Aktualności / wydarzenia

Ogólnopolski program „Różowa wstążeczka” skierowany do gimnazjalistek

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu informuje, że z inicjatywy Minister Barbary Labudy, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP w marcu 2002 roku rozpoczął się ogólnopolski program „Różowa wstążeczka”, propagujący profilaktykę raka piersi. Adresatami programu są dziewczęta ze szkół ponadgimnazjalnych.

Potrzeba wdrożenia programu wynika z analizy danych epidemiologicznych o zachorowaniach i zgonach na raka sutka wśród polskich kobiet. Program „Różowej Wstążeczki" spotkał się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem w całym kraju.

Na terenie powiatu jarosławskiego program „Różowa wstążeczka" realizowany jest w 9 szkołach ponadgimnazjalnych.

Zachorowania u młodych kobiet są bardzo rzadkie, a ich nasilenie pojawia się dopiero w czwartej lub piątej dekadzie życia. W Polsce cały czas wiedza o tej chorobie jest bardzo mała, a strach ogromny. Jest to główny powód jedynie 50% wyleczalności chorych. Dla porównania w USA wyleczalność sięga 75 %. Dlatego program „Różowa wstążeczka" ma za zadanie:

- uwrażliwienie na fakt istnienia raka piersi,
- wprowadzenie nawyku samokontroli piersi jak najwcześniej. Istnieje wtedy szansa, że będzie on kontynuowany także w wieku 30, 40, czy 50 lat. Młode dziewczyny mają szansę poznania własnego ciała zanim wejdą w okres ryzyka choroby,
- dotarcia do bezpośrednio zagrożonej grupy kobiet - matek. Dziewczyny uświadomione w zakresie profilaktyki raka piersi mogą propagować tę wiedzę w swoich domach.

CZYNNIKI RYZYKA

Nie znamy bezpośredniej przyczyny powstawania nowotworów złośliwych piersi, możemy tylko określić, z pewnym prawdopodobieństwem, jaki wpływ na powstanie raka piersi mają określone czynniki. Nazywamy je czynnikami ryzyka. Stąd nie istnieje zamknięty katalog przyczyn raka gruczołu piersiowego. Do poznanych czynników zaliczamy:
-
Wiek. Z wiekiem czeka na nas coraz więcej niebezpieczeństw. Jednym z nich jest rak.
- Czynniki genetyczne. Szczególnie niebezpieczne są matki i siostry. Jeżeli u którejś z nich wystąpił rak sutka nasze rokowania nie wyglądają najlepiej. Rak piersi uwarunkowany genetycznie stanowi do 10% wszystkich jego postaci.
-
Otyłość zwiększa ryzyko nowotworu, ale dopiero po menopauzie.
-
Rasa. Choć to niesprawiedliwe biali chorują częściej niż inne rasy.
-
Nieprawidłowe odżywianie z dużą ilością tłuszczów, cholesterolu.
-
Cukrzyca.
-
Nadużywanie alkoholu - zresztą alkohol w nadmiarze szkodzi na wszystko.
-
Czynniki hormonalne.

JAK ZAPOBIEGAĆ
1. Nie pal.
2. Ograniczaj alkohol.
3. Ograniczaj spożycie tłuszczy.
4. Ograniczaj spożycie maryna.
5. Unikaj nadwagi.
6. Dostarczaj witamin i mikroelementów.
7. Spożywaj produkty bogate w błonnik.
8. Przechowuj produkty w lodówce.
9. Unikaj nadmiernego naświetlania promieniami słonecznymi.
10. Zgłaszaj się na badania profilaktyczne.

Bezpłatne badania mammograficzne przysługują kobietom w wieku 50-69 lat, które w ciągu dwóch ostatnich lat nie wykonywały badania mammograficznego oraz bezpłatne badanie uzupełniające z chwilą wykrycia zmiany. W powiecie jarosławskim takie badanie można wykonać w Przychodni Specjalistyczno-Diagnostycznej ALMED Sp. z o.o. ul. Grunwaldzka 1, 37-500 Jarosław, tel. (16) 621-15-59 i (16) 621-71-14

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu
lek. med. Beata Mędrala

 

 

Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(25.10.2011 | aktualizacja 25.10.2011 14:06)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65