różne instytucje z Lublina, Konina, Sieradza, Przemyśla, Rzeszowa oraz pracowników Urzędu Miasta Jarosławia i PWSTE. Pierwszą część rozpoczął dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych Lesław Strohbach, który przybliżył założenia programu „Bezpieczny Jarosław" oraz przypomniał szereg akcji skierowanych do młodzieży i dorosłych. W drugą część wprowadził słuchaczy prof. nadzw. dr hab. Jakub Bartoszewski z PWSZw Koninie. Były też warsztaty poświęcone współczesnym zagrożeniom młodzieży oraz sposobom zmian błędnych przekonań i niekorzystnych norm grupowych u dzieci i nastolatków.