Nasze wydawnictwa

lipiec-sierpień, nr 8-9 (140-141) / 2004

Jarosław i Michalovce w TELE - MOŚCIE

Niecodzienne przedsięwzięcie "Most Przyjaźni Ponad Karpatami" zostało zrealizowane 26 czerwca 2004 r. dzięki finansowemu wsparciu z Funduszu Małych Projektów PHARE Polska - Słowacja zarządzanego przez Stowarzyszenie Eurokarpaty. Wóz transmisyjny TVP 3 Rzeszów przekazywał na żywo z Michaloviec uroczystości związane z obchodami 760. rocznicy pierwszej wzmianki o tym partnerskim mieście na Słowacji. Równocześnie w Jarosławiu odbywał się Jarmark Słowiańskich Zespołów Folklorystycznych, a w godzinach wieczornych wystąpili: kabaret OTTO i zespół DIXIE SHOW BAND. Władze Michaloviec i Jarosławia oraz mieszkańcy przekazywali sobie nawzajem pozdrowienia, zaś dziennikarze przybliżyli historię obu miast i przeprowadzili wiele wywiadów. Czterdziestominutowa transmisja była doskonałą promocją Jarosławia i Michaloviec.

"Jest to projekt innowacyjny realizowany w ramach współpracy transgranicznej. Z ogromną radością uczestniczyłem w tym wydarzeniu, które zaskoczyło kilkutysięczną publiczność tym, co pokazano na telebimach rozstawionych na rynku, głównie tym, że zastosowano technologie XXI wieku" - wyjaśniał Dyrektor Biura Polskiego Euroregionu Karpaty Dawid Lasek.

Pokazano migawki z otwarcia krytej pływalni i odnowionego Ogródka Jordanowskiego przy ul. Legionów.

"Bardzo się cieszę, że Telemost zgromadził mieszkańców naszego miasta i zjednoczył z przyjaciółmi z Michaloviec. Czułem ogromne wzruszenie i radość" - zwierzał się Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Marian Janusz.

"Transmisja była emitowana z satelity do studia w Rzeszowie, a następnie do Jarosławia. Bałem się jedynie o pogodę, gdyż zbyt duży wiatr mógłby przeszkodzić w stabilności dwóch dużych telebimów" - tłumaczył Kierownik Projektu Andrzej Wyczawski.

Otwarta została również wystawa prac plastycznych, które zgłoszono na polsko - słowacki konkurs pod hasłem "Zapraszamy przyjaciół do naszego miasta".

Już od godzin porannych trzy kucharki ze Słowacji pod okiem głównego kucharza Krzysztofa Górskiego, przy pomocy żołnierzy z Garnizonu Jarosław i uczniów z Zespołu Szkół Spożywczych i Ogólnokształcących gotowały słowacki gulasz. Do przyrządzenia ok. 4000 porcji użyto 200 kg mięsa, 200 kg ziemniaków i 80 kg warzyw.

"Pragnę serdecznie podziękować Dyrektorowi Oddziału w Rzeszowie Adamowi Czartoryskiemu, Zastępcy ds. Programowych Jackowi Szarkowi oraz całej ekipie dziennikarzy i operatorów za tak sprawną, ciekawą i pełną ekspresji relację" - podsumował eksperyment Burmistrz Janusz Dąbrowski.

W Jarmarsku Słowiańskich Zespołów Folklorystycznych wystąpiły Zespoły: SVOJINA ze Słowacji, ZRÓDŁA KARPAT z Ukrainy, KRYNICA z Białorusi, Kapela Zespołu Pieśni i Tańca "TRNKA" z Czech, Zespół Śpiewaczy "HNOJAŃIE" ze Słowacji, Zespół Pieśni i Tańca GORLICZKA z Ukrainy oraz polskie zespoły: WISŁA z Wisły, Pieśni i Tańca BANDOSKA z Rzeszowa, Kapela Ludowa "SOKOŁY" z Cieszanowa, Zespół Śpiewaczy z Wiązownicy, Kapela MAZURY z Kostkowa, Zespół Śpiewaczy PAWŁOSIOWIANIE oraz Zespół Pieśni i Tańca JAROSŁAW.

Zofia Krzanowska
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65