Strona główna » Na bieżąco » Zapowiedzi » Archiwum » 2020 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Zapowiedzi

"Karol Wojtyła. Narodziny".

Wystawa w gablotach Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki na terenie miasta Jarosławia.

Jedną z wielu form upamiętnienia 100 rocznicy urodzin Ojca Świętego, Jana Pawła II jest wystawa przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Ekspozycję , dostępną w 5 gablotach na terenie miasta Jarosławia możemy oglądać dzięki inicjatywie Burmistrza Miasta Jarosławia pana Waldemara Palucha i Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Miejsca ekspozycji:

1 gablota przy kościele Królowej Polski ul. 3-go Maja

2 gablota - przy siedzibie Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki

3 gablota - ul. Grunwaldzka

4 gablota - ul. Spytka

5 gablota - Kolegiata Bożego CiałaEkspozycja składa się z 10 plansz, na których wykorzystano fotografie pochodzące zarówno od osób prywatnych, instytucji, agencji, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II.

 

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny" w stulecie urodzin Jana Pawła II

Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły/Jana Pawła II, która przypadnie 18 maja 1920 roku, warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę poświęconą życiu papieża.

Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II.

Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie,
biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą.

Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra,
przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności - tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny" rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych
i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża.
Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

 

 

Centrum Myśli Jana Pawła II, w ramach realizacji misji upowszechniania intelektualnego i duchowego dziedzictwa Karola Wojtyły, już w maju br. udostępni portal JP2online.pl - największą internetową bazę papieską zawierającą m. in. zdjęcia, teksty, dokumenty oraz nagrania video. Korzystanie z niej będzie nieodpłatne, a większość materiałów będzie udostępniona na wolnej licencji.

 

***

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, która w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata.

Centrum działa w obszarze kultury, edukacji i budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa.

Jako miejsce spotkań i dialogu tworzy przestrzeń współpracy ze środowiskiem naukowym i artystycznym ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów, organizatorem dwóch warszawskich festiwali: Nowe Epifanie i Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju oraz inicjatorem i właścicielem multimedialnego portalu JP2online.pl  stanowiącego pierwsze, kompleksowe źródło wiedzy o papieżu w Polsce i  na świecie.

źródło: Centrum Myśli Jana Pawła II

Marzena Stęc
Jaroslawski Ośrodek Kultury i Sztuki w Jarosławiu
(18.05.2020 | aktualizacja 18.05.2020 18:55)