Strona główna » Dla Mieszkańców » Bezpieczeństwo » Bezpieczny Jarosław » Programy profilaktyczne [archiwum 2019]
Dla Mieszkańców
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Programy profilaktyczne [archiwum 2019]

1. Pierwsza wizyta mobilnego punktu poboru krwi

8 stycznia 2019 r na jarosławskim rynku zawitał mobilny punkt poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie i rozpoczęła się cykliczna akcja poboru krwi.

Pierwsza wizyta krwiobusa pozwoliła zebrać 10 litrów najcenniejszego płynu, którym podzieliło się 22 osoby z 30 zarejestrowanych. To o kilku krwiodawców więcej niż na początku ubiegłego roku. Następna możliwość 5 lutego br.

Od m-ca kwietnia do m-ca października akcja poboru krwi będzie włączona w przedsięwzięcie "Ulica zdrowia", cykliczną akcję bezpłatnych badań medycznych dla mieszkańców miasta Jarosławia, odbywającą się w każdy pierwszy wtorek miesiąca w godzinach od 9.00 do 12.00.

Kolejne wizyty krwiobusa w 2019 r :
5 lutego, 5 marca, 2 kwietnia, 7 maja, 4 czerwca, 2 lipca, 6 sierpnia, 3 września, 1 października, 5 listopada, 3 grudnia.

 

 

 

2. Prawo dla każdego

Prawo dla każdego -  to program bezpłatnej pomocy prawnej mieszkańcom miasta, których sytuacja finansowa utrudnia uzyskanie płatnej pomocy prawnej.

Jest realizowany od 2005 r w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", przez cały rok kalendarzowy z pominięciem okresu wakacyjnego (lipiec, sierpień).

Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest wzrost świadomości prawnej mieszkańców oraz poczucia bezpieczeństwa.

Porady prawne udzielane są bezpłatnie w każdą środę w godz. 15.30 do 17.30 w budynku ratusza, pok. nr 1.

Burmistrz Miasta Jarosławia zaprasza osoby zainteresowane do skorzystania z porad  w kolejnej edycji programu, która rozpoczęła się  9 stycznia 2019 r. o godz. 15.30.

3. Krwiobus po raz drugi w Jarosławiu

5 lutego po raz drugi w tym roku na rynku krwiodawcy mogli skorzystać z mobilnego punktu poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Druga w tym roku wizyta krwiobusa pozwoliła zebrać kolejne litry najcenniejszego płynu, którym podzieliło się 23 osoby z 37 zarejestrowanych.

Kolejne terminy:
5 marca, 2 kwietnia, 7 maja, 4 czerwca, 2 lipca, 6 sierpnia, 3 września, 1 października, 5 listopada, 3 grudnia.

4. Trzecia wizyta krwiobusa

5 marca po raz trzeci w tym roku  krwiodawcy mogli skorzystać z mobilnego punktu poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Krew oddało 24 osoby z 48 zarejestrowanych.

Wszystkich chętnych zapraszamy w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Krew mogą oddać osoby zdrowe i pełnoletnie, dlatego należy zgłosić się z dokumentem tożsamości.

Od kwietnia akcja będzie się wpisywała w „Ulicę zdrowia" prowadzoną w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".

Kolejne terminy:
2 kwietnia, 7 maja, 4 czerwca, 2 lipca, 6 sierpnia, 3 września, 1 października, 5 listopada, 3 grudnia.

5. Pierwsza "Ulica zdrowia"

2 kwietnia br. ruszyliśmy z "Ulicą zdrowia". Podczas inauguracji od godz. 9.00 do 12.00 można było wykonać badania: słuchu, stóp, poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego, skorzystać z porady specjalistów z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Łącznie w pierwszym terminie profilaktycznie przebadało się 199 osób. Jarosław odwiedził również mobilny punk poboru krwi, w którym przez cały rok (co miesiąc) możemy wspierać Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, 2 kwietnia z  20 osób zarejestrowanych, 18 oddało krew.

6. Druga "Ulica zdrowia"

7 maja na ul. Grodzkiej ponownie można było bezpłatnie skontrolować stan zdrowia oraz skorzystać z porad specjalistów.  Wśród oferowanych bezpłatnych usług znajdowały się: badania słuchu, stóp, ciśnienia tętniczego krwi, poziomu glukozy. W puncie Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej można było uzyskać informację o szkodliwości działania papierosów, narkotyków i substancji psychoaktywnych na organizm człowieka oraz profilaktyki czerniaka i jak postępować po ukąszeniu przez kleszcze. Chętnym 14 osobom wykonano pomiary stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Tym razem punkty „Ulicy zdrowia" odwiedziło 292 osoby. Na rynku ponownie pojawił się mobilny punkt poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie , które wsparło w tym miesiącu 22 dawców z 31 osób zarejestrowanych.

7. "Bezpieczny Maluch" - warsztaty dla kobiet w ciąży

Kampania „Bezpieczny Maluch" to najszersza w Polsce akcja skierowana do kobiet w ciąży i rodziców, której celem jest edukacja z zakresu bezpieczeństwa i zdrowego rozwoju dziecka.  W ramach kampanii na terenie całej Polski odbywają się bezpłatne warsztaty. Takie spotkanie 29 maja br. odbyło się również w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Jarosławiu.

Kluczowymi tematami realizowanymi na warsztatach to pierwsza pomoc prowadzona przez ratownika medycznego Kampanii Bezpieczny Maluch oraz bezpieczeństwo dziecka podczas podróży, prowadzone przez eksperta fotelikowego. Tematami towarzyszącymi były informacje z zakresu karmienia piersią, pielęgnacji skóry matki i dziecka, zabezpieczenie przyszłości dziecka itp.

8. Czerwcowa "Ulica zdrowia"

4 czerwca br. na ul. Grodzkiej ponownie można było bezpłatnie skontrolować stan zdrowia oraz skorzystać z porad specjalistów. Akcja umożliwiająca wykonanie podstawowych badań w ciągu ostatnich trzech miesięcy cieszyła się największym zainteresowaniem. Punkty „Ulicy zdrowia" odwiedziło 475 osób. Wśród oferowanych bezpłatnych usług znajdowały się: badania słuchu, stóp, ciśnienia tętniczego krwi, prawidłowego poziomu glukozy. Można było też skorzystać z porad „Jarosławskich Amazonek" oraz z konsultacji prowadzonych przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, który informował o szkodliwym działaniu alkoholu, narkotyków i substancji psychoaktywnych. Chętni mieli możliwość założenia alkogogli i narkogogli - narzędzi edukacyjnych symulujących negatywny wpływ alkoholu na organizm oraz skutków używania narkotyków lub przedawkowania leków. Młodzież i dorośli mogli przekonać się, w jaki sposób alkoholowe i narkotykowe zamroczenie zawęża pole widzenia, zaburza równowagę, a także obniża zdolności motoryczne.

W ramach „Ulicy zdrowia" tradycyjnie już na rynku dostępny był mobilny punkt Podkarpackiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. W krwiobusie najcenniejszym płynem podzieliło się 20 osób z 31 zarejestrowanych. 

9. Piknik rowerowy "Jarosław na dwóch kółkach"

W dniu 9 czerwca br. w parku miejskim odbył się piknik rowerowy „Jarosław na dwóch kółkach", którego organizatorem  było Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia. Na uczestników czekały konkursy z nagrodami, odblaski i kamizelki z logiem programu „Bezpieczny Jarosław", pokazy rowerowe, zumba, warsztaty zielarskie, degustacje zielonych przekąsek czy animacje dla dzieci. Uczestnicy pikniku  rodziny z dziećmi i mieszkańcy na rowerach mieli okazję wziąć udział w licznych konkursach rowerowych, dowiedzieć się więcej o bezpiecznych zachowaniach w ruchu drogowym.

10. Akcja plenerowa "Bezpieczna szkoła przy drodze"

13 czerwca br. uczniowie klas trzecich z czterech jarosławskich szkół podstawowych (SP 4, SP 5, SP 7, SP 9) uczestniczyli w dynamicznym pokazie z udziałem tira, busa i samochodu osobowego, podczas którego dowiedzieli się, jak bezpiecznie zachować się na drodze. Pokaz został przygotowany przez magazyn „Transport Polski" oraz Urząd Miasta Jarosławia w ramach programu Bezpieczny Jarosław.

Pokaz miał na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń, zwłaszcza przy trasach szybkiego ruchu i głównych szlakach tranzytowych. Dzięki akcji „Bezpieczna szkoła przy drodze" uczniowie zapoznali się z głównymi zasadami bezpieczeństwa, związanymi z ruchem samochodów ciężarowych i nie tylko.

Dzieciom zaprezentowane zostały różnice w wielkości pomiędzy autem osobowym, busem oraz ciężarowym, drogi hamowania pomiędzy tymi samochodami, gwałtowne ominięcie wbiegającego na jezdnię dziecka, siła pędu powietrza przejeżdżającej z bardzo dużą szybkością ciężarówki (przewrócenie manekina), widowiskowy slalom w wykonaniu tira, pole widzenia z miejsca kierowcy ciężarówki. Dzieci mogły wejść do środka ciężarówki i zapoznać się z jej wnętrzem. Uczniowie otrzymali ponadto odblaskowe kamizelki i inne gadżety, które z pewnością poprawią ich bezpieczeństwo na drodze.

Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali partnerzy tej akcji plenerowej : funcjonariuszki i funkcjonariusze Straży Miejskiej, funkcjonariuszki Komendy Powiatowej Policji, ratownicy medyczni z Centrum Ratownictwa Medycznego Sp. z o.o. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu.

Za okazaną pomoc w organizacji serdecznie dziękujemy.

Fot. Renata Pęcak

11. Lipcowa "Ulica zdrowia"

W dniu dzisiejszym (2.07) na ul. Grodzkiej ponownie można było bezpłatnie skontrolować stan zdrowia oraz skorzystać z porad specjalistów. Punkty „Ulicy zdrowia" odwiedziło 407 osób. Wśród oferowanych bezpłatnych usług znajdowały się: badania słuchu, stóp, ciśnienia tętniczego krwi, prawidłowego poziomu glukozy. Można było też skorzystać z porad „Jarosławskich Amazonek" oraz z konsultacji prowadzonych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, tym razem pracownicy Sekcji Higieny Żywności i Żywienia  udzielali konsultacji w zakresie: profilaktyki zatruć pokarmowych, szkodliwym działaniu promieni UV, zagrożeniach jakie niesie kleszczowe zapalenie mózgu oraz wymagań sanitarno-technicznych jakie muszą spełniać zakłady produkcyjne, lub zajmujące się wprowadzaniem do obrotu żywności pochodzenia niezwierzęcego.

W ramach „Ulicy zdrowia" tradycyjnie już na rynku dostępny był mobilny punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. W krwiobusie najcenniejszym płynem podzieliło się 21 osób z 27 zarejestrowanych. 

 

12. Piąta "Ulica zdrowia"

W dniu 6 sierpnia br. odbyła się piąta "Ulica zdrowia".

Wśród oferowanych bezpłatnych usług znajdowały się: badania słuchu, stóp, ciśnienia tętniczego krwi, prawidłowego poziomu glukozy. Można było też skorzystać z porad „Jarosławskich Amazonek" oraz z konsultacji prowadzonych przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, który informował jak uchronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu oraz jak diagnozować boreliozę. Tradycyjnie na rynku dostępny był również mobilny punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

W tym miesiącu blisko 300 mieszkańców skorzystało z bezpłatnych porad i badań  oraz 24 z 38 zarejestrowanych oddało krew w mobilnym punkcie na rynku. 

 

13. Wrześniowa - przedostatnia "Ulica zdrowia"

Największym jak dotąd zainteresowaniem cieszyła się wrześniowa „Ulica zdrowia". We wtorek z bezpłatnych badań medycznych, realizowanych w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", skorzystało 746 osób, a 28 podzieliło się najcenniejszym płynem w mobilnym punkcie poboru krwi na rynku. Tym razem w ofercie pojawiły się nowe badania oraz konsultacje. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych w kierunku HCV wykonali ponad 200 testów ułatwiających wykrycie zakażenia powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C. Warto pamiętać, że podczas wieloletniego, często bezobjawowego przebiegu zapalenia wątroby, w organizmie chorego dokonują̨ się wyniszczające zmiany, a sam chory - nieświadomy swojej infekcji - może być źródłem nowych zakażeń. Jedyną możliwością uniknięcia następstw obecności wirusa HCV w organizmie jest jego wczesna diagnostyka. Więcej informacji na stronie www.testnahcv.com.pl

Dzięki inicjatywie naszego stałego partnera - Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu w  ofercie były także konsultacje z Panem Markiem Mrozem - klasyfikatorem grzybów z WSSE w Rzeszowie, który udzielał informacji jak prawidło przygotować się do grzybobrania.

Jak zawsze były z nami Jarosławskie Amazonki oraz specjaliści wykonujący badania: stóp, słuchu, ciśnienia tętniczego krwi, prawidłowego poziomu glukozy. Regularnie odwiedza nas też mobilny punk poboru krwi, w którym przez cały rok (co miesiąc) możemy wspierać Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

14. Wizyta "Dentobusa" w ramach "Ulicy zdrowia"

W ramach „Ulicy zdrowia"  dzieci i młodzież szkół podstawowych Nr 4, 5, 10, mogła skorzystać z wizyty w mobilnym gabinecie stomatologicznym.

Dentobus jest profesjonalnym i nowoczesnym, w pełni wyposażonym gabinetem zabiegowym, który dysponuje m.in. sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem do badania RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi. Poza leczeniem, możliwe są wizyty adaptacyjne dotyczące pierwszych wizyt małych dzieci, nauka prawidłowej higieny jamy ustnej, lakierowanie zębów czy badania kontrolne.

W powyższej akcji wzięło udział 219 dzieci.

16. Ostatnia "Ulica zdrowia" - podsumowanie edycji

Październikowe (1.10) bezpłatne badania medyczne zakończyły tegoroczną edycję akcji „Ulica zdrowia". Przedsięwzięcie realizowane od kwietnia cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, przez siedem miesięcy punkty na ul. Grodzkiej odwiedziło ponad 2900 osób, a 150 oddało krew. Dziękujemy! Za nami siódmy termin „Ulicy zdrowia". 1 października z bezpłatnych badań skorzystało 511 osób, nie zawiedli też krwiodawcy. Najcenniejszym płynem w mobilnym punkcie poboru krwi na rynku podzieliło się 17 osób. Krwiobus odwiedzi nas jeszcze w listopadzie i grudniu.

W ramach bezpłatnej akcji co miesiąc w ofercie znajdował się standardowy pakiet skierowany do wszystkich zainteresowanych, nie tylko mieszkańców miasta. Badania słuchu, stóp, poziomu glukozy, czy ciśnienia tętniczego krwi wykonywali specjaliści medyczni i lekarze. Prowadzono też porady m.in. dietetyczne i pielęgniarskie, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, konsultacje o szkodliwym działaniu alkoholu, narkotyków i substancji psychoaktywnych oraz konsultacje z klasyfikatorem grzybów, dostępny był również punkt informacyjny dla kobiet prowadzony przez „Jarosławskie Amazonki". Podczas dwóch ostatnich terminów akcji oferta została poszerzona o wykonanie testu na HCV, który ułatwia wykrycie zakażenia powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C. Na finał akcji nowością była wizyta dentobusa - mobilnego gabinetu stomatologiczny dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Wczoraj zaparkował przy SP nr 4, dzisiaj dostępny jest przy SP nr 10, a jutro będzie przy SP nr 5. Z oferty Centrum Medycznego LUX MED realizowanej w ramach ogólnopolskiego programu walki z próchnicą, mogą skorzystać również inne dzieci. Warunkiem jest wypełnienie przez rodzica oświadczenia, którego wzór można pobrać z załącznika.

Przez siedem miesięcy z bezpłatnych badań skorzystało 2930 osób, a największym zainteresowaniem cieszyły się te, przeprowadzone we wrześniu (746 osób).

1 października zostało również zorganizowane spotkanie z przedstawicielami tegorocznych partnerów, podsumowujące wspólne działania. Zastępca burmistrza miasta Wiesław Pirożek w sali narad Ratusza podziękował wszystkim obecnym za współpracę. Razem z dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych, Lesławem Strohbachem wręczył gościom upominki oraz zaprosił do kontynuacji wspólnych działań.

- Dziękuję za współpracę, zaangażowanie, chęć do działania i niesienia pomocy innym, ponieważ tylko wtedy wiele rzeczy się udaje. „Ulica zdrowia" doskonale wpisała się w działania profilaktyczne. Z bezpłatnych porad korzysta coraz więcej mieszkańców, co oznacza, że jest takie zapotrzebowanie. Obecnie szybki dostęp do specjalistów, porad i konsultacji jest bardzo ważny, a dzięki Państwu - naszym Partnerom jest to możliwe. Raz jeszcze dziękuję i liczę na kontynuację wspólnych działań w przyszłym roku - podsumował zastępca burmistrza, Wiesław Pirożek.

 

W tegorocznej akcji „Ulica zdrowia" wspierali nas:

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarosławiu
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie
Spółdzielnia „Rena" w Rzeszowie
Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej MARMED w Gorlicach
Stowarzyszenie „Jarosławskie Amazonki"
Europejski Instytut Podologiczny z Przemyśla
Dilab - diagnostyka medyczna ze Stalowej Woli
Narodowy Fundusz Zdrowia - punkt z Jarosławia
Ogólnopolski  Program Badań Przesiewowych w kierunku HCV

17. Listopadowa wizyta krwiobusa

Mimo, że w październiku zakończyła się akcję „Ulica zdrowia", to nadal odwiedza nas krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. W miniony wtorek 5 listopada zgłosiło się 43 osoby, z których 17 mogło podzielić się najcenniejszym płynem. Dziękujemy! 3 grudnia będzie ostatnim w tym roku terminem.
Dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, co miesiąc na jarosławskim rynku jest możliwe oddawanie krwi. Z mobilnego punktu poboru krwi można korzystać  co miesiąc (od stycznia do grudnia).

18. Ostatnia wizyta krwiobusa

3 grudnia br. podczas ostatniej wizyty krwiobusa na jarosławskim rynku zarejestrowało się 34 osoby, a 24 mogło oddać krew. Dzięki wieloletniej, bardzo dobrej współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, przez ostatnie 12 miesięcy jednostkę wsparło ponad 260 dawców.

Od stycznia rozpoczynamy kolejny etap współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Krwiobus od kilku lat, co miesiąc stacjonuje na jarosławskim rynku. Akcja organizowana jest w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", od kwietnia do października wpisuje się w profilaktyczną „Ulicę zdrowia". Poprzednie edycje pokazały, że jarosławianie chętnie dzielą się tym, co mają najcenniejsze. Zapraszamy również w 2020 roku! 

Harmonogram  poboru krwi w Jarosławiu na 2020 rok

Pobór krwi co miesiąc - w każdy pierwszy wtorek miesiąca.

DATA

MIEJSCE

GODZINY

REJESTRACJI

7 stycznia

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

4 lutego

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

3 marca

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

7 kwietnia

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

5 maja

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

2 czerwca

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

7 lipca

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

4 sierpnia

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

1 września

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

6 października

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

3 listopada

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

1 grudnia

Urząd Miasta, Rynek 1

9.00 - 12.00

 

Krew może oddać każdy chętny w wieku 18-65 lat. Dawca krwi powinien być wypoczęty, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 litry płynów, a przed oddaniem krwi zjeść lekki posiłek. Należy także być zdrowym tj. nie mieć objawów przeziębienia czy innych chorób. Zgłaszający się do oddania krwi powinien zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL.

 

19. Koperta życia


W 2016 r. Urząd Miasta Jarosławia zainicjował akcję pn. „Pudełko życia", która miała na celu ułatwienie służbom ratowniczym niesienie pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia osób starszych, samotnych lub chorych. Kontynuacją tej inicjatywy jest „Koperta życia", którą w tym roku, w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" wspiera Jarosławska Rada Seniorów, MOPS, Centrum Opieki Medycznej, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Powiatowa Policji.

Tytułową „Kopertę życia" można otrzymać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Jarosławia (parter, pokój nr 2).

W pakiecie znajduje się ulotka, karta informacyjna, naklejka oraz koperta. Osoba, która go odbierze odpowiada na kilka pytań zawartych w karcie informacyjnej (dot. danych kontaktowych oraz informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach itp.), wkłada ją do koperty, umieszcza w widocznym miejscu w lodówce, a następnie nakleja na drzwi lodówki specjalną naklejkę „Tutaj jest Koperta Życia". W sytuacji zagrożenia życia informacje umieszczone w kopercie pomogą skutecznie i szybko udzielić pomocy potrzebującemu.

Więcej informacji na plakatach oraz pod nr tel. 16 624 87 81 oraz 16 624 87 69.