Nasze wydawnictwa

styczeń-luty, nr 1-2 (159-160) / 2006

Krzyże Zesłańców Sybiru
Spotkanie świąteczne Związku Sybiraków z siedzibą w Jarosławiu. Zastępcy Burmistrza Tadeusz Pijanowski i Bogdan Wołoszyn. | Fot. Iwona Międlar
Spotkanie świąteczne Związku Sybiraków z siedzibą w Jarosławiu. Zastępcy Burmistrza Tadeusz Pijanowski i Bogdan Wołoszyn.
Fot. Iwona Międlar
Spotkanie świąteczne Związku Sybiraków z siedzibą w Jarosławiu. Wicewojewoda Podkarpacki Dariusz Iwaneczko w tle Prezes Zofia Garczyńska wręczają Krzyże Zesłańców Sybiru członkom Związku. | Fot. Iwona Międlar
Spotkanie świąteczne Związku Sybiraków z siedzibą w Jarosławiu. Wicewojewoda Podkarpacki Dariusz Iwaneczko w tle Prezes Zofia Garczyńska wręczają Krzyże Zesłańców Sybiru członkom Związku.
Fot. Iwona Międlar

Członkowie Związku Sybiraków o. w Przemyślu z siedzibą w Jarosławiu 19.01.br. spotkali się na terenie opactwa ss. Benedyktynek na tradycyjnym "opłatku". Mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. św. Stanisława i Mikołaja przewodniczył ks. prałat Andrzej Surowiec - Archiprezbiter Jarosławski. Spotkanie stało się okazją do wręczenia członkom Związku Krzyży Zesłańców Sybiru przez obecnego Wicewojewodę Podkarpackiego Dariusza Iwaneczko oraz Zastępców Burmistrza Miasta Jarosławia Tadeusza Pijanowskiego i Bogdana Wołoszyna. Prezes Związku Sybiraków w Jarosławiu Zofia Garczyńska, która prowadziła spotkanie ze wzruszeniem dzieliła się; "wspomnienie o wigiliach na Sybirze jest w każdym z nas niezatarte. Nie sposób zapomnieć o tragedii naszych rodzin. Łączyła nas tam wiara, miłość i tęsknota za odległą Polską".

Wspólne kolędowanie i łamanie opłatkiem jest już piętnastoletnią tradycją w jarosławskim oddziale Związku. Sybiracy na spotkanie przyprowadzają także swoje rodziny, które, jak podkreślił Wicewojewoda "nie mogą zatrzeć w pamięci prawdy o tragicznym losie swoich bliskich".

Przypomnijmy: Polski Związek Sybiraków z siedzibą w Jarosławiu działa od lipca 1989 r.; w 2003 r. liczył 500 członków, prezesem od początku jest Zofia Garczyńska. Krzyż Zesłańców Sybiru jest odznaczeniem państwowym. Ustanowiono go w 2003 r. jako wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-56 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji. Nadawany jest osobom, które w chwili deportacji posiadały obywatelstwo polskie oraz dzieciom tych osób urodzonych na zesłaniu. 

Iwona Międlar
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65