Strona główna » Dla Mieszkańców » Bezpieczeństwo » Bezpieczny Jarosław » Programy profilaktyczne [archiwum 2017]
Dla Mieszkańców
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Programy profilaktyczne [archiwum 2017]

1. Prawo dla każdego - styczeń - czerwiec 2017

W ramach programu „Bezpieczny Jarosław" w dniu 4 stycznia 2017 roku rozpoczęła się akcja bezpłatnych porad dla mieszkańców miasta Jarosławia w ramach cyklicznego przedsięwzięcia p.n. „Prawo dla każdego".

Zapraszamy osoby zainteresowane  skorzystaniem z pomocy prawnej do Ratusza pok. nr 1 na parterze w każdą środę tygodnia w godz. 15.30 do 17.30.

2. Mobilny punkt poboru krwi na rynku

3 stycznia br. na jarosławskim rynku rozpoczęła się cykliczna akcja poboru krwi, prowadzona w mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Wszystkich chętnych zapraszamy w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Od wiosny akcja będzie się wpisywała w „Ulicę zdrowia" prowadzoną w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".

Pierwsza wizyta krwiobusa pozwoliła zebrać kilka litrów najcenniejszego płynu, którym podzieliło się 10 osób z 14 zarejestrowanych. Następna możliwość 7 lutego.

Tegoroczny harmonogram akcji poboru krwi:
7 lutego, 7 marca, 4 kwietnia, 9 maja, 6 czerwca, 4 lipca, 1 sierpnia, 5 września, 3 października, 7 listopada, 5 grudnia.

3. "Bezpieczna droga do szkoły"

W dniu 12 stycznia 2017 r. w Sali narad Urzędu Miasta Jarosławia odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego „Bezpieczna droga do szkoły". Uczestników konkursu oraz ich opiekunów przywitał Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych Lesław  Strohbach, który podziękował uczniom oraz ich opiekunom za przygotowanie wielu wspaniałych prac.

Na konkurs wpłynęło 161 prac, z których komisja  konkursowa wyłoniła  zwycięzców w II kategoriach wiekowych  (uczniowie klas 0 i I oraz  klas II i III).

Z uwagi na wysoki poziom nadesłanych prac komisja przyznała również 9 wyróżnień.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy jego uczestnicy okolicznościowe dyplomy.   Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Dariusz Tracz złożył podziękowania uczestnikom konkursu i ich opiekunom za udział w konkursie a następnie, wspólnie z przedstawicielem Straży Miejskiej Bogdanem Ryznerem oraz funkcjonariuszkami Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu - Agnieszką Łakotą i Anną Wańko, wręczył laureatom  dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Laureatami konkursu plastycznego zostali :

W kategorii klas „0" i I :       

I miejsce -     Kinga Weremińska - Sz.P. Nr 4  

II miejsce -    Sebastian Szumiński - Sz.P. Nr 5  

III miejsce -   Jagoda Witek - Sz.P. Nr 5

Wyróżnienia :  Antonina Halwa - Sz.P. Nr 5

                      Cyprian Dec - Sz.P. Nr 4

                      Emilia Samborska - Sz.P. Nr 10

                      Oliwia Wojciechowska - Sz.P. Nr 10

W kategorii klas II i III :      

I miejsce -    Adrian Pisarek - Sz.P. Nr 11      

II miejsce -   Patrycja Puszyńska - Sz.P. Nr 10          

III miejsce -  Oliwia Kobarynka - Sz.P. Nr 7  

Wyróżnienia : Wiktoria Mróz - Sz.P. Nr 10

                     Julia Kiczka - Sz.P. Nr 4

                     Rafał Kobiałka - Sz.P. Nr 4

                     Zuzanna Nowak - Sz.P. Nr 5

                     Sara Martynowska - Sz.P. Nr 11

Program „Bezpieczna droga do szkoły",  to cykliczne przedsięwzięcie realizowane  w ramach programu poprawy bezpieczeństwa „Bezpieczny Jarosław", w trakcie którego  funkcjonariusze Straży Miejskiej wspólnie  z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu uczestniczą w spotkaniach z najmłodszymi uczniami szkół podstawowych (klasy 0-III), w trakcie których  uczą najmłodszych, podstawowych zasad bezpieczeństwa,  znaczenia elementów odblaskowych noszonych przez pieszych dla ich bezpieczeństwa na drodze.

I miejsce Kinga Weremińska Sz.P. Nr 4
I miejsce Kinga Weremińska Sz.P. Nr 4
II miejsce Sebastian Szumiński Sz.P. Nr 5
II miejsce Sebastian Szumiński Sz.P. Nr 5
III miejsce Jagoda Witek Sz.P. Nr 5
III miejsce Jagoda Witek Sz.P. Nr 5
wyróżnienie Antonina Halwa Sz.P. Nr 5
wyróżnienie Antonina Halwa Sz.P. Nr 5
wyróżnienie Cyprian Dec Sz.P. Nr 4
wyróżnienie Cyprian Dec Sz.P. Nr 4
wyróżnienie Emilia Samborska - Sz.P. Nr 10
wyróżnienie Emilia Samborska - Sz.P. Nr 10
wyróżnienie Oliwia Wojciechowska
wyróżnienie Oliwia Wojciechowska
I miejsce Adrian Pisarek - Sz.P. Nr 11
I miejsce Adrian Pisarek - Sz.P. Nr 11
II miejsce Patrycja Puszyńska - Sz.P. Nr 10
II miejsce Patrycja Puszyńska - Sz.P. Nr 10
III miejsce Oliwia Kobarynka - Sz.P. Nr 7
III miejsce Oliwia Kobarynka - Sz.P. Nr 7
wyróżnienie Wiktoria Mróz - Sz.P. Nr 10
wyróżnienie Wiktoria Mróz - Sz.P. Nr 10
wyróżnienie Julia Kiczka - Sz.P. Nr 4
wyróżnienie Julia Kiczka - Sz.P. Nr 4
wyróżnienie Rafał Kobiałka - Sz.P. Nr 4
wyróżnienie Rafał Kobiałka - Sz.P. Nr 4
wyróżnienie Zuzanna Nowak - Sz.P. Nr 5
wyróżnienie Zuzanna Nowak - Sz.P. Nr 5
wyróżnienie Sara Martynowska - Sz.P. Nr 11
wyróżnienie Sara Martynowska - Sz.P. Nr 11
Fot. Małgorzata Młynarska

4. "Bezpieczne ferie"

W ramach programu „Bezpieczny Jarosław" została przygotowana kolorowanka dla najmłodszych na temat bezpiecznego wypoczynku i spędzania wolnego czasu, która została wydana w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej „Bezpieczne Ferie"
Poprzez zabawę dzieci będą utrwalały sobie zasady właściwego postępowania, a bohaterowie kolorowanki podpowiedzą dzieciom, w jaki sposób beztrosko i radośnie spędzić zimowy czas.

Kolorowanki trafiły do wszystkich klas 0 i I w szkołach podstawowych.

5. Spotkanie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

W ramach programu „Bezpieczny Jarosław" dniu 7 lutego 2017 r w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jarosławiu odbyło się kolejne spotkanie funkcjonariuszek Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu z dziećmi, podczas którego uczyły najmłodszych podstawowych zasad bezpieczeństwa,  znaczenia elementów odblaskowych noszonych przez pieszych dla ich bezpieczeństwa na drodze. 

Celem takich spotkań, jest propagowanie bezpiecznych zachowań, w szczególności popularyzowanie  noszenia elementów odblaskowych.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali elementy odblaskowe.

Fot. Witold Ilić

6. Krwiobus na rynku po raz drugi w tym roku

Od stycznia br. kontynuujemy na jarosławskim rynku cykliczną akcję poboru krwi, prowadzoną w mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Rzeszowa.

7 lutego br. zarejestrowało się 59 osób a 39 z nich oddało krew.

Wszystkich chętnych zapraszamy w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Od wiosny akcja będzie się wpisywała w „Ulicę zdrowia" prowadzoną przez Urząd Miasta w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". Krew mogą oddać osoby zdrowe i pełnoletnie, dlatego należy zgłosić się z dokumentem tożsamości.

Następna możliwość 7 marca br. Zachęcamy! To najprostszy i najszlachetniejszy rodzaj dobroczynności. 

7. "Bezpieczny Internet"

W ramach programu „Bezpieczny Jarosław" w klasach III szkół podstawowych została przeprowadzona akcja „Bezpieczny Internet".

Podczas lekcji, nauczyciele prowadzący zapoznali dzieci z zagrożeniami, związanymi  z korzystaniem z internetu oraz omówili bezpieczne zachowania się w sytuacjach ryzykownych.

Zajęcia szkolne zostały zainspirowane przekazaniem przez Wydział Spraw Społecznych i Obronnych tut. Urzędu książeczek edukacyjnych „Sieciaki.pl", przy pomocy których można było w bardzo przystępny sposób wytłumaczyć dzieciom jak właściwie i bezpiecznie korzystać  z internetu.

„Bezpieczny Internet" to część programu „Razem uczymy się bezpieczeństwa - Jarosław 2016", stanowiącego element rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017", realizowanego przez jarosławski samorząd.

8. Trzecia wizyta krwiobusa na jarosławskim rynku

7 marca br. mobilny punkt poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  w Rzeszowie  już po raz trzeci zawitał do naszego miasta.

Z zarejestrowanych 50 osób, 34 osoby oddały krew.

Od 4 kwietnia przyjazd krwiobusa do Jarosławia będzie się wpisywał w akcję „Ulica zdrowia", prowadzoną w ramach programu "Bezpieczny Jarosław".

9. Pierwsza "Ulica zdrowia"

4 kwietnia odbyła się pierwsza w tym roku akcja bezpłatnych badań medycznych pn. "Ulica zdrowia", zorganizowana w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".

Wzorem lat ubiegłych, na ul. Grodzkiej mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość wykonania w dniu dzisiejszym następujących  badań : ciśnienia tętniczego krwi, morfologii, stóp, słuchu oraz skorzystać z porad „Jarosławskich Amazonek".

Osoby chętne mogły oddać krew w mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, który stanął obok ratusza.

Z badań podczas pierwszej akcji skorzystały 294 osoby, w tym 31 osób oddało krew.

Kolejne akcje odbędą się : 9 maja, 6 czerwca, 4 lipca, 1 sierpnia, 5 września, 3 października.

10. Jarosławski Piknik Rowerowy

W dniu 23 kwietnia br. odbył się Piknik rowerowy, organizowany przez Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Jarosławską Sekcję Rowerową. Partnerem imprezy był „Bezpieczny Jarosław".

W programie imprezy na rynku zorganizowano pokaz trialu rowerowego Krystiana Herby, a na stadionie MOSiR miasteczko rowerowe oraz  konkursy  i wiele niespodzianek.

W ramach programu  „Bezpieczny Jarosław" były rozdawane elementy odblaskowe oraz kamizelki  a także wiele odblaskowych gadżetów znalazło się w torebkach reklamowych z nagrodami dla laureatów konkursów i zabaw.

11. Druga "Ulica zdrowia"

W dniu 9 maja br. odbyła się druga w tym roku „Ulica zdrowia", która pomimo niesprzyjającej pogody, zgromadziła ponad 200 osób chętnych do skorzystania z badań medycznych.

Tradycyjnie można było zbadać słuch, ciśnienie krwi, stopy, wydolność nerek, uzyskać porady dietetyka, porady pielęgniarskie oraz 29 osób z 42 zarejestrowanych oddało krew w mobilnym punkcie poboru z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Kolejna taka akcja w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" odbędzie się 6 czerwca.

12. Spektakl teatralny "Być szczęśliwym"

„Być szczęśliwym" - to znaczy przestać się bać... mówić otwarcie i reagować na przemoc, deptanie godności osobistej drugiego człowieka, nie przechodzić obojętnie obok ludzkiej krzywdy. Wszyscy o tym wiemy, ale nie zawsze potrafimy reagować. Takie przesłanie niesie monodram Mileny Piejko - uczennicy ZSP w Jarosławiu, w reż. Pawła Sroki - instruktora teatralnego MOK. Wzruszająca opowieść o chłopcu, który widzi to, czego nie widzi nikt inny stała się podstawą dla stworzenia przejmującego przekazu, poruszającego poważny problem przemocy w rodzinie.

W ramach programu „Bezpieczny Jarosław" spektakl teatralny został przygotowany dla uczniów klas III gimnazjów. Dotychczas spektakl obejrzeli uczniowie PG Nr 2, 4, 5.

Fot. Małgorzata Młynarska

13. Turniej wiedzy i umiejętności "Pierwsza pomoc - ratownicy są wśród nas"

26 maja br. odbyła się pierwsza, teoretyczna część międzyszkolnego turnieju wiedzy i umiejętności „Pierwsza pomoc - ratownicy są wśród nas". Trzynaście drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjalnych pisało w sali narad Ratusza test sprawdzający wiedzę, składający się z 20 pytań zamkniętych, z trzema odpowiedziami jednokrotnego wyboru.

Natomiast w  dniu 28 maja br. na rynku, podczas obchodów Dnia Dziecka odbyła się część praktyczna turnieju. Tam zawodnicy musieli się zmierzyć z trzema zainscenizowanymi sytuacjami wymagającymi udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym osobom.

W role pozorantów („ofiar" nieszczęśliwych wypadków) wcielili się członkowie Jednostki Strzeleckiej „Strzelec". O zwycięstwie decydowała łączna suma punktów uzyskanych na teście oraz w trakcie zawodów praktycznych. 

Zwycięzcami turnieju w kategorii „szkoły podstawowe" zostały drużyny:

I miejsce - drużyna Szkoły Podstawowej Nr 4  w składzie : Julia Flak, Julia Gajda, Małgorzata Ditrich - opieka Panie  Marzena Polaszek Aneta Kisiel  

II miejsce - drużyna Szkoły Podstawowej Nr 10 w składzie : Hubert Dołemski, Wiktoria Kustosz, Stanisław Bórzyński - opieka Pani Natasza Mokrzycka

III miejsce - drużyna  Szkoły Podstawowej nr 9 w składzie : Patryk Cieliczka, Karol Zięba, Bartosz Różak - opieka Pani Barbara Duliban

W kategorii „gimnazja"

I miejsce zdobyła drużyna Publicznego Gimnazjum Nr 4 w składzie : Kornelia Kiper, Małgorzata Galińska, Oliwia Bukowy - opieka Pani  Ewa Turek

II miejsce zajęła drużyna Publicznego Gimnazjum Nr 1 w składzie : Justyna Petry, Natalia Walankiewicz, Wiktoria Smorąg - opieka Pani Jadwiga Poliszak

III miejsce zajęła drużyna Publicznego Gimnazjum Nr 3 w składzie : Paulina Banaś, Piotr Ochyra, Dawid Nowak - opieka Pani Anita Skrzypek

Burmistrz Miasta Waldemar Paluch wraz z  Dyrektorem Wydziału Oświaty Renatą Chlebowską wręczyli zwycięzcom turnieju atrakcyjne nagrody rzeczowe a opiekunom zwycięskich drużyn okolicznościowe statuetki.

Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu, Centrum Ratownictwa Medycznego Sp. z o.o. w Jarosławiu, Komenda Straży Pożarnej  w Jarosławiu.
Fot. Witold Garczyński

14. "Ulica zdrowia" po raz trzeci

6 czerwca br. odbyła się trzecia „Ulica zdrowia". Można było wykonać badania słuchu, ciśnienia tętniczego krwi, skorzystać z porad pielęgniarskich,  dietetycznych, dermatologicznych oraz wykonać badanie stóp. Na rynku  pojawił się też mobilny punkt poboru krwi. 30 dawców, spośród 46 zarejestrowanych, udzieliło w ten sposób wsparcia Podkarpackiemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Z badań skorzystało ogółem 426 osób.

Darmowe porady medyczne udzielane są w każdy pierwszy wtorek miesiąca, w godz. 9.00-12.00. Przed nami jeszcze cztery terminy: 4 lipca, 1 sierpnia, 5 września, 3 października.

Oprócz licznych badań w ramach programu "Bezpieczny Jarosław", zostały rozdane ulotki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny i Epidemiologii, które mają charakter prewencyjny przed chorobami odkleszczowymi. Ulotka zawiera informacje na temat tego kiedy i gdzie możemy narazić się na ukąszenie tych groźnych pajęczaków oraz prezentuje objawy, sposoby leczenia i profilaktykę chorób, które są przez nie przenoszone.

15. Straż pożarna dzieciom"

9 czerwca br. w jarosławskich przedszkolach rozpoczęły się spotkania strażaków z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta.

Celem przedsięwzięcia jest zaprezentowanie przedszkolakom występujących w ich otoczeniu zagrożeń, zapoznanie z właściwym sposobem postępowania w razie ich wystąpienia, popularyzacja numerów alarmowych oraz przedstawianie trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków.

Najmłodsi będą mieli również okazję zobaczyć sprzęt strażacki, a każdy z nich otrzyma tematyczną książeczkę - kolorowankę  „Straż pożarna dzieciom".

To cykliczne przedsięwzięcie  realizowane jest przez Urząd Miasta Jarosławia oraz KP Państwowej Straży Pożarnej w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".

Straż pożarna dzieciom  z Przedszkola Nr 3 ul. Legionów | Fot. Witold Garczyński
Straż pożarna dzieciom z Przedszkola Nr 3 ul. Legionów
Fot. Witold Garczyński
Straż pożarna dzieciom z Przedszkola Nr 4 ul. Grottgera | Fot. Witold Garczyński
Straż pożarna dzieciom z Przedszkola Nr 4 ul. Grottgera
Fot. Witold Garczyński
Fot. skan rysunków dzieci wykonanych na pamiątkę spotkania

16. Program Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18

W dniu 13 czerwca jak co roku w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" została przeprowadzona  akcja pn. „Tajemniczy klient", będąca elementem Ogólnopolskiego Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży - STOP 18, który w naszym mieście został poszerzony                         o problematykę sprzedaży napojów alkoholowych nieletnim.

Ankieterami byli pełnoletni uczniowie Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych                           i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

W trakcie realizacji przedsięwzięcia, ankietujący wraz z towarzyszącymi im pracownikami UM - sprawdzali, w jaki sposób jarosławscy sprzedawcy respektują obowiązujące przepisy prawne dot. sprzedaży alkoholu i papierosów osobom niepełnoletnim

Uczniowie, których wygląd powinien wzbudzać wątpliwość sprzedawców co do ich wieku,       w odwiedzanych sklepach podejmowali próby zakupu napojów alkoholowych i papierosów.

Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi do alkoholu

Ankietujący odwiedzili łącznie 39 punktów zajmujących się sprzedażą wyrobów alkoholowych. W 32 przypadkach (82%) sprzedający odmówili sprzedaży napojów alkoholowych młodym klientom, prosząc o okazanie dokumentu potwierdzającego ich pełnoletność, natomiast w 7 przypadkach (18%), młodzi ankieterzy mogli bez przeszkód dokonać zakupu alkoholu.

Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi do papierosów

Ankieterzy dokonali również próby zakupu papierosów w 39 punktach handlowych.
W 34  z nich (87%) spotkali się z odmową sprzedaży, natomiast w 5 (13%) handlowcy bez problemu  dokonaliby sprzedaży wyrobów tytoniowych. 

Wyniki przeprowadzonej ankiety świadczą o tym, że w dalszym ciągu zbyt duża liczba jarosławskich handlowców nie respektuje obowiązujących przepisów prawa w tym zakresie, chociaż w porównaniu z rokiem ubiegłym można zauważyć pewną poprawę. Duże znaczenie ma również wzrost  świadomości sprzedawców, którzy nie tylko mają prawo do kontrolowania dokumentów ale również z tego prawa korzystają.

Wyniki ankiety sprzedaży napojów alkoholowych w 2017 r.

2017

39  punktów

tak

nie

Czy sprzedawca sprzedałby napoje alkoholowe osobie wyglądającej na niepełnoletnią

7 punktów 

18%

32 punkty

82%

Czy sprzedawca poprosił o dokument stwierdzający pełnoletniość

82 %

18 %

Czy sprzedawcy są świadomi prawa kontrolowania dokumentów

89 %

11 %

Wyniki ankiety sprzedaży wyrobów tytoniowych w 2017 r.

2017

39 punktów

tak

nie

Czy sprzedawca sprzedałby wyroby tytoniowe osobie wyglądającej na niepełnoletnią

5 punktów

13%

34 punkty

87%

Czy sprzedawca poprosił o dokument stwierdzający pełnoletniość

87 %

13 %

Czy sprzedawcy są świadomi prawa kontrolowania dokumentów

94 %

6 %

17. Bezpieczne wakacje 2017

W dniu 14 czerwca br w Urzędzie Miasta Jarosławia odbyło się spotkanie  zastępcy burmistrza- Dariusza Tracza z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji, KP Państwowej Straży Pożarnej, wydziałów i jednostek podległych,  mające na celu omówienie zagrożeń, z którymi mogą się zetknąć dzieci i młodzież podczas nadchodzących wakacji oraz działań zapewniających bezpieczny wypoczynek

Rozpoczynające się wakacje to dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu zwiększenie działań skoncentrowanych na zapewnieniu dzieciom i młodzieży bezpiecznego wypoczynku. W ramach realizacji programu „Bezpieczne Wakacje 2017" będzie m.in. więcej patroli w parkach, na placach zabaw, obiektach rekreacyjno-sportowych, obszarach nad Sanem, w miejscach najczęściej uczęszczanych przez młodzież.

 „Bezpieczne Wakacje 2017" promuje plakat oraz kolorowanka przygotowana dla najmłodszych w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". Przez zabawę dzieci będą utrwalały sobie zasady właściwego postępowania, a bohaterowie kolorowanki podpowiedzą dzieciom, w jaki sposób beztrosko i radośnie spędzić letnie miesiące. Ponad tysiąc książeczek trafiło do uczniów klas 0, I-II wszystkich jarosławskich szkół podstawowych.

18. Kompleksowe ćwiczenia w zakresie obronności, zarządzania kryzysowego i Obrony Cywilnej

Atak na kuriera, organizowanie zastępczych miejsc szpitalnych, akcja ratownicza po wycieku amoniaku oraz spektakularne działania grupy antyterrorystycznej - to epizody zaprezentowane w czasie miejskich kompleksowych ćwiczeń, które pod kryptonimem "Wiosna 2017" odbyły się w środę, 21 czerwca, na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu oraz jarosławskiego oddziału zakładów Sokołów S.A.

Przygotowanie i przeprowadzenie kompleksowego ćwiczenia oparto na zarządzeniu Burmistrza Miasta Jarosławia z dnia 14 marca br. To forma regularnego szkolenia, którego tegorocznym tematem było: "Zgrywanie miejskiego systemu kierowania oraz ogniw wykonawczych w czasie realizacji zadań operacyjnych w sytuacji zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa". Organizatorem przedsięwzięcia był burmistrz Waldemar Paluch. Ćwiczenia przygotował zespół autorski z Lesławem Strohbachem na czele, w skład którego weszli pracownicy Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych Urzędu Miasta Jarosławia: Marian Czech - prowadzący całość ćwiczeń, Patrycja Lachnik, Bartłomiej Zyzański oraz Jacek Łatka.

W ćwiczeniach uczestniczyli pracownicy Urzędu Miasta Jarosławia, wchodzący w skład Głównego Stanowiska Kierowania Burmistrza Miasta,  Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Zespół Stałego Dyżuru Burmistrza Miasta Jarosławia, Zespół Akcji Kurierskiej Urzędu Miasta Jarosławia oraz pracownicy miejskich jednostek organizacyjnych, zajmujący się sprawami obronnymi, zarządzania kryzysowego i OC. Wsparcia organizatorom udzieliły: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Jarosławiu, Jednostka Wojskowa 3957 w Jarosławiu, Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, w tym obsada Zastępczych Miejsc Szpitalnych (ZMSz), Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu, „Sokołów" S.A. Oddział w Jarosławiu oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarosławiu Sp. z o.o.

Ćwiczenia służą przygotowaniu kadry kierowniczej, pracowników merytorycznych i zespołów zadaniowych oraz kierowników jednostek podległych i nadzorowanych przez burmistrza, a także pracowników tych jednostek zatrudnionych na stanowiskach związanych z obronnością, do wykonywania zadań wynikających z Planu operacyjnego funkcjonowania miasta Jarosławia w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Celem szkolenia jest też sprawdzenie stanu przygotowania miejskich struktur kierowania oraz jednostek organizacyjnych, do realizacji zadań z zakresu spraw obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego, zgrywanie zespołu Stanowiska Kierowania B.M., zespołu Akcji Kurierskiej, Stałego Dyżuru i obsady Zastępczych Miejsc Szpitalnych oraz doskonalenie współdziałania z Policją i Wojskową Komendą Uzupełnień w procesie podwyższania gotowości obronnej państwa, zgrywanie oraz doskonalenie działań Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego z organami Policji, Straży Pożarnej, Centrum Opieki Medycznej oraz z siłami i środkami obrony cywilnej podczas prowadzenia akcji ratowniczych na terenie Miasta Jarosławia, a także wypracowanie jednolitych zasad obiegu informacji wśród organów decyzyjnych i wykonawczych oraz sprawdzenie funkcjonowania systemów  i procedur obrony cywilnej  i zarządzania kryzysowego w tym telefonicznego powiadamiania o zagrożeniach Alcetel.

Fot. Iga Kmiecik
Ćwiczenia prowadził Marian Czech - główny specjalista Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych Urzędu Miasta Jarosławia
Ćwiczenia prowadził Marian Czech - główny specjalista Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych Urzędu Miasta Jarosławia
Złożenie meldunku o gotowości do przeprowadzenia ćwiczeń
Złożenie meldunku o gotowości do przeprowadzenia ćwiczeń
Burmistrz Waldemar Paluch podkreślił wyjątkowe znaczenie tego rodzaju ćwiczeń
Burmistrz Waldemar Paluch podkreślił wyjątkowe znaczenie tego rodzaju ćwiczeń
O zadaniach Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego mówiła Patrycja Lachnik - inspektor Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych Urzędu Miasta Jarosławia
O zadaniach Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego mówiła Patrycja Lachnik - inspektor Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych Urzędu Miasta Jarosławia
Wykład płk. dr. Pawła Łuczkowskiego
Wykład płk. dr. Pawła Łuczkowskiego
W epizodzie związanym z uruchomieniem akcji kurierskiej wzięli udział członkowie Zespołu Akcji Kurierskiej Urzędu Miasta Jarosławia
W epizodzie związanym z uruchomieniem akcji kurierskiej wzięli udział członkowie Zespołu Akcji Kurierskiej Urzędu Miasta Jarosławia
Akcja kurierska...
Akcja kurierska...
Atak na kuriera
Atak na kuriera
Przejęcie dokumentów
Przejęcie dokumentów
Udzielanie pomocy zaatakowanemu kurierowi
Udzielanie pomocy zaatakowanemu kurierowi
Zastępcze Miejsca szpitalne przygotowali pracownicy COM w Jarosławiu
Zastępcze Miejsca szpitalne przygotowali pracownicy COM w Jarosławiu
Wyciek amoniaku na terenie zakładów Sokołów S.A. w Jarosławiu
Wyciek amoniaku na terenie zakładów Sokołów S.A. w Jarosławiu
Spektakularna akcja grupy antyterrorystycznej na terenie PWSTE w Jarosławiu
Spektakularna akcja grupy antyterrorystycznej na terenie PWSTE w Jarosławiu
Wyprowadzanie zakładników
Wyprowadzanie zakładników
Burmistrz wręczył podziękowania za wsparcie ćwiczeń
Burmistrz wręczył podziękowania za wsparcie ćwiczeń

19. Czwarta "Ulica zdrowia"

4 lipca na ul. Grodzkiej po raz czwarty w tym roku można było bezpłatnie skontrolować stan zdrowia oraz skorzystać z porad specjalistów. Akcja umożliwiająca wykonanie podstawowych badań co miesiąc cieszy się dużym zainteresowaniem. Punkty „Ulicy zdrowia" odwiedziło tym razem 553 osoby. Wykonywane były m.in. badania słuchu, stóp, ciśnienia tętniczego krwi, porady pielęgniarskie, dietetyczne,  kosmetyczne oraz konsultacje dla kobiet prowadzone przez Stowarzyszenie „Jarosławskie Amazonki". Na rynku ponownie pojawił się też mobilny punkt poboru krwi. 21 dawców, spośród 29 zarejestrowanych, udzieliło w ten sposób wsparcia Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Oprócz licznych badań w ramach programu "Bezpieczny Jarosław", zostały rozdane ulotki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny i Epidemiologii oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, które mają charakter prewencyjny przed chorobami odkleszczowymi oraz przed poparzeniem barszczem Sosnowskiego.

Fot. Renata Pęcak

20. Otwarcie placu zabaw w Ogódku Jordanowskim

W poniedziałek, 17 lipca br. burmistrz Waldemar Paluch otworzył na terenie Ogródka Jordanowskiego nowy plac zabaw.  Na najmłodszych mieszkańców miasta, czekały liczne atrakcje, konkursy i zabawy z nagrodami. Specjalnie dla dzieci Miejski Ośrodek Kultury przygotował strefę artystyczną (ceramiczną, malowania), malowania buziek, kuglarzy, sportową czy gry w bule. Wydarzenie było okazją do przypomnienia najważniejszych zasad bezpieczeństwa, czemu służył cieszący się dużą popularnością punkt informacyjny programu "Bezpieczny Jarosław", gdzie były rozdawane kamizelki, opaski i zawieszki odblaskowe. Można było skorzystać również z ulotek „Z odblaskami żyje się dłużej" a także z broszury informacyjno-edukacyjnej o zasadach udzielania pierwszej pomocy i poczęstować się "krówką".

21. Letnia szkoła pierwszej pomocy

Wzorem lat ubiegłych rozpoczęto realizację cyklu szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej pn. „Letnia szkoła pierwszej pomocy", która jest kontynuacją przedsięwzięcia realizowanego podczas wakacji w 2015 i 2016 r.

Pokazy i szkolenia,  których celem jest szerzenie wśród mieszkańców  naszego miasta wiedzy  z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, będą prowadzone przez wykwalifikowanego ratownika medycznego, na terenie ośrodka MOSiR.

Wszyscy zainteresowani przebywający m.in. na basenie lub na terenie hali sportowej będą mogli z nich skorzystać.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego „Bezpieczny Jarosław".

Burmistrz Miasta Jarosławia zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału  w szkoleniach.

31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
31.07.2017
15.08.2017
15.08.2017
15.08.2017
15.08.2017
15.08.2017
15.08.2017
15.08.2017
15.08.2017
15.08.2017
15.08.2017
15.08.2017
15.08.2017
15.08.2017
15.08.2017
15.08.2017
15.08.2017
17.08.2017
17.08.2017
17.08.2017
17.08.2017

22. Piąta "Ulica zdrowia"

1 sierpnia br.  na ul. Grodzkiej już po raz piąty można było bezpłatnie skontrolować stan zdrowia oraz skorzystać z porad specjalistów. Akcja umożliwiająca wykonanie podstawowych badań cieszy się dużym zainteresowaniem, choć  w tym miesiącu tropikalne temperatury wpłynęły na niższą frekwencję oraz ograniczenie zakresu badań. W takich warunkach pobór krwi możliwy był tylko w krwiobusie. Tym razem punkty „Ulicy zdrowia" odwiedziło 179 osób. Wśród oferowanych bezpłatnych usług znajdowały się: badania słuchu, stóp, ciśnienia tętniczego krwi. Można było skorzystać z porad dietetyka, pielęgniarki oraz  konsultacji prowadzonych przez „Jarosławskie Amazonki". Na rynku ponownie pojawił się mobilny punkt poboru krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie wsparło 19 dawców z 26 osób zarejestrowanych.

23. Deszczowa "Ulica zdrowia"

Badania słuchu, stóp, ciśnienia tętniczego krwi - to zakres bezpłatnych badań jakie można było wykonać w dniu 5 września br. w ramach akcji „Ulica zdrowia". Był też punkt konsultacyjny prowadzony przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologiczną w Jarosławiu, gdzie można było m.in. zobaczyć rzeczywistość z innej perspektywy przy użyciu alkogogli i narkogogli -   narzedzi edukacyjnych symulujących negatywny wpływ alkoholu na organizm oraz skutków używania narkotyków lub przedawkowania leków.  Przedsięwzięcie przyciągnęło w tym miesiącu 136 osób, 26 oddało krew w mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiadawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.Ostatnia w tym roku "Ulica zdrowia" odbędzie się 3 października br.

24. Program Odpowiedzialnej Sprzedaży Stop 18 - spotkanie z przedsiębiorcami

W dniu 21 września br. o godz. 10 w sali narad jarosławskiego ratusza odbyło sie spotkanie z przedsiębiorcami, prowadzącymi na terenie miasta Jarosławia sprzedaż napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.
Celem spotkania było omówienie problematyki sprzedaży napojów alkoholowych i papierosów osobom nieletnim, na podstawie przeprowadzonego badania ankietowego w ramach ogólnopolskiego Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży - Stop 18.
W spotkaniu wzięłi udział przedstawiciele KPP w Jarosławiu, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, merytoryczny pracownik wydający zezwolenia na sprzedaż alkoholu, Dyrektor i pracownicy Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych.
Spotkanie było  jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", należy jednak z przykrością zauważyć, że z wystosowanych ponad 100 zaproszeń, skorzystało i w spotkaniu uczestniczyło 7 przedsiębiorców.

25. Ostatnia w tym roku "Ulica zdrowia"

4 października br. już po raz siódmy odbyła się „Ulicy zdrowia", jednak ze względu na trudne warunki pogodowe, nie było możliwe bezpieczne przeprowadzenie badań, natomiast tradycyjnie nie zawiedli krwiodawcy. Najcenniejszym płynem w mobilnym punkcie poboru krwi na rynku podzieliło się 23 osoby.

W ramach bezpłatnej akcji co miesiąc w ofercie znajdował się standardowy pakiet skierowany do wszystkich zainteresowanych, nie tylko mieszkańców miasta. Badania słuchu, stóp, poziomu glukozy, czy ciśnienia tętniczego krwi wykonywali specjaliści medyczni i lekarze. Prowadzono też porady m.in. dietetyczne i pielęgniarskie, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, konsultacje Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej o szkodliwym działaniu alkoholu, narkotyków i substancji psychoaktywnych. Funkcjonował również punkt informacyjny dla kobiet prowadzony przez „Jarosławskie Amazonki".

Przez siedem miesięcy z bezpłatnych badań skorzystało blisko 2 tysiące osób, a największym zainteresowaniem cieszyły się te, przeprowadzone w lipcu (550 osób). Łącznie, w ostatnich 4 latach z badań medycznych i profilaktycznych w ramach „Ulicy zdrowia" skorzystało ok. 10 tysięcy mieszkańców.

4 października zostało również zorganizowane spotkanie z przedstawicielami tegorocznych partnerów podsumowujące wspólne działania. Zastępca burmistrza Dariusz Tracz w sali narad Ratusza podziękował wszystkim obecnym za współpracę w ramach akcji, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Razem z dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych, Lesławem Strohbachem wręczył również gościom upominki oraz zaprosił do kontynuacji wspólnych działań.

W tegorocznej akcji „Ulica zdrowia" wspierali nas:

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu
Centrum Dietetyczne NATURHOUSE z  Jarosławia
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarosławiu
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie
Spółdzielnia „Rena" w Rzeszowie
Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej MARMED w Gorlicach
Centrum Medyczne „Medyk" w Rzeszowie
Stowarzyszenie „Jarosławskie Amazonki"
Centrum Podologiczne z Przemyśla
Zielarnia LAWENDA
Firma kosmetyczna MARY KAY z Jarosławia  

26. Jarosławski Dzień Zdrowia - "Lepiej zapobiegać niż leczyć"

W piątek 6 października br. w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, miało miejsce spotkanie lekarzy specjalistów  z mieszkańcami Jarosławia, którego tematem była popularyzacja zasad zdrowego stylu życia a także wiedzy na temat chorób serca.

W imieniu Burmistrza Miasta, uczestników spotkania przywitał zastępca burmistrza Dariusz Tracz.

Spotkanie pn.  „Lepiej zapobiegać niż leczyć",   poprowadził dr nauk med. Dariusz Bielecki - ordynator oddziału neurologii Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.

Prelegentami, byli uznani profesorowie nauk medycznych :

Prof. dr hab. med. Piotr Podolec - Dyrektor Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego CM w Krakowie.

Dr hab. med. Grzegorz Kopeć - Prodziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego CM w Krakowie

Obaj wykładowcy zapoznali mieszkańców uczestniczących w spotkaniu
z przyczynami chorób układu krążenia, takimi jak zawał serca czy udar mózgu oraz przedstawili przykłady czynników ryzyka, na które możemy oddziaływać i z którymi  należy walczyć - zwrócili uwagę na potrzebę zachowanie właściwej diety, znaczenia aktywności fizycznej, negatywne skutki palenia tytoniu, cyklicznych badań profilaktycznych.

Prof. dr hab. med. Piotr Podolec
Prof. dr hab. med. Piotr Podolec
Dr hab. med. Grzegorz Kopeć
Dr hab. med. Grzegorz Kopeć
Dr n.med. Dariusz Bielecki
Dr n.med. Dariusz Bielecki

27. Spotkanie Kolpingowskiego Klubu Seniora

W ramach programu Bezpieczny Jarosław w dniu 16 października br. w Katolickim Centrum Kultury odbyło się spotkanie, dot. kwestii bezpieczeństwa w mieście oraz  noszenia elementów odblaskowych po zmroku.

Spotkanie Kolpingowskiego Klubu Seniora  poprowadził  Komendant Straży Miejskiej Witold Ilič.  

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał opaskę odblaskową programu Bezpieczny Jarosław.

Fot. Paweł Wolontkowski

28. "Jestem widoczny - jestem bezpieczny"

1 listopada br. w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" przed jarosławskimi cmentarzami prowadzona była akcja „Jestem widoczny - jestem bezpieczny", której celem  było przypomnienie, że noszenie elementów odblaskowych, może znacznie poprawić naszą widoczność na drodze.

Urząd Miasta przygotował ponad tysiąc opasek i kolorowych elementów odblaskowych oraz ulotek informacyjnych, które od godz. 16.00 rozdawali  przechodniom, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej nr 2025 im. ppor. Zbigniewa Zielińskiego.

Apelujemy, nośmy odblaski,  dla własnego bezpieczeństwa świećmy przykładem!

29. Przedostatnia wizyta krwiobusa

W dniu 7 listopada juz przedostatni raz w tym roku zagościł w naszym mieście mobilny punkt poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstawa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.
Mozliwość honorowego oddania krwi podczas comiesięcznych wizyt krwiobusa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
W tym miesiącu krew oddało 28 osób z 65 zarejestrowanych.
Ostatnia w tym roku wizyta krwiobusa nastąpi 5 grudnia br.

30. "Bezpieczna droga do szkoły"

W dniu 16 listopada br. zakończyła się cykliczna akcja „Bezpieczna droga do szkoły", której celem było zapoznanie najmłodszych z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach oraz znaczeniem elementów odblaskowych noszonych na odzieży, dla ich bezpieczeństwa.

W trakcie spotkań ze strażnikami miejskimi i policjantami dzieci uczyły się również jak bezpiecznie korzystać z placów zabaw oraz jak sobie radzić w trudnych sytuacjach.

Mogły utrwalić numery alarmowe policji, pogotowia i straży pożarnej a także poznać sposób zgłaszania zaobserwowanych niebezpiecznych incydentów i zdarzeń.

Powyższa akcja przeznaczona była dla dzieci klas 0-III.

Podczas spotkań dzieci otrzymały elementy odblaskowe z logo programu „Bezpieczny Jarosław".

31. Zdrowy przedszkolak

W ramach programu „Bezpieczny Jarosław" realizowana jest  kampania edukacyjna, promująca zdrowy styl życia pn. „Zdrowy przedszkolak".

Dzięki  tej akcji,  najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, poznają możliwości ludzkiego organizmu, wzbogacą swoją wiedzę na temat własnego zdrowia oraz jak należy właściwie o nie dbać.

W tym celu, każde miejskie przedszkole w Jarosławiu otrzymało  zakupione zestawy edukacyjne w postaci książeczek, zestawów gier, puzzli anatomicznych, układanek magnetycznych, itp.  które poprzez zabawę, gry, interesujący przekaz ważnych treści będą  utrwalały wśród najmłodszych nawyki i przyzwyczajenia higieniczno-zdrowotne, mające bardzo ważny wpływ na późniejszy ich styl życia.

32. Krwiobus po raz ostatni w tym roku w Jarosławiu

W dniu 5 grudnia br. juz ostatni raz w tym roku zagościł w naszym mieście mobilny punkt poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstawa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.
Mozliwość honorowego oddania krwi podczas comiesięcznych wizyt krwiobusa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, przez ostatnie 12 miesięcy jednostkę wsparło 250 dawców. 

W tym miesiącu krew oddało 31 osób z 53 zarejestrowanych.

Kolejne wizyty krwiobusa juz od stycznia 2018 r w każdy pierwszy wtorek miesiąca.