Aktualności / wydarzenia

Wizyta Konserwatora Zabytków

W środę 28 września br., podczas wizyty w Jarosławiu, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków Beata Kot wraz z pracownikami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków rozmawiała z burmistrzem Waldemarem Paluchem o planowanych inwestycjach w Miejskim Parku im. Bohaterów Monte Cassino, w obrębie Bramy Krakowskiej i muru oporowego na ul. Podgórze.

Przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na czele z Konserwator Beatą Kot wizytowali poszczególne lokalizacje i poruszyli szereg tematów kluczowych dla każdej z omawianych inwestycji.

Cały obszar Parku Miejskiego im. Bohaterów Monte Cassino objęty jest ochroną konserwatorską i wszystkie decyzje dotyczące podejmowanych tam przedsięwzięć są uzgadnianie z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu.  Nie inaczej jest z istniejącą koncepcją zagospodarowania przestrzeni parku,  która była tematem konferencji prasowej zorganizowanej przez burmistrza Waldemara Palucha 17 sierpnia br. Burmistrz dysponuje również programem funkcjonalno-użytkowym, który jest obecnie konsultowany z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Zaprezentowana koncepcja zakłada m.in.: wydzielenie ścieżek dla rowerzystów, rolkarzy oraz pieszych; wykonanie nowej nawierzchni na ścieżkach; remont istniejących ogrodzeń; wymianę latarni, ławek, koszy na śmieci; montaż stojaków na rowery, siedzisk i leżaków oraz ustawienie tablic informacyjno-edukacyjnych. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, zostanie zamontowanych 20 kamer monitoringu miejskiego. W planach jest również budowa punktu handlowo-usługowego oraz toalet.

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach pomyślano o przyrodniczych ścieżkach edukacyjnych; czy np. miejscu edukującym na temat życia pszczół. W przyszłości planowane są również tężnie solankowe, dzięki którym można uzupełniać niedobory jodu w organizmie.

Trwają też prace w Ogrodzie Jordanowskim. Dzięki społecznemu poparciu dwóch inicjatyw zaprezentowanych podczas ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego, do końca roku powstanie plac zabaw dla dzieci (w tym dzieci z niepełnosprawnością ruchową) oraz park wspinaczkowy. Burmistrz dodatkowo planuje ulokowanie w okolicy parku siłowni zewnętrznej dla dorosłych oraz skateparku.

Podczas środowego spotkania dyskutowano głównie o możliwościach zastosowania konkretych rozwiązań związanych z technologią utwardzania alejek.

Przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zapoznali się również z postępami prac przygotowawczych związanych z remontem zabytkowego muru oporowego na ul. Podgórze, który jest w bardzo złym stanie technicznym.

Konserwator Beata Kot miała też okazję obserwować prace archeologiczne prowadzone obecnie przy Bramie Krakowskiej pod nadzorem Moniki Broszko.

Iga Kmiecik
Kancelaria Burmistrza Miasta
(29.09.2016 | aktualizacja 29.09.2016 13:35)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65