Strona główna » Na bieżąco » Zapowiedzi » Archiwum » 2017 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Zapowiedzi

MOK: Tadeusz Koniarz - ,,Bez pardonu", wystawa czynna do 15 paźdzernika

Tadeusz Koniarz - wystawa fotografii, Mała Galeria MOK w Jarosławiu (23.09 - 15.10.2017).

"Paryż, 13 listopada 2015 roku. Ten dzień miał być podobny do innych. Nic nie wskazywało na to, że piątkowy wieczór zapisze się w sposób tragiczny w historii miasta. Trzy grupy terrorystów zaatakowały jednocześnie trzy różne cele: stadion Saint Denis, kawiarnie i restauracje w 10-ej i 11-ej dzielnicy oraz Bataclan, salę widowiskową, w której odbywał się koncert amerykańskiej grupy rockowej Eagles of Death Metal. Bilans: 130 ofiar. Średnia wieku: 35 lat. Około 50 dzieci straciło jedno lub oboje rodziców. Mój paryski pobyt, który dobiegał powoli końca, przybrał niespodziewanego obrotu. Od ponad tygodnia przemierzałem różne zakątki stolicy Francji, aby dokończyć prace nad przygotowywaną wystawą, której idee zainspirowała we mnie atmosfera miasta oraz jeden z ulubionych filmów, Zakochany Paryż. Temat lekki, romantyczny, z przymrużeniem oka, Paris, rendez-vous, to właśnie do niego poszukiwałem brakujących jeszcze ujęć. SMS, który dotarł do mnie z Polski w ten pamiętny wieczór, około 23-ej, podczas gdy kończyłem właśnie kolację w jednym z paryskich barów, był dla mnie szokiem. Zrozumiałem, że tuż obok rozgrywają się wydarzenia, które już wtedy wstrząsnęły światem. Tej nocy i przez kolejne dni powróciłem na fotoreporterską drogę. W miejscach zamachów zaczęły piętrzyć się kwiaty. Przechodnie zapalali świece. A ja, patrząc na pojawiające się portrety ofiar, powoli uświadamiałem sobie, że wszystko było dziełem ślepej nienawiści i życie każdego z nas, bez wyjątku, mogło zakończyć się 13 listopada." Tadeusz Koniarz 

 

Tadeusz Koniarz - tarnowianin, rocznik 1959 r.
Od ponad 30 lat pracuje, jako fotoreporter - m. in. w Czasie Krakowskim, Tarnowskim Magazynie Informacyjnym „TeMI", Gazecie Krakowskiej, „Poznaniaku", Polskiej Agencji Prasowej, AF East News. Aktualnie współpracuje z Agencją Fotograficzną REPORTER. Jest także nauczycielem fotografii i filmu w Pałacu Młodzieży w Tarnowie.
Publikuje zdjęcia w ogólnopolskich gazetach codziennych i tygodnikach. Należy do Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Jego pasją jest fotoreportaż. Fotografuje ważne wydarzenia społeczno - polityczne i kulturalne oraz zdarzenia życia codziennego. Zajmuje się także fotografią architektury, krajobrazu, sportu, portretem. Jego prace zdobyły szereg nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. Jest autorem czternastu wystaw fotograficznych oraz współautorem wystaw People and places - Schoten, Trenczyn, Blackburn 2000, Belgijskie reminiscencje TCK 2001, Norwegia w obiektywie MFK 2002, Kocham! Tarnów TCK 2008 i 2015. Brał też udział w wystawach pokonkursowych zarówno w kraju jak i zagranicą.
Tadeusz Koniarz jest współzałożycielem Międzynarodowej Grupy Twórczej Euroregionu Karpackiego, pełnił funkcję wiceprezesa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Za działalność kulturalną w dziedzinie fotografii i filmu nagrodzony statuetką Uskrzydlony przyznaną przez Tarnowską Fundację Kultury. Posiada Srebrną Odznakę Federacji Niezależnych Twórców Filmowych oraz tytuł Zasłużony Działacz Kultury, otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi i Medal KEN. Jest laureatem Nagrody Miasta Tarnowa w dziedzinie upowszechniania kultury.
NAGRODY (od maja 2016 do września 2017)
I miejsce w BZWBK Press Foto,Warszawa 2016
I miejsce w Grand Press Photo, Warszawa 2016
II miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Wszystkie dzieci świata",Pacanów 2016
wyróżnienie w III edycji Konkursu Fotograficznego "Energetyczny Kadr" Warszawa 2016
nominacja do nagrody w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska 2016
wyróżnienie w konkursie internetowym PORTRET Warszawa 2016
nominacja do nagrody w XXVI Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej, Żary 2016
Złota Plakieta w XVII Międzynarodowym Niekonwencjonalnym Konkursie Fotograficznym „FOTO ODLOT", Rzeszów 2016
Złoty medal FIAP w Międzynarodowym konkursie "Just One Photo 2016" Jarosław 2016
"Best Autor" FIAP w Międzynarodowym konkursie "Just One Photo 2016" Jarosław 2016
III miejsce w XXI Ogólnopolskim Konkursie Fotografii „Portret" - Trzcianka 2016
Silver Medal PSA w II Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym 2016, Wojnicz 2016
3 nominacje do nagrody w Konkursie fotograficznym im. Erazma Ciołka, Warszawa 2017
I miejsce w X Edycji „Konkursu mgFoto"„Świat w 2016" , Myślenice 2017
III miejsce w X Edycji „Konkursu mgFoto"„Świat w 2016", Myślenice 2017
Najlepsza Fotografia w kategorii FOTORAPORT POLSKA w konkursie FOTOREPORTER ROKU 2016, Warszawa
I miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym Kochać człowieka, Oświęcim 2017
Nagroda Adobe i Adobe Stock w Grand Press Photo, Warszawa 2017
II miejsce w EISA Maestro Award 2017
I nagroda w XVIII Międzynarodowym Konkursie Foto
grafii „Zestaw - Świdnica 2017"

Andrzej Zgryźniak
Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu
(15.10.2017 | aktualizacja 26.09.2017 18:48)