Strona główna » Nasze wydawnictwa » listopad, nr 11 (83) / 1999 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

listopad, nr 11 (83) / 1999

Strona 2
Święto Niepodległości

Piękna, choć nieco mglista pogoda towarzyszyła tegorocznym obchodom 81. rocznicy odzyskania niepodległości. Miasto przystrojone flagami i wyłaniające się przed godziną 9-tą z różnych zakątków poczty sztandarowe szkół, stowarzyszeń oraz organizacji kombatanckich i społecznych podkreślały rangę Święta.

Jak co roku, Msza św. koncelebrowana w Jarosławskiej Kolegiacie zainaugurowała uroczystości miejskie. Przewodniczył jej Ks. Dziekan Edward Chmura. Pieśni patriotyczne i religijne podczas liturgii wykonał Zespół Wokalny AD REM oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

W homilii Ks. Archiprezbiter Aleksander Kustra przywołując początki państwa polskiego powiedział: "Mieszko I, książę Polan, przyglądał się bacznie ładowi panującemu w świecie, szukając dla swego kraju fundamentu, na którym mógłby oprzeć jego przyszłość. Zależało mu nie tylko na własnej korzyści, budował nie własną czy rodzinną fortunę, ale chciał zbudować państwo, umocnić naród. Na fundament ten wybrał Chrystusa. Że się nie zawiódł - świadczy historia. Że trafnie wybrał - mówią wrogowie naszego narodu, bo wszyscy po kolei zdawali sobie i zdają do dnia dzisiejszego jasno sprawę, że jak - mówił ks. Piotr Skarga - fundamentem jest Chrystus... W oparciu o ten fundament wyrosła Polska na tyle silna, że nawet po tak długim czasie zaborów zdolna była się odrodzić". Przywołując postać św. królowej Jadwigi, czy św. Kingi zachęcał do działań dla wspólnego dobra Polski i jej mieszkańców, do odnowienia poczucia odpowiedzialności i odrodzenia moralności.

Po Mszy św. wysłuchano przemówień, apelu poległych, a także złożono kwiaty i wieńce pod tablicą upamiętniającą wyjście Legionów z Jarosławia.
W programie niepodległościowym przygotowanym przez Miejski Ośrodek Kultury wystąpiła p. Anna Gołąb, prezentując własną poezję śpiewaną. Następnie młodzi aktorzy Teatru Słowa przedstawili spektakl "Nasz szlak Legionów młodą krwią zbroczony" wg scenariusza p. Andrzeja Zgryźniaka, reżyserii p. Janiny Suchożak, z muzyką p. Wiktora Maruta i rewelacyjną scenografią p. Jana Aaba. Wiersze i piosenki opatrzone tłem w postaci sprowadzonego specjalnie na tę okazję z Łodzi filmu dokumentalnego, podkreślały żałobny nastrój i wyrażały tęsknotę za wolnością. Symbolem odzyskanej niepodległości był zrzucony kir i pojawiające się na scenie Godło - Orzeł w koronie.

Tekst i foto: Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30