Strona główna » Galeria » Galeria zdjęć » Święta Państwowe
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Święta Państwowe

15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. W Jarosławiu główne uroczyści odbyły się dwa dni wcześniej - 13 sierpnia na terenie Jednostki Wojskowej 3957.
3-go maja świętowaliśmy 219. rocznicę uchwalenia najważniejszego aktu prawnego, okrzykniętego przez Polaków – „majową jutrzenką swobody”. Ustawa ta jako pierwsza w Europie i druga na świecie, regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli, zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju. Obecnie pozostaje symbolem odrodzenia narodowego, mądrości postępu i determinacji obozu reform.
Wśród polskich świąt patriotycznych, obok Dnia Niepodległości i Konstytucji 3 Maja, znajduje się jeszcze jedno - Dzień Flagi Narodowej – ustanowione przez Sejm RP w 2004 roku i przypadające na 2 maja. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Przygotowywanie do ich obchodów najmłodszych to inwestycja w przyszłość, żeby te święta stały się czymś więcej, niż tylko dniami wolnymi od pracy.
W tym roku obchody Dnia Sybiraka i Weterana połączone były z 20-leciem jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków oraz 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
1 września 2009 roku, w dniu 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, punktualnie w południe pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa przy ul. Słowackiego delegacja Urzędu Miasta Jarosławia z burmistrzem Andrzejem Wyczawskim na czele złożyła wiązanki kwiatów.
W Jarosławiu została upamiętniona rocznica Porozumień Sierpniowych oraz powstania NSZZ „Solidarność”. W czasie uroczystości, które miały miejsce 29 sierpnia 2009 r. (sobota) na terenie dawnego Opactwa ss. Benedyktynek, Złotym Krzyżem Za Zasługi uhonorowany został m.in. burmistrz naszego miasta. Organizatorem obchodów był Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”.
W czerwcu 2009 r. na pamiątkę tworzenia Komitetu Obywatelskiego Solidarność Ziemi Jarosławskiej, na budynku 1. siedziby KO - przy ul. Kasprowicza - odsłonięta została tablica pamiątkowa dłuta Dariusza Jasiewicza.
Strona: «  1 | 2 | 3 | 4  »       [strona 3 z 4 - wszystkich galerii: 35]