Aktualności / wydarzenia

MEDZINÁRODNÝ LETNÝ TÁBOR PARTNERSKÝCH MIEST 2010

W słowackim mieście Zemplínska Šírava w dniach 3-13 lipca 2010 r. odbył się Międzynarodowy Letni Obóz młodzieży z Miast Partnerskich: Jarosławia, Michaloviec ze Słowacji, Użhorodu z Ukrainy, Vyškova z Czech oraz Sátoraljaújhely z Węgier.

Wyjazd ten został zrealizowany w ramach wieloletniej współpracy międzynarodowej pomiędzy w/w miastami partnerskimi. Organizatorem obozu było słowackie miasto Michalovce, na czele z Panem burmistrzem Viliamem Záhorčákiem. Wzorem lat ubiegłych uczestnikami letniego wypoczynku była młodzież z jarosławskich szkół gimnazjalnych odznaczająca się wysokimi wynikami w nauce, wzorowym zachowaniem oraz zaangażowaniem w życie szkoły.

Młodzież została zakwaterowana w ośrodku sportowo-rekreacyjnym Slňava, z pięknym widokiem na Zemplínską Širavę i wulkaniczne pasmo Vihorlatské Vrchy. Do dyspozycji uczestników m.in. był basen, boiska do gry w piłkę nożną, siatkówkę, oraz liczny sprzęt do gier zręcznościowych. Specjalnie dla uczestników obozu szef kuchni przygotowywał dania typowe dla kuchni krajów, z których wywodzili się uczestnicy obozów.

Podczas całego okresu pobytu młodzież miała możliwość realizacji niezwykle bogatego w różne atrakcje programu. Miały miejsce wycieczki do Michaloviec, Košic, Svidníka, piesza wyprawa nad słowackie Morské Oko a także liczne zajęcia integracyjne, plastyczne, literackie, sportowe czy quizy. 
Zakończenie każdego dnia stanowił „večerny kruh", w czasie którego wszyscy obozowicze dokonywali swoistego podsumowania dnia, życząc sobie nawzajem dobrej nocy w pięciu językach.

Pobyt na Zemplinskiej Širavie był bardzo atrakcyjną formą spędzenia kilkunastu dni wakacji. Miejsce to gromadziło młodzież z różnych państw, co umożliwiło im poznanie innych kultur i zwyczajów, nawiązanie nowych znajomości, przełamanie barier językowych oraz zdobycie wiedzy i cennych doświadczeń.

Obóz zamknęło wspólne wieczorne ognisko. Wyjeżdżając do swoich krajów uczestnicy niejednokrotnie ze łzą w oku żegnali się z nowymi przyjaciółmi, zabierając ze sobą  piękne wrażenia z nadzieją kontynuacji nawiązanych przyjaźni.  

                                                                                       Kinga Szpilka

Wprowadził:
Jacek Kwieciński
Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej
(19.07.2010 | aktualizacja 21.07.2010 08:49)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65