Strona główna » Nasze wydawnictwa » Lipiec-sierpień, nr 7-8 (189-190) / 2008 » Współpraca zagraniczna
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Lipiec-sierpień, nr 7-8 (189-190) / 2008

Spotkanie burmistrza Jarosławia z ambsadorem Grecji

W poniedziałek, 18 sierpnia 2008 r. ambasador Grecji w Polsce Pantelis Carcabassis oraz członkowie zespołu muzyki dawnej Ross Daly Quartet odwiedzili burmistrza Andrzeja Wyczawskiego. W spotkaniu uczestniczyli również: dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festwalu Muzyki Dawnej Maciej Kaziński, główny doradca Marcin Bornus-Szczyciński oraz naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji UM Jarosławia Joanna Mordarska.

„W Polsce czuję się jak w domu” – zwierzał się Pantelis Carcabassis. „Artyści to najlepsi ambasadorzy sztuki, którzy zawsze potrafą się porozumieć” - dodał zapewniając o swej życzliwości dla tak wspaniałych przedsięwzięć jak jarosławski festwal. „Trochę poznałem to piękne miasto, dużo też czytałem i uważam, że Jarosław ma nie tylko swoją przeszłość, ale ma przed sobą wielką przyszłość. Widoczne są duże zmiany. Miasto staje się bogatsze” podsumował wizytę ambasador.

„Świetna akustyka bazyliki dominikańskiej sprawiła, ze koncert był dla mnie osobistym spotkaniem z muzyką, pełnym wewnętrznych przeżyć” - burmistrz Wyczawski z uznaniem wyrażał się o niedzielnym koncercie kwartetu i niezwykłych dźwiękach instrumentów: liry kreteńskiej, rababu gdańskiego, tarhu, sazu czy lauty. Są to instrumenty z różnych stron świata: Bułgarii, Arabii czy Australii.

Zespół podczas wakacji prowadzi międzynarodową szkołę muzyki, dlatego rzadko w tym okresie opuszcza Grecję. Wykonuje głównie muzykę tradycyjną zachowaną dzięki przekazowi ustnemu. Utwory pochodzą z różnych epok i kultur. Poniedziałkowe seminarium poświęcone było właśnie temu repertuarowi. Ambasador Pantelis Carcabassis podkreślił, że uczestniczyli w tych warsztatach wykształceni miłośnicy muzyki, a w trakcie wywiązała się szalenie ciekawa i twórcza dyskusja. Podziękował burmistrzowi Andrzejowi Wyczawskiemu za zaproszenie do Jarosławia, gościnność i życzliwość. Z żalem kończy swą misje ambasadora, ale ma nadzieję, że jeszcze kiedyś powróci.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30