Nasze wydawnictwa

kwiecień-maj, nr 4-5 (174-175) / 2007

Stabat Mater

Koncert STABAT MATER w Kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu, który wkomponowany został w obchody 2. rocznicy śmierci Jana Pawła II i modlitw o jego beatyfikację był wydarzeniem muzyczno - religijnym.

Uczestniczyli w nim m.in. ks. bp Marian Rojek, wicedziekan ks. Edward Chmura, burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski, władze powiatowe. Gości i wykonawców przywitał gospodarz świątyni ks. prałat Andrzej Surowiec.

Ligi Boccherini był kompozytorem włoskim, ale znaczną część życia spędził w Hiszpanii, stąd Hiszpanie uznają go także za swojego twórcę. Kompozytor był współtwórcą gatunku, jakim jest kwartet smyczkowy, a na bazie kwartetu powstała kompozycja STABAT MATER. Tego wieczoru mieliśmy okazję usłyszeć oryginalne wykonanie utworu, tj. w małej obsadzie: Kwartet Prima Vista (poszerzony o kontrabas) w składzie: Krzysztof Bzówka - skrzypce, Józef Kolinek - skrzypce, Dariusz Kisieliński - altówka, Jerzy Muranty (wiolonczela), Paweł Pańta - kontrabas oraz solistka Opery Kameralnej w Warszawie Justyna Stępień.

Muzyka przybliżała nam tajemnicę męki Pan Jezusa i roli Matki Bożej w historii zbawienia i w ostatnich godzinach ziemskiego życia Jezusa. Wykonawcy stworzyli odpowiednią atmosferę wprowadzając nas w zadumę właściwą Wielkiemu Tygodniowi.

red.
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65