Aktualności / wydarzenia

Wyjątkowe święto jarosławskiej sztuki i artystów

„Kamień i cegła. Multiplikacje” – pod takim hasłem odbyły się po raz pierwszy Jarosławskie Dni Sztuki. Święto artystów i jarosławskiej twórczości trwało od 19 do 21 sierpnia.

Uroczysta inauguracja I Jarosławskich Dni Sztuki miała miejsce w piwnicach Ratusza, gdzie mieści się Centrum Edukacji Kulturalnej w Jarosławiu. Artystyczne spotkania otworzył zastępca burmistrza Dariusz Tracz oraz Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska, dyrektor JOKiS, inicjatorka wydarzenia. Następnie publiczność wysłuchała czterech wykładów poświęconych rozmaitym zagadnieniom dotyczącym malarstwa, grafiki, fotografii i ceramiki. Wygłosili je: Teresa Ulma (wicedyrektor ZSP w Jarosławiu), Damian Waliczek, Jacek Szwic oraz Maria Piśko. Po intrygujących wystąpieniach można było wziąć udział w maratonie filmowym, który przygotowało kino Ikar. Widzowie mieli szansę obejrzeć znakomite seanse, m.in.: Ostatnią rodzinę w reżyserii Jana Matuszyńskiego oraz Konesera w reż. Giuseppe Tornatore.

Jednak to nie koniec atrakcji jakie czekały jarosławian w poniedziałek. W związku ze Światowym Dniem Fotografii od rana trwały plenery fotograficzne. Na ulicy Grodzkiej odbywał się happening cieszący się aprobatą przechodniów, którzy chętnie w nim uczestniczyli. Polegał on na odtwarzaniu na tle lokalnej architektury scen ze słynnych dzieł malarskich, takich jak Babie lato Józefa Chełmońskiego, Dziewczyna z perłą Johannesa Vermeera, Zatruta studnia Jacka Malczewskiego, czy Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej. W tym samym czasie przy Bramie Krakowskiej rozpoczęły się dwudniowe warsztaty ceramiczne (dla zaawansowanych), podczas których uczestnicy zajmowali się wypałem raku. Praca przebiegała w miłej atmosferze, ale to sam wypał był najbardziej spektakularnym i zjawiskowym momentem. Za największy walor uczestnicy uznali nieprzewidywalność efektu końcowego i samo oczekiwanie na rezultat. Przy Bramie Krakowskiej odbywały się również wieczorne pokazy multimedialne prac jarosławskich artystów. Na pozytywny odzew obserwujących wpłynęła niepowtarzalna atmosfera tego miejsca oraz klimat ciepłych, letnich wieczorów.

Wtorek był dniem poświęconym malarstwu, rysunkowi i sztukom wizualnym. Odbyły się plenery pod okiem jarosławskich artystów - Henryka Cebuli i Damiana Waliczka. W księgarni Jarosławski Kuferek Artystyczny gościliśmy Monikę Śliwińską, autorkę książki Wyspiański. Dopóki starczy życia. W tym samym czasie przy zabytkowej studni miejskiej trwały warsztaty malowania na wodzie (ebru), które spotkały się z wielkim zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Podczas zajęć uczestnicy poznali zasady tureckiej sztuki tworzenia na wodzie, dzięki której powstały ciekawe, kolorowe prace. Po warsztatach wszyscy udali się do laboratorium teatralnego, znajdującego się w CEK, aby obejrzeć Kopciuszka - bajkę malowaną piaskiem. Widzowie, którzy tłumnie przybyli na tę część Jarosławskich Dni Sztuki z uwagą obserwowali działania artystek. Nie ulega wątpliwości, że ta oryginalna forma teatru, niespotykana wcześniej w Jarosławiu, niezmiernie przypadła do gustu publiczności i stanowiła istotny punkt programu.

Ostatni dzień upłynął na indywidualnym zwiedzaniu wystaw w Galerii Rynek 6, Małej Galerii, Galerii Dziecięcej i Młodzieżowej „W korytarzu", Galerii Projektor Sztuki. Ekspozycjami opiekują się instruktorzy z JOKiS. Jednak to Brama Krakowska stanowiła centrum najważniejszych wydarzeń. Podsumowanie Jarosławskich Dni Sztuki rozpoczął rodzinny street art, podczas którego powstały zachwycające kompozycje na chodniku przy ulicy Węgierskiej. We wnętrzu zabytkowej fortyfikacji miał miejsce wernisaż wystawy pokonkursowej „Jarosławski Kuferek 2019". Święto sztuki zakończył koncert zespołu Berberys z Lublina, który zapadnie w pamięć na długi czas. Artyści zabrali publiczność w muzyczną, wielokulturową podróż, prezentując różnorodny repertuar w klimatycznej przestrzeni. Licznie zgromadzeni widzowie nie kryli zachwytu, gdy opuszczali Bramę Krakowską. Organizatorzy udowodnili, że to otoczenie jest idealne dla rozmaitych wydarzeń artystycznych.

Na ideę powstania I Jarosławskich Dni Sztuki składało się wiele aspektów: chęć zwrócenia uwagi na lokalne dziedzictwo kulturowe, docenienie rodzimych artystów i zaproszenie ich do kreatywnej współpracy, stworzenie miejsca do owocnej konfrontacji twórców. Celem wydarzenia była również popularyzacja lokalnej architektury, uwzględnionej w inspirującym haśle przewodnim, ale przede wszystkim dzieł sztuki i autorów wywodzących się z naszego miasta. Intencja ta zrealizowała się między innymi w postaci projekcji multimedialnych, które odbyły się dzięki zaangażowaniu wielu lokalnych twórców. Warto wspomnieć, że rysunek promujący Jarosławskie Dni Sztuki wykonał Ireneusz Janicki, znany jarosławski artysta.

Ambitny program pełen wartościowych, twórczych spotkań już został doceniony przez artystów i odbiorców. Organizatorzy mają nadzieję, że impreza ta na stałe zapisze się w harmonogramie wydarzeń kulturalnych miasta.

 

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Centrum Edukacji Kulturalnej w Jarosławiu. Partnerzy: Zespół Szkół Plastycznych im. S. Wyspiańskiego w Jarosławiu oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu. Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, TwojaTV Lokalna Telewizja, POD24.INFO telewizja internetowa, Radio Fara, Radio Via, Nowiny, Gazeta Jarosławska, Ekspres Jarosławski, RJA24.PL. 

 

Justyna Wota, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki

 

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(26.08.2019 | aktualizacja 26.08.2019 13:24)
Fot. archiwum JOKiS
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65