Strona główna » Na bieżąco » Zapowiedzi » Archiwum » 2017 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Zapowiedzi

CKiP: Fascynacje Górami i Mazurami w batikach Marthy Mulawy

Galeria Główna u Attavantich zaprasza na wystawę wyjątkowej artystki. Wernisaż wystawy: 13 października, godz. 18.00.

„Malarstwo zaczyna się z brzaskiem dnia i kończy się tam, gdzie gaśnie światło słońca, księżyca, gwiazd, gdzie nie dochodzi światło, wytworzone przez człowieka.”
Stanisław Witkiewicz

 

Batik zrodził się w miejscach odległych i egzotycznych. Znany był już w starożytności – technikę tę stosowano w Egipcie, Indiach, Chinach czy Japonii. Jednak prawdziwą ojczyzną sztuki barwienia tkanin z pomocą wosku jest wyspa Jawa. To właśnie jawajski batik stał się punktem odniesienia dla postrzegania tego zjawiska na całym świecie.

Batik Marthy Mulawy nie tyle odżegnuje się od tych źródeł, co nadaje nowe rozumienie i otwiera się na odmienne kierunki wyrazu w obrębie tej samej formy. W tradycyjnym ujęciu batik jest nastawiony na powtarzalne i abstrakcyjne wzory. Jest tym samym pozbawiony w pewnym sensie tego, co czyni dzieło na zawsze związanym z twórcą – cząstki duszy artysty. Z kolei każdy batik Marthy jest ilustracją nie tylko miejsca, ale i stanu duszy; zapisem tego, co z natury ulotne i efemeryczne – chwilowej emocji. Jak fantazyjnie skłębiona mgła na hali, rozwiana wraz z zadumą ledwie odczuwalnym powiewem wiatru.(...)"

/Piotr Stankiewicz

Wystawę batiku Marthy Mulawy – artystki bezsprzecznie niebanalnej, będzie można zobaczyć w Galerii Głównej u Attavatich już w październiku
13 października, o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż, który z pewnością będzie wyjątkowy tak samo, jak bohaterka tego wieczoru.

Z twórczością Marthy Mulawy można zapoznać się na profilu Facebook artystki Martha Mulawa Painting.

 

Galeria Główna u Attavantich

zaprasza na wystawę batiku
MARTHY MULAWY

„Fascynacje Górami i Mazurami
w batikach Marthy Mulawy


Zapraszamy na wernisaż wystawy 13.10.2017,godz. 18.00.

Czas trwania wystawy: 14.10 - 07.17.2017

Aleksandra Toczek-Borysiuk
CKiP
(13.10.2017 | aktualizacja 29.09.2017 09:32)