Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2010 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Sesja edukacyjna in Memoriam

W ub. miesiącu w Miejskim Ośrodku Kultury w ramach Jarosławskich Spotkań Historycznych odbyła się sesja edukacyjna "Pierwsi Jarosławianie w KL Auschwitz" dla upamiętnienia 70. rocznicy tragicznego wydarzenia jakim było uwięzienie i skierowanie do obozu osób aresztowanych w Jarosławiu w 1940 r., które trafiły do tego piekła na ziemi na samym początku.
Sesję otworzył Andrzej Zgryźniak, (MOK), koordynator Jarosławskich Spotkań Historycznych.
Sesję otworzył Andrzej Zgryźniak, (MOK), koordynator Jarosławskich Spotkań Historycznych.
Referat Łukasza Martyniaka.
Referat Łukasza Martyniaka.
Referat Zbigniewa Zięby.
Referat Zbigniewa Zięby.
Referat Jerzego Czechowicza.
Referat Jerzego Czechowicza.
Jarosławskim Spotkaniom Historycznym towarzyszyła wystawa tematyczna prezentowana w Centrum Kultury i Promocji. | Fot.  P. Burzyński, J. Czechowicz, Zb. Zięba.
Jarosławskim Spotkaniom Historycznym towarzyszyła wystawa tematyczna prezentowana w Centrum Kultury i Promocji.
Fot. P. Burzyński, J. Czechowicz, Zb. Zięba.

Sesja nieprzypadkowo przeznaczona była dla uczniów jarosławskich gimnazjów, bowiem wśród pierwszych więźniów KL Auschwitz znaleźli się również ich rówieśnicy, żyjący w czasach okupacji niemieckiej.

 

Referaty wygłosili:

Łukasz Martyniak - pracownik naukowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau -Konzentration Lager Auschwitz-Birkenau 1940 - 1945

Zbigniew Zięba - historyk regionalista - Jarosławianie z I transportu do KL Auschwitz-Birkenau

Jerzy Czechowicz - historyk regionalista - Pierwszy transport mógł był liczniejszy

 

Sesja przebiegała w ramach Jarosławskich Spotkań Historycznych organizowanych przez: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Kamienica Oresttich w Jarosławiu, Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.

 

Zbigniew Zięba

Sekretarz Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Odznaczony złotą odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za opiekę nad zabytkami (1999), dwukrotnie otrzymał „Jarosława" Honorową Nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia za upowszechnianie historii miasta w środkach masowego przekazu (1997) i promocję miasta (2007). Autor obszernej monografii Jarosławskie Cmentarze (2008) oraz licznych opracowań m.in.: Jarosławska Starówka „Miasto, które mogło zginąć" [w] Rocznik SJM, tom XVI, (2005); Apteka „Pod czarnym orłem" [w] Rocznik SJM, tom XVII, (2008); W służbie Bogu i bliźnim. Dawne, żeńskie domy zakonne w Jarosławiu [w] Rocznik SJM, tom XVII, (2008); Doświadczenia w ochronie zabytkowej starówki na przykładzie miasta Jarosławia (współautor - Janusz Dąbrowski) [w] Samorządy w ochronie zespołów staromiejskich. Doświadczenia, problemy, perspektywy (Lublin 2004).

 

Jerzy Czechowicz

Wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, od ponad 30 lat związany z SMJ, laureat Nagrody Honorowej Burmistrza Miasta Jarosławia ,,Jarosław 2000'' w dziedzinie aktywności społecznej. Autor licznych wystaw, odczytów i artykułów o historii i zabytkach Jarosławia.

Odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Jest członkiem Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek. Kolekcjoner pamiątek z dziejów Jarosławia  /zwłaszcza starych widokówek/.

Andrzej Zgryźniak
Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu
(02.11.2010 | aktualizacja 02.11.2010 13:44)
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31