Aktualności / wydarzenia

Widniej na Rynku

W tym roku oświetlono kilka ulic przylegających do Rynku jarosławskiego, systematycznie prowadzone prace doprowadzą do oświetlenia całego terenu staromiejskiego. Jeszcze w tym roku planuje się wybudować oświetlenie ulicy Ostrogskich, Jezuickiej i Ordynackiej, a w przyszłym roku problem braku oświetlenia na Rynku zniknie całkowicie. Równocześnie buduje się oświetlenie przy innych ulicach miasta

Kompleksowe oświetlenie Starego Miasta należy do zbioru zadań priorytetowych polegających na ożywieniu Starego Miasta. Zadanie to komponuje się z prowadzonymi działaniami wokół tej części miasta. Przebudowa płyty rynku, remont kamienicy Attavantich, ubieganie się o otwarcie trasy podziemnej łączącej Muzeum-Kamienicę Orsettich z Kamienicą Rynek 6, iluminacja i remont elewacji ratusza, to składowe części ogromnego przedsięwzięcia polegającego na przywróceniu Starówce właściwego tętniącego życiem centrum miasta.

W roku bieżącym oświetlono ulicę Spytka na kwotę 52.138 zł, Opolską na kwotę 43.223 zł, Franciszkańską na kwotę 64.636 zł, plac Bóżnic na kwotę 67.978 zł. Oczywiście koszt zakupu lamp w zabytkowej części miasta jest droższy od lamp tradycyjnych, te muszą spełniać wymogi konserwatora zabytków, są zawsze z konserwatorem zabytków uzgadniane. Odlewy lamp na obszarze starego miasta są żeliwne, ich kształt stylizowany jest na lampy z ubiegłego stulecia i pasują one do zabytkowego charakteru kamienic przy poszczególnych ulicach Starówki.

Nie wyczerpuje to wprawdzie całości zadania, jeszcze w tym roku planowane jest oświetlenie ulicy Ostrogskich, Małego Rynku, Kasztelańskiej - od początku ulicy od strony skweru Małego Rynku, Jezuickiej i Ordynackiej, a także zaplecza ulicy Franciszkańskiej. „W przyszłym roku na pewno zostanie zamknięty problem nie oświetlanych miejsc na Rynku w naszym mieście. Wpłynie to pozytywnie na podniesienie poczucia bezpieczeństwa jarosławian. Od wielu lat zgłaszane były uwagi o konieczności oświetlenia ciemnych uliczek wokół Rynku" - komentuje burmistrz.

Poza budową oświetlenia wokół Rynku, postawiono także lampy uliczne przy ulicach: Lotników (66.500 zł), Kruhel Pełkiński (62.854 zł), Raszyńskiej (34.788 zł), na osiedlach Armii Krajowej, Kalinki i Kopernika (39.805 zł), Sąsiedzkiej (35.557 zł).

Iwona Międlar
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(13.10.2008 | aktualizacja 13.10.2008 13:12)
Fot. Iwona Międlar
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65