Aktualności / wydarzenia

68. rocznica śmierci mjra Władysława Koby

Jutro, 31 stycznia br. przypada 68. rocznica śmierci mjra Władysława Koby – jarosławianina, Żołnierza Wyklętego, oficera WP, żołnierza ZWZ-AK, ostatniego prezesa Zrzeszenia WiN Okręgu Rzeszów. 26 lutego br. to właśnie sprzed pomnika Majora wyruszy tradycyjny już w naszym mieście Bieg Tropem Wilczym.

68 lat temu został zamordowany mjr Władysław Koba, aresztowany przez UB 26 września 1947 r. i skazany na karę śmierci w wyniku zbrodni sądowej. Wyrok  wykonano 31 stycznia 1949 r.  na Zamku w Rzeszowie. Żołnierza Wyklętego, z pochodzenia jarosławianina upamiętnia pomnik autorstwa Dariusza Jasiewicza, odsłonięty w naszym mieście 25 maja 2008 r. m.in. przez syna majora Koby - Wojciecha oraz Bogusława Nizieńskiego - podkomendnego Władysława Koby w plutonie w 1944 r.

To właśnie sprzed tego pomnika wyruszy 26 lutego br. Bieg Tropem Wilczym.

***

Władysław Koba ps. „Rak", „Tor", „Marcin", „Żyła". Urodził się 8 stycznia 1914 r. w Jarosławiu, w rodzinie kupieckiej kultywującej tradycje patriotyczne. Uczęszczał do II Gimnazjum im. Augusta Witkowskiego, działał w harcerstwie. Po zdaniu matury został skierowany jako oficer do 3 Pułku Piechoty Legionów stacjonującego w rodzinnym mieście. Był zawodowym oficerem Wojska Polskiego, żołnierzem SZP, ZWZ, AK, „Nie", WiN, DSZ, ostatnim prezesem Zrzeszenia WiN Okręgu Rzeszów. Aresztowany przez UB 26 września 1947 r. został skazany na karę śmierci i 2 lata później (31 stycznia) zamordowany na Zamku w Rzeszowie. Współwięźniowie twierdzili, że to on, prowadzony na egzekucję, zawołał do swych oprawców: - Polska się jeszcze o nas upomni, zapłacicie za to!. W chwili śmierci miał 35 lat. Zrehabilitowany został pośmiertnie w 1992 r. przez Sąd Warszawski Okręgu Wojskiego. Jak pisał sędzia Bogusław Nizieński: - Wolność i Niepodległość Najjaśniejszej Rzeczypospolitej były treścią Jego życia i za te wartości swoje młode życie oddał. W 2008 r. został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, a w 2014 r. medalem „Zło Dobrem Zwyciężaj".

Miejsca pochówku oraz szczątków Władysława Koby poszukiwał w Rzeszowie (3-11.09.2015 r.) Samodzielny Wydział Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej z udziałem specjalistów, archeologów i studentów archeologii z Wrocławia pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. W czwartym dniu prac na cmentarzu przy ul. Podkarpackiej w oznakowanej  dopiero od lat 70. XX w. mogile działaczy Okręgu WiN Rzeszów, zespół odkryt szczątki trzech ofiar ze śladami bestialskiego traktowania. Dzięki ekipie prof. K. Szwagrzyka zidentyfikowany został m.in. jarosławianin Władysław Koba.  Rodzina zamordowanego otrzymała notę identyfikacyjną 9 czerwca 2016 r. w Pałacu Prezydenckim z rąk Szefowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Sadurskiej i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego. Pośmiertnie kapitanowi Władysławowi Kobie przyznano stopień wojskowy majora. Pogrzeb odbył się z wojskowym ceremoniałem. Szczątki mjr. Koby spoczęły na przemyskim cmentarzu na Zasaniu w grobie rodzinnym.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się również w Jarosławiu. Więcej na temat przebiegu TUTAJ.

 

Kancelaria Burmistrza Miasta
(30.01.2017 | aktualizacja 30.01.2017 14:52)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65