Aktualności / wydarzenia

Barokowa magia dźwięku

Przez ostatnie dni w jarosławskich świątyniach można było wysłuchać różnorodnej muzyki liturgicznej z czasów bardzo nam odległych. Po piątkowym koncercie do tej listy dopisujemy również muzykę barokową czeskich i polskich klasztorów, która nie mogła nigdzie indziej zabrzmieć jak w Bazylice MB Bolesnej.
Wnętrze świątyni MB Bolesnej - miejsce piątkowego koncertu Capella Regia (Czechy). | Fot.  Małgorzata Młynarska
Wnętrze świątyni MB Bolesnej - miejsce piątkowego koncertu Capella Regia (Czechy).
Fot. Małgorzata Młynarska
CAPELLA REGIA (Czechy) | Fot.  Marcin Mituś
CAPELLA REGIA (Czechy)
Fot. Marcin Mituś
Wprowadzenie do koncertu zrobił Marcin Bornus-Szczyciński. | Fot.  Filip Polit
Wprowadzenie do koncertu zrobił Marcin Bornus-Szczyciński.
Fot. Filip Polit
Fot. Filip Polit
Fot. Małgorzata Młynarska

Muzyka liturgiczna - niezależnie od formy - była nieodłączną częścią życia zakonów. Franciszkanie, benedyktyni, dominikanie, czy jezuici znali jej działanie przybliżające do Boga. Klasztor oo. dominikanów w Jarosławiu jest znakomitym przykładem świątyni, w której - wedle barokowej reguły - architektura, rzeźba, malarstwo oraz właśnie muzyka wzajemnie się uzupełniają i przenikają, a CAPELLA REGIA z Czech pod dyrekcją Roberta Hugo dała temu wyraz.

To właśnie w czasach, kiedy kontrreformacja zdominowała Europę, muzyka klasztorna przeżywała swój rozkwit, odkrywała nowe możliwości tkwiące np. w technikach polifonicznych, zestawianiu instrumentów i wynajdywaniu nowych brzmień. Jednak podobnie, jak w epokach wcześniejszych zawsze punkt wyjścia stanowił tekst, czy to w formie hymnów, psalmów, litanii, antyfon, czy też części Mszy św. i nieszporów. W XVII i XVIII wieku klasztorom, zwłaszcza tym w miastach handlowych pozbawionych dworów królewskich jak Praga, przypadła funkcja ośrodków kulturalnych, z których rozpowszechniano muzykę. W ten sposób szybko czescy, zakonni kompozytorzy zyskali sławę międzynarodową, a ich muzyka prezentowała najwyższą klasę (kopie utworów posiadają oo. paulini na Jasnej Górze).
W przeciwieństwie do archiwów czeskich, o polskich nie można zbyt wiele powiedzieć, ponieważ w znacznym stopniu uległy zniszczeniu podczas wojen i grabieży.

Capella Regia zaprezentowała w klasztorze oo. dominikanów pewien wspólny idiom muzyczny występujący w całej Europie Środkowej - gdzie istniały klasztory katolickie.
Utwory wykonane przez zespół, to kompozycje nieznane, podobnie jak w większości ich autorzy. Budujący jest fakt, że w Polsce, jak i u naszych południowych sąsiadów muzykolodzy, wykonawcy i melomani stają się coraz bardziej świadomi bogactwa muzycznej tradycji klasztorów. Taką świadomość z pewnością posiada Robert Hugo - znany w Jarosławiu praski organista i dyrektor zespołu Capella Regia, który z sukcesem wertuje archiwa i przegląda biblioteki, odnajdując niekiedy nieznane rękopisy arcydzieł muzycznych. Dziesięcioosobowy zespół pod jego kierunkiem wykonał dziewięć wybranych utworów zachowanych w czeskich źródłach, autorstwa sześciu twórców, a byli to:
Albericus Mazak (1609 - 1661)
Laudate Dominum omnes gentes, Regem sempiternum, Factum est silentium
O Crux ave spes Duo Canti, Domine secundum actum, Hic est vere martyr
Sub tuum praesidium, Salve Regina, Ecce quam bonum

Adam Jarzębski (1590 - 1649)
Canzon seconda
Canzon quinta

Bohuslav Matĕj Černohorský (1684 - 1742)
Laudetur Jesus Christus

Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1667 - 1734)
In te Domine speravi

Wenzel Gunther Jacob(1685 - 1734)
Beatus vir
, O coeli sydera

Johann Caspar Ferdinand Fischer (1656 - 1746)
Salve Regina

Więcej fotografii z koncertu na:  

http://picasaweb.google.com/jaroslaw.dominikanie/
FestiwalPiesnNaszychKorzeniKoncertCapellaRegiaPodDyrRobertaHugo

Polecamy!

 

Informacje w artykułach o rozwoju muzyki dawnej i artystach opracowywane na postawie katalogu wydanego przez Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu pt.: XVII Festiwal Pieśń Naszych Korzeni. Jarosław 23-30 sierpnia 2009.

Małgorzata Młynarska
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(29.08.2009 | aktualizacja 31.08.2009 11:07)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65