Aktualności / wydarzenia

„Życie umarłych w pamięci żywych” – promocja książki „Jarosławskie Cmentarze”

We wtorek, 28 października 2008 r. Ratusz w Jarosławiu gościł niebywałą liczbę osób na promocji książki Zbigniewa Zięby pt. „Jarosławskie Cmentarze”.
Fot. Magdalena Rożek.

W promocji uczestniczyli: Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Józefa Frendo, rodzina autora, przyjaciele, znajomi, a także mieszkańcy Jarosławia.
Bardzo się cieszę, że ta książka powstała w Jarosławiu i że autorem jest nasz kolega z Urzędu Miasta, przyjaciel, ojciec i dziadek, autor wielu artykułów w lokalnej prasie i nie tylko, autor wywiadów a także autor scenariusza do filmu autorstwa Krzysztofa Peszko „Jarosławskie Cmentarze Stary i Nowy". Zbigniew Zięba otrzymał dwukrotnie statuetkę „Jarosława", a także Złotą Odznakę Za Opiekę Nad Zabytkami, przyznaną przez Ministra Kultury. To, że ta książka powstała jest wynikiem jego ogromnej pracy i za to mu bardzo dziękuję
- powiedział burmistrz Andrzej Wyczawski uroczyście otwierając spotkanie.

Ponadto swoje uznanie dla autora książki wyraziła Józefa Frendo Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia wypowiadając wiele ciepłych słów - Jest on osobą niezwykle ciepłą i wrażliwą, ktokolwiek raz się z
nim spotka chciałby w dalszym ciągu mieć możliwość rozmawiania i słuchania.
Jest niezwykle dociekliwy w poszukiwaniu historii zabytków i nie tylko. Gdyby Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia mogło nadawać tytuł doktora honoris causa, to już dzisiaj by Pan go otrzymał.

Kolejno głos zabrała Zofia Bieńkowska st. kustosz Muzeum w Jarosławiu mówiąc - Warszawa kiedyś miała swojego Waldorffa a pan jest dzisiaj naszym Waldorffem.
Następnie opowiedziała o Henryku Góreckim, autorze fotografii zamieszczonych w publikacji, która nie byłaby tak piękna gdyby nie Jego zdjęcia.
Podczas promocji, autor publikacji Zbigniew Zięba przedstawił historię powstania tej książki.

Na początku miała to być krótka publikacja, ale jak zacząłem zbierać materiały to okazało się, że jeden
rok to jest za mało
- mówił

Zbigniew Zięba, z wykształcenia budowlaniec, z wyboru historyk, miłośnik zabytków, szczególnie tych jarosławskich. Przez trzy lata wykorzystywał każdą wolną chwilę, przeglądał ogromne ilości materiałów, mikrofilmy, od średniowiecza po czasy współczesne, aby napisać tę publikację.

Książka napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla każdego czytelnika. Przedstawia zarys historii cmentarzy wyznaniowych, wojennych, cholerycznych, zarówno tych już dawno zlikwidowanych jak i tych funkcjonujących, współczesnych.

Ciekawym uzupełnieniem są opisy cmentarnych zabytków i symboliki, opisy mistrzów tworzących historię jarosławskich cmentarzy, biografie wybranych osób pochowanych w Jarosławiu, a także dawne tradycje i zwyczaje grzebalne.

Szczególe miejsce w publikacji zajmują zdjęcia archiwalne oraz fotografie Henryka Góreckiego, którego
również wystawę mogli podziwiać uczestnicy spotkania.

Henryk Górecki jest pracownikiem Muzeum w Jarosławiu. Autorem fotografii różnego rodzaju, fotografuje pejzaż, architekturę, a także wykonuje znakomite portrety. Miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych
m.in. w Jarosławiu, w Sanoku, w Mielcu, a także za granicą.
Jest laureatem nagrody Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki tzw. Sywillę.


Wydawcą „Jarosławskich Cmentarzy” jest Urząd Miasta Jarosławia

Książkę można zakupić w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia – kamienica Marysieńki

 

Magdalena Rożek
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji
(29.10.2008 | aktualizacja 30.10.2008 08:17)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65