Aktualności / wydarzenia

Jarmark Jarosławski 2019 oficjalnie otwarty!

Jarosław od 22 do 25 sierpnia zamieni się w gwarne, handlowe i kupieckie miasto. Jak za dawnych czasów do naszego grodu ściągnęli aktorzy, skrzypkowie, dudziarze oraz wystawcy z przeróżnymi towarami, m. in. z rękodziełem, ceramiką, rzeźbą, biżuterią, tkaninami, kawą, herbatą, słodyczami.

Jarmark Jarosławski rozpoczął się w czwartkowe popołudnie oficjalnym przekazaniem kluczy do bram miejskich Wihelmowi Orsettiemu oraz Annie Ostrogskiej, przedstawicielom kupców, którzy przez najbliższe cztery dni będą odgrywać w mieście główną rolę. Ceremonii dokonał Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch. Tradycyjnie oddanie miasta w ręce kupców poprzedził barwny korowód złożony z przedstawicieli władzy, podkarpackich Krystyn z prof. Krystyną Leśniak - Moczuk na czele, przedstawicieli cechów, muzyków, kupców i tłumu mieszczan.

W czasie jarmarków sierpniowych goście z całego świata, goście z całej Polski zjeżdżali do Jarosławia, żeby z jednej strony handlować wszelkimi dobrami, z drugiej strony te dobra kupować. Pielęgnując tę tradycję, burmistrz życzył wszystkim dobrej zabawy oraz tego, by po jarmarku kasy kupców były pełne. Po uroczystym wystrzale z broni z epoki i odegraniu hejnału jarosławskiego wszyscy ruszyli do tańca. Ze sceny zabrzmiała muzyka zespołu z Węgier Szelindek.

Kolejnym ważnym punktem wieczoru było ogłoszenie zwycięzcy IV Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego KUFEREK 2019. Celem Konkursu, organizowanego przez Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, jest nawiązanie do tradycji kupieckich miasta Jarosławia oraz propagowanie sztuki fotografowania jako jednej z form artystycznego wyrazu. Zwycięski konkursowy kuferek odebrała z rąk pani dyrektor JOKiS Elżbiety Śliwińskiej-Dąbrowskiej oraz burmistrza Waldemara Palucha - Magdalena Jarzyna z Krakowa.

Sierpniowy Jarmark Jarosławski w XVII wieku należał do największych zjazdów kupieckich w Rzeczpospolitej. Przed wiekami sierpniowy jarmark w Jarosławiu miał być największym zjazdem kupieckim w Rzeczpospolitej i najsławniejszym po frankfurckich w Europie. Do tych właśnie znakomitych, XVII-wiecznych tradycji nawiązuje współczesny Jarmark Jarosławski. Przez kilka sierpniowych dni rynek w Jarosławiu znów zapełnia się kupieckimi straganami, słychać dawną muzykę, występują uliczni artyści i odbywają się potańcówki. Tak też będzie i w tym roku.

Więcej zdjęć na profilu Facebook 

 

Agnieszka Wilczyńska-Gemra
Kancelaria Burmistrza Miasta
(23.08.2019 | aktualizacja 26.08.2019 15:04)
fot. Agnieszka Wilczyńska-Gemra
fot. Agnieszka Wilczyńska-Gemra
fot. H. Lewkowicz
fot. H. Lewkowicz
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65